Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Ib Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ib Jensens kryds

Dette er Ib Jensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-02-01 Køge Sydstrand (Køge)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-02-28 Gl. Havdrup Mose (Solrød)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-02-14 Roskilde Fjord, u.f Frederiksværk og Sølager (Halsnæs)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-26 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-01-04 Tingbjerg (København)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-16 Rødby Fjord (Lolland)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-16 Rødby Fjord (Lolland)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-15 Broksø Enge (Faxe)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-03-20 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-09-25 Jægersø (Ishøj)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-15 Sallerupgård (Vordingborg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-06-05 Gåsekær (Varde)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-29 Amager Fælled (København)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-04-10 Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-16 Langø (landsby og havn) (Lolland)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-03 Tudsehage, Gedehaven (Slagelse)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2021-12-04 Nykøbing Bugt (Odsherred)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-15 Broksø Enge (Faxe)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-02-28 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-04 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-07-20 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-04-13 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-16 Nakskov Indrefjord (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-31 Hundested Havn (Halsnæs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-10-30 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-30 Kattinge Vig (Roskilde)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-03 Halsskov Odde (Slagelse)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-09-04 Råbjerg Hede (Frederikshavn)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-12 Store Høj Sø, Kalvebod Fælled (København)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-12 Store Høj Sø, Kalvebod Fælled (København)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-03 Korsør Havn (Slagelse)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-03-30 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-16 Langø (landsby og havn) (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-02-06 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-01 Nordhavn (København) (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Svinøøster (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-02-28 Kettinge/Rågelunde Bækkeskov (Guldborgsund)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Nordhavn (København) (København)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-14 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-04-01 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-29 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-03 Agersø, Fedte Sø (Slagelse)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-04-10 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-02-21 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-14 Nyord Enge (Vordingborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-03-27 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-07-13 Søren Jessens Sand (Fanø)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-06 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-03 Flasken, Sevedø, inkl. moser og enge i nord (Slagelse)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-04-17 Nyord Enge (Vordingborg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-07-30 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-01-30 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for (Frederikssund)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-10 Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-16 Nordhavnstippen/Stubben (København)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-17 Nordhavnstippen/Stubben (København)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-07-17 Nordhavnstippen/Stubben (København)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-16 Langø (landsby og havn) (Lolland)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-03 Korsør Havn (Slagelse)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-06 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2021-10-10 Saltholm (Tårnby)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-05-20 Nordhavnstippen/Stubben (København)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-16 Børstrup Hage (Gribskov)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-13 Nordhavnstippen/Stubben (København)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-03-30 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-02-01 Køge Sydstrand (Køge)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-08-10 Fuglereservat Nivå bugt, strandengene (Fredensborg)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-08 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-06-13 Tempelkrogsøen (Holbæk)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-24 Busene Have (Vordingborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-09-24 Børstrup Hage (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-06-29 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-04-18 Gurre Sø (Helsingør)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-01-04 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-04-01 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-05-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-26 Nordhavnstippen/Stubben (København)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-06 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-26 Nordhavnstippen/Stubben (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-06-13 Korevlerne (Odsherred)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-08-15 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-08-22 Mandehoved (Stevns)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-21 Vejers Strand (Varde)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-10-23 Børstrup Hage (Gribskov)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-09-24 Børstrup Hage (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-07-30 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2021-08-15 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-30 Draget, Reersø (Kalundborg)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-09-24 Børstrup Hage (Gribskov)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2021-09-24 Børstrup Hage (Gribskov)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-09-03 Det Grå Fyr, Skagen (Frederikshavn)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-09-24 Børstrup Hage (Gribskov)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Børstrup Hage (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2021-07-30 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-08-22 Mandehoved (Stevns)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-04-18 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-10-23 Børstrup Hage (Gribskov)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-06-05 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-11-10 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-11-10 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-30 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-06-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-03-30 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-16 Nakskov Indrefjord (Lolland)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-03-09 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-14 Nyord Enge (Vordingborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-03 Flasken, Sevedø, inkl. moser og enge i nord (Slagelse)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-08-22 Mandehoved (Stevns)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-08-22 Mandehoved (Stevns)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-15 Marker mellem Broksø Enge og Gammellung (Næstved)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-04-18 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-03 Egholm, Fælleden (Slagelse)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-04-17 Nyord Enge (Vordingborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-03 Skælskør By (Slagelse)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-03-06 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-30 Boserup Skov (Roskilde)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-13 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-02-06 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-04-24 Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-05-03 Amagerbro (København)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-09 Nordhavn (København) (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-01 Nordhavn (København) (København)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-02-28 Roden Skov (Guldborgsund)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-02-13 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-04-18 Saunte (Helsingør)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-06-02 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-15 Marker mellem Broksø Enge og Gammellung (Næstved)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2021-06-05 Gåsekær (Varde)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-05-30 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-14 Vangede (Gentofte)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-30 Ålsgårde (Helsingør)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-16 Fredsholm (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-15 Broksø Enge (Faxe)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-01-14 Vangede (Gentofte)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-02-14 Kyndby Huse-Røglerne (Frederikssund)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-02-13 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-30 Kattinge Vig (Roskilde)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-10-20 Grønningen (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-03 Flasken, Sevedø, inkl. moser og enge i nord (Slagelse)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-06-05 Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-03-06 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-26 Nordhavnstippen/Stubben (København)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-01 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-06 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-30 Strids Mølle (Holbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-08 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-17 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk (Varde)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-24 Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-25 Nordhavn (København) (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-15 Klintholm Havn Mose (Vordingborg)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-04-30 Nordhavnstippen/Stubben (København)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-11 Broksø (Næstved)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-08 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-29 Kalvebod Fælled nord for Øresundsmotorvej (København)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-15 Busene Have (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-12 Store Høj Sø, Kalvebod Fælled (København)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-22 Fælledparken (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-10 Nordhavn (København) (København)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2021-05-16 Nordhavnstippen/Stubben (København)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-30 Nordhavnstippen/Stubben (København)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-08 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-10-01 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-02-14 Kyndby Huse-Røglerne (Frederikssund)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-27 Vangede (Gentofte)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-02-14 Kyndby Huse-Røglerne (Frederikssund)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-01-19 Emdrup (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2021-11-04 Christiansø
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-24 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-02-14 Højmosen (Moseparken) (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-14 Bakkerne øst for Stengården (Vordingborg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-03-06 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-13 Nordhavn (København) (København)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-10 Nordhavn (København) (København)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-15 Busene Have (Vordingborg)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-01-09 Nordhavnstippen/Stubben (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-02 Vangede (Gentofte)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-13 Nordhavnstippen/Stubben (København)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-03-16 Melby Overdrev (Halsnæs)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-18 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-02-28 Hunseby/Maglemer (Lolland)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Nordhavn (København) (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-03 Skælskør Havn (Slagelse)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-20 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-30 Nordhavnstippen/Stubben (København)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-03 Spegerborg rende (Slagelse)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-14 Busemarke Mose (Vordingborg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-24 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-11-13 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-13 Vangede (Gentofte)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-30 Roskilde Vest (Roskilde)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-14 Vangede (Gentofte)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-16 Lienlundparken (Lolland)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Nordhavn (København) (København)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-01-03 Lejodde (Slagelse)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-09 Nordhavnstippen/Stubben (København)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-06-11 Holmegårds Mose - Tørvegravene og Højmosen (Næstved)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-10-30 Asserbo Plantage (Halsnæs)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-02-28 Roden Skov (Guldborgsund)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-09 Nordhavnstippen/Stubben (København)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-02-06 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-04-24 Nordhavnstippen/Stubben (København)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-30 Draget, Reersø (Kalundborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-16 Svinøøster (Vordingborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-19 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2021-10-10 Saltholm (Tårnby)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer