Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-06-02 Veddinge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-06-10 Gødstrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Loldrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-23 Kysten ud for Als & Ø Hurup
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-17 Simested ådal
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-08-05 Bygholm østsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-01-09 Sjørring Sø
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-25 Kølsen-Skals Engsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-02-12 Star og Star grøft
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-09 Sjørring Sø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-26 Ulvedybet
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-02 Loldrup Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-01-01 Vedhoved
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-01-10 Finderup
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-23 Kysten ud f Als og Ø Hurup
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-05-29 Selde vig
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-14 Hammerum
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-19 Han Vejle
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-03-30 Lund Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-16 Hjarbæk Fjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-09 Nors sø
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-19 Bygholmengen
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-05-29 Bygholm østsø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-09 Nors sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-04 Mossø (Klostemølle)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-09 Nors sø
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-29 Bygholm østsø
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-03 Århus
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-02-28 Korshage
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-02-28 Lumsås
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2021-03-01 Rørvig
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-09 Hanstholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-26 Roshage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-09 Nors sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-02 Loldrup Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-05-31 Kompedal plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-18 Vilsted sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-07 Kølsen-Skals Engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-03 Århus
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-02-13 Sødal skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-02 Viborg
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-10 Kølsen-Skals Engsø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2021-06-10 Snejbjerg
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-05-27 Ellekrattet
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-14 Viborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-02
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Avnø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-02-22 Hjøllund Pl
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-02-28 Lumsås
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-02 Rødding sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-02-28 Lumsås
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-23 Birkesø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-08-03 Køge Nordstrand
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-30 Bygholmengen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-12 Lille Vildmose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-01 Frederiks
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-05-16 Agger Tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-01-03 Århus øshavn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-14 Viskum
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-02 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-03-18 Geddal Enge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-03-30 Bygholmengen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-09 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-03-04 Korevlerne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-03-30 Lund Fjord
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-08-01 Korevlerne
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-10 Viskum
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-03-04 Korevlerne
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-26 Roshage
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-08-05 Bygholm engen vestsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-11 Elmuseet v Tange sø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-02-10 Skals Enge
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-10 Kølsen-Skals Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-01 Marup mose
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-02 Skjern Enge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-20 Nordstrand
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-07 Kølsen-Skals Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-05-08 Kølsen-Skals Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-18 Vilsted sø
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-17 Margrethrkog/vidåslusem
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-03-30 Hanstholm havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2021-09-25 Roshage
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-05-18 Lund Fjord
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-01-09 Hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-02-04 AArhus
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-09-24 Hanstholm Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-04-17 Agger tange
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2021-07-11 Hjarbæk Fjord øst
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-05-02 Skjern Enge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-17 Agger tange
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-16 Agger Tange
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-20 Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-18 Krik Vig sandø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-18 Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-05-28 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-04-20 Nordstrand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2021-09-25 Roshage
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-21 Blåvands Huk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-27 Grenen
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-09 Hanstholm
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-04-20 Nordstrand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-09 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-02-28 Lumsås
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-10-23 Roshage
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2021-04-20 Nordstrand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-10-23 Roshage
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2021-09-24 Ørhage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-05-27 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Ørhage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-06-06 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-05-16 Troelstrup Mose v Aulum
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-03-30 Hanstholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-09-19 Hanstholm havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-02 Loldrup Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-03-30 Melsig, Arup Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-30 Lund fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Skjern enge
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-23 Birkesø, Lille Vildmose
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-01-12 Lille Vildmose
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-20 Nordstrand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-27 Grenen
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-06-06 Skagen
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-01-23 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-04-20 Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-08 Frederiks
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-30 Lund Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-10 Skals Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-28 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-02-01 Tindbæk
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-04-20 Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-09 Nors sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-01-12 Lille Vildmose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01
274 X Slørugle (Tyto alba) 2021-08-10 Mors
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-10 Mønsted
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-02-14 Skive
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-13 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-01-28 Viborg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-04-07 Klelund
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-28 Grenen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-12 Ringkøbing
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-03-28 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-13 Stendal Plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-01-02 Sødal skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-28 SjørupSkov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-02 Loldrup Sø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-06-06 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-03-14 Borris hede
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-27 Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-12 Lille Vildmose
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-26 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-12 Lille Vildmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-06-05 Fiskebæk skov v Gedser
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-02-22 Hjøllund Pl
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-03 Borre, Horsens fjord
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-07
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-02-13 Sødal skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-02 Loldrup Sø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-10-16 Grønningen Blåvand
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-04-23 Lillesø, Ll Vildmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-10 Kølsen-Skals Engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-14 Klelund plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-18 Sdr Vorupøre
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-26 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-26 Hovsør Røn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-02 Skjern Enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-20 Nordstrand
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-08 Kølsen-Skals Engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-02 Loldrup Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-11 HaldEge
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-17 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-24 Karup Å
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-28 Klostermølle
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-22 Kielstrup sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-07 Kølsen-Skals Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-11 Kølsen-Skals Engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-26 Skagen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-06-04 Gedser
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-08 Kølsen-Skals Engsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-30 Dollerup Bakker
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-10 Skelhøje
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-10 Skelhøje
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-02 Skjern Enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-10-19 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-02 loldrup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-02 Viborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-28 Sjørup Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-13 Sødal skov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2021-06-06 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-06 Skals enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-20 Nordstrand
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-03 Norsminde
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-10 Finderup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-01-01 Bækkelund
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-01-01 Bækkelund
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-26 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-02 Loldrup Sø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-03-30 Lund Fjord
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-06-01 Skive ådal
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-26 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-02-03 Tindbæk
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-07 knudstrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-10 Viskum
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-01-26 Roshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-17 Agger Tange
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-01 Non Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-13 Frederiks
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-02 Skjern Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-06 Skals Enge
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-01 Rørvig
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-10 Skals Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-30 Dollerup bakker
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-01-10 Skals Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-03 Århus havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-01
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-14 Brunshåb
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-02 Viborg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-27 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-02 Viborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-03 Århus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-04-07 Klelund
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-23 Birkesø, Lille Vildmose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-05-28 Grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-02-22 Hjøllund Pl
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-02 Loldrup Sø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-04-20 Nordstrand
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-03 Århus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-01 Frederiks
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-16 Hjarbæk Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer