Danske Årsarter 2021 - Kronologisk

Louis Kristoffer Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2021
210 2021-10-23 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Knabstrup, Holbæk
209 2021-10-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Hvidbjerg strand
208 2021-10-20 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Grønningen, Blåvand
207 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvand
206 2021-10-18 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Ho
205 2021-10-18 Ringdrossel (Turdus torquatus) Blåvand
204 2021-10-17 Lapværling (Calcarius lapponicus) Kallesmærsk Hede
203 2021-10-17 Skægmejse (Panurus biarmicus) Fiskesøen, Hvidbjerg
202 2021-10-16 Ride (Rissa tridactyla) Hvidbjerg strand
201 2021-09-05 Dværgfalk (Falco columbarius) Chrø
200 2021-09-04 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Chrø
199 2021-08-20 Odinshane (Phalaropus lobatus) Salthammer Odde
198 2021-08-15 Rovterne (Hydroprogne caspia) Hejre søen, Amager
197 2021-08-15 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Vejers Strand
196 2021-08-14 Småspove (Numenius phaeopus) Vejers Strand
195 2021-08-14 Sule (Morus bassanus) Vejers Strand
194 2021-08-14 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Vejers Strand
193 2021-08-03 Dværgryle (Calidris minuta) Udkæret
192 2021-08-03 Temmincksryle (Calidris temminckii) Udkæret
191 2021-08-03 Sortklire (Tringa erythropus) Udkæret
190 2021-07-23 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Salthammer
189 2021-07-15 Tinksmed (Tringa glareola) Udkæret
188 2021-07-15 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Udkæret
187 2021-07-05 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Amager F.
186 2021-07-05 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Amager F.
185 2021-06-06 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Kærby, Bornholm
184 2021-06-02 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Chrø
183 2021-06-02 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Chrø
182 2021-05-30 Klyde (Recurvirostra avosetta) Chrø
181 2021-05-30 Natravn (Caprimulgus europaeus) Chrø
180 2021-05-30 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Chrø
179 2021-05-30 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Chrø
178 2021-05-30 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Chrø
177 2021-05-29 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Chrø
176 2021-05-29 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Chrø
175 2021-05-29 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Chrø
174 2021-05-24 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Hammeren
173 2021-05-22 Atlingand (Spatula querquedula) Balka, Bornholm
172 2021-05-22 Gulbug (Hippolais icterina) Nexø
171 2021-05-22 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Dueodde
170 2021-05-22 Havterne (Sterna paradisaea) Dueodde
169 2021-05-15 Gulirisk (Serinus serinus) Galløkken
168 2021-05-14 Gøg (Cuculus canorus) Kærby, Bornholm
167 2021-05-14 Mursejler (Apus apus) Hammeren
166 2021-05-13 Tornsanger (Curruca communis) Rønne
165 2021-05-13 Havesanger (Sylvia borin) Porcelænssøen, Bornholm
164 2021-05-11 Nattergal (Luscinia luscinia) Kærby, Bornholm
163 2021-05-09 Sort Glente (Milvus migrans) Hammeren
162 2021-05-09 Vendehals (Jynx torquilla) Hammeren
161 2021-05-09 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Hammeren
160 2021-05-08 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Kærby
159 2021-05-06 Agerhøne (Perdix perdix) Kærby
158 2021-05-02 Digesvale (Riparia riparia) Salthammer
157 2021-05-02 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Salthammer Odde
156 2021-05-01 * Steppehøg (Circus macrourus) Hammeren
155 2021-05-01 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Hammeren
154 2021-05-01 Gærdesanger (Curruca curruca) Hammeren
153 2021-04-30 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Udkæret
152 2021-04-27 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Udkæret
151 2021-04-24 Lærkefalk (Falco subbuteo) Hammeren
150 2021-04-24 Hærfugl (Upupa epops) Hammeren
149 2021-04-24 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Hammeren
148 2021-04-21 Munk (Sylvia atricapilla) Kærby, Bornholm
147 2021-04-20 Bysvale (Delichon urbicum) Udkæret
146 2021-04-20 Hvidklire (Tringa nebularia) Udkæret
145 2021-04-18 Landsvale (Hirundo rustica) Nebbe Odde, Bornholm
144 2021-04-18 Fjordterne (Sterna hirundo) Hammeren
143 2021-04-17 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Fyldområde, Nexø havn
142 2021-04-14 Knortegås (Branta bernicla) Fyldområde, Rønne havn
141 2021-04-13 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Nyker, Bornholm
140 2021-04-12 Svaleklire (Tringa ochropus) Kærby, Bornholm
139 2021-04-10 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Hammeren
138 2021-04-10 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Hammeren
137 2021-04-10 Grønsisken (Spinus spinus) Hammeren
136 2021-04-04 Sildemåge (Larus fuscus) Udkæret
135 2021-04-04 Brushane (Calidris pugnax) Vallenskær, Bornholm
134 2021-03-30 Tornirisk (Linaria cannabina) Vejers
133 2021-03-28 Hjejle (Pluvialis apricaria) Nyeng
132 2021-03-27 Fyrremejse (Poecile montanus) Filsø, N
131 2021-03-27 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Filsø, N
130 2021-03-27 Gransanger (Phylloscopus collybita) Filsø, N
129 2021-03-13 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Dueodde
128 2021-03-06 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Fyldområd, Rønne havn
127 2021-03-03 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Nebbe Odde
126 2021-02-25 Trane (Grus grus) Nebbe Odde
125 2021-02-22 Canadagås (Branta canadensis) Bornholm
124 2021-02-21 * Perleugle (Aegolius funereus) Almindingen
123 2021-02-21 Tejst (Cepphus grylle) Hammeren
122 2021-02-21 Alk (Alca torda) Hammeren
121 2021-02-21 Lomvie (Uria aalge) Hammeren
120 2021-02-21 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hammeren
119 2021-02-20 Sanglærke (Alauda arvensis) Fyldområde, Rønne havn
118 2021-02-19 Taffeland (Aythya ferina) Pyritsøen, Bornholm
117 2021-02-16 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Erlandsgård, Bornholm
116 2021-02-13 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Fyldområde, Hasle havn
115 2021-02-06 Hedelærke (Lullula arborea) Fyldområde, Rønne havn
114 2021-02-04 Silkehale (Bombycilla garrulus) Rønne
113 2021-01-31 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Esbjerg lufthavn
112 2021-01-30 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Fanø
111 2021-01-30 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Fanø
110 2021-01-30 Rødben (Tringa totanus) Fanø
109 2021-01-30 Storspove (Numenius arquata) Fanø
108 2021-01-30 Strandskade (Haematopus ostralegus) Fanø
107 2021-01-30 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Nyeng
106 2021-01-29 Vindrossel (Turdus iliacus) Skallingen
105 2021-01-29 Fløjlsand (Melanitta fusca) Vejers Strand
104 2021-01-28 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Blåvand
103 2021-01-28 Stenvender (Arenaria interpres) Blåvand
102 2021-01-28 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Blåvand
101 2021-01-28 Vibe (Vanellus vanellus) Filsø
100 2021-01-28 Topmejse (Lophophanes cristatus) Vejers Strand
99 2021-01-27 Sølvhejre (Ardea alba) Skallingen
98 2021-01-27 Sandløber (Calidris alba) Vejers Strand
97 2021-01-27 Sortkrage (Corvus corone) Vejers Strand
96 2021-01-27 Skærpiber (Anthus petrosus) Skallingen
95 2021-01-24 Gravand (Tadorna tadorna) Fyldområde, Nexø
94 2021-01-23 Havørn (Haliaeetus albicilla) Hundsemyre
93 2021-01-23 Sjagger (Turdus pilaris) Kærby
92 2021-01-18 * Mandarinand (Aix galericulata) Sorthat Odde
91 2021-01-17 Isfugl (Alcedo atthis) Hullehavn, Bornholm
90 2021-01-17 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Grisby, Bornholm
89 2021-01-16 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Nexø
88 2021-01-16 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Nexø
87 2021-01-16 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Nexø
86 2021-01-16 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Raghammer
85 2021-01-16 Sangdrossel (Turdus philomelos) Nexø
84 2021-01-16 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Nexø
83 2021-01-09 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Nebbe Odde
82 2021-01-08 Jernspurv (Prunella modularis) Læså, Bornholm
81 2021-01-05 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Hagemyr
80 2021-01-03 Duehøg (Accipiter gentilis) Kærby
79 2021-01-03 Sortand (Melanitta nigra) Hammeren
78 2021-01-03 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Nebbe Odde
77 2021-01-03 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Nebbe Odde
76 2021-01-02 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Salthammer
75 2021-01-02 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Udkæret
74 2021-01-02 Bjergand (Aythya marila) Salthammer Odde
73 2021-01-02 Ederfugl (Somateria mollissima) Salthammer Odde
72 2021-01-02 Bramgås (Branta leucopsis) Bornholm
71 2021-01-02 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Ølene
70 2021-01-02 Halemejse (Aegithalos caudatus) Bornholm
69 2021-01-02 Klippedue (Columba livia) Rønne
68 2021-01-02 Rød Glente (Milvus milvus) Bornholm
67 2021-01-02 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Salthammer
66 2021-01-02 Træløber (Certhia familiaris) Bornholm
65 2021-01-02 Fuglekonge (Regulus regulus) Bornholm
64 2021-01-02 Sortmejse (Periparus ater) Bornholm
63 2021-01-02 Ravn (Corvus corax) Bornholm
62 2021-01-02 Skovskade (Garrulus glandarius) Bornholm
61 2021-01-02 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Salthammer
60 2021-01-02 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Bornholm
59 2021-01-02 Skovhornugle (Asio otus) Galøkken
58 2021-01-02 Musvåge (Buteo buteo) Bornholm
57 2021-01-02 Spurvehøg (Accipiter nisus) Bornholm
56 2021-01-02 Fiskehejre (Ardea cinerea) Bornholm
55 2021-01-02 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Bornholm
54 2021-01-02 Stormmåge (Larus canus) Bornholm
53 2021-01-02 Blishøne (Fulica atra) Bornholm
52 2021-01-02 Vandrikse (Rallus aquaticus) Bornholm
51 2021-01-02 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Bornholm
50 2021-01-02 Huldue (Columba oenas) Bornholm
49 2021-01-02 Hvinand (Bucephala clangula) Bornholm
48 2021-01-02 Troldand (Aythya fuligula) Bornholm
47 2021-01-02 Gråand (Anas platyrhynchos) Bornholm
46 2021-01-02 Spidsand (Anas acuta) Bornholm
45 2021-01-02 Krikand (Anas crecca) Bornholm
44 2021-01-02 Knarand (Mareca strepera) Bornholm
43 2021-01-02 Pibeand (Mareca penelope) Bornholm
42 2021-01-02 Skeand (Spatula clypeata) Udkæret
41 2021-01-02 Sangsvane (Cygnus cygnus) Bornholm
40 2021-01-02 Tajgasædgås (Anser fabalis) Bornholm
39 2021-01-02 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Bornholm
38 2021-01-02 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Bornholm
37 2021-01-02 Blisgås (Anser albifrons) Bornholm
36 2021-01-02 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Fyldområde, Nexø havn
35 2021-01-02 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Bornholm
34 2021-01-02 Engpiber (Anthus pratensis) Fyldområde, Nexø havn
33 2021-01-02 Vandstær (Cinclus cinclus) Læså, Bornholm
32 2021-01-02 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Fyldområde, Rønne havn
31 2021-01-02 Stær (Sturnus vulgaris) Fyldområde, Nexø havn
30 2021-01-02 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Ferskesø, Bornholm
29 2021-01-01 Ringdue (Columba palumbus) Rønne
28 2021-01-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Nebbe Odde
27 2021-01-01 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Nebbe Odde
26 2021-01-01 Havlit (Clangula hyemalis) Nebbe Odde
25 2021-01-01 Musvit (Parus major) Kærby
24 2021-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Kærby
23 2021-01-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Bornholm
22 2021-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Bornholm
21 2021-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Bornholm
20 2021-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Rønne
19 2021-01-01 Solsort (Turdus merula) Bornholm
18 2021-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Bornholm
17 2021-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Bornholm
16 2021-01-01 Råge (Corvus frugilegus) Bornholm
15 2021-01-01 Allike (Coloeus monedula) Bornholm
14 2021-01-01 Husskade (Pica pica) Bornholm
13 2021-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Bornholm
12 2021-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Bornholm
11 2021-01-01 Svartbag (Larus marinus) Bornholm
10 2021-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Bornholm
9 2021-01-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Bornholm
8 2021-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) Bornholm
7 2021-01-01 Grågås (Anser anser) Bornholm
6 2021-01-01 Stillits (Carduelis carduelis) Kærby, Bornholm
5 2021-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Kærby, Bornholm
4 2021-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Kærby, Bornholm
3 2021-01-01 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Kærby, Bornholm
2 2021-01-01 Vandrefalk (Falco peregrinus) Rønne havn
1 2021-01-01 Fasan (Phasianus colchicus) Kærby, Bornholm
Annoncer