Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-01-14 Vilslev Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-05-19 Astrup Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-18 Østerbygård Fiskeri
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-04 Hanstholm
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-05-01 Sneum Digesø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-02-12 Ribe Østerå
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-04 Nissum Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2014-01-04 Agger Tange
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-01 Hjerting
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-28 Dyreby
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-05 Filsø
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Guldager Mølledam
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-05 Filsø
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-05 Filsø
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-02-03 Krogsgård Grusgrav
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-14 Rømø
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-04-25 Filsø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-06-01 Sneum Digesø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-04 Guldager Mølledam
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-04 V.Stadil Fjord
28 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-05 Filsø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-04 V.Stadil Fjord
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Hjerting
32 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-05 Filsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Marbæk
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-01-08 Filsø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-05 Filsø
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-03 Firtalsstrand og Mellemstykket
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-02-22 Møllekrog/Stenholts Mølle
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-04 V.Stadil Fjord
40 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-05 Filsø
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-01 Hjerting
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-18 Nr.Lyngvig
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-28 Blåvands Huk
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-12 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-04 Hanstholm
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-10-13 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-28 Blåvands Huk
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-05 Filsø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-05 Filsø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-04 Agger Tange
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-02-04 Hvide Sande
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-20 Napstjært
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-10 Nørresø
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-28 Hald
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-08 Tarphagebroen
76 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-05 Allerup
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-02 Hjerting
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-05-10 Grøngård
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-17 Hjerting
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-02-13 Vognsbølparken
83 X Engsnarre (Crex crex) 2014-05-21 Sønder Sørig
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-06-04 Damsø, Skjern Enge
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-01 Hjerting
89 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Hjerting
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2014-02-25 Kongens Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-05 Alslev Å
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-11 Lakolk Sø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-05 Filsø
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-05-27 Filsø
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-03-24 Egå Engsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-01 Hjerting
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-04-19 Kongens Mose
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-02-25 Kongeåslusen
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-04 Veststadil Fjord
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-01-04 Nissum Fjord
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-13 Margrethekog
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-01-30 Ho Bugt
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-11 Fovrfeldtbækkens udløb
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-01 Nørresø
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-04-21 Lakolk Sydsøer
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-04-21 Farup Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-04-22 Ballum Sluse
117 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-04 Nissum Fjord
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-06 Fovrfeldbækkens udløb
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-03-13 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-04 Hanstholm
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-02-08 Fovrfeldtbækkens udløb
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-02-25 Kongeåslusen
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-05-20 Ulvedybet
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-05-10 Vidåslusen
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-04-27 Nørresø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2014-01-04 Thorsminde
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-30 Ho Bugt
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-09-25 Hvide Sande
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-05-13 Saltvandssøen
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2014-08-04 Sneum Digesø
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-01-28 Assenbæk
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-04-08 Grønningen
142 X Tredækker (Gallinago media) 2014-05-07 Værnengene
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-03-27 Ribe Østerå
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2014-05-10 Saltvandssøen
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-05-19 Sneum Digesø
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-03 Esbjerg Havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-22 Nørresø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-01 Nørresø
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-07 Fovrfeldbækkens udløb
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-27 Nørresø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-03-27 Værnengene
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-09 Sneum Forland
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Forlandet ved Margrethe Kog
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-01-04 Hanstholm
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-04 Hanstholm
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2014-09-09 Vejers Strand
165 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Hjerting
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-04 Hanstholm
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-06 Sneum Digesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Hjerting
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Hjerting
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-01-04 Hanstholm
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-02-04 Hvide Sande
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Hjerting
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-01-04 Thorsminde
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2014-02-17 Blåvands Huk
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-06 Nørresø
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-08 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-05-08 Skjern Enge
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-03-29 Blåvands Huk
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-05-07 Blåvand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-21 Astrup Engsø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-18 Enø
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-15 Nørresø
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-04-27 Margrethe Kog
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-07-15 Blåvand
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-26 Vejers Strand
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-04-29 Skagen
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-09 Vejers Strand
202 X Søkonge (Alle alle) 2014-10-10 Vejers Strand
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2014-01-03 Hanstholm
205 X Alk (Alca torda) 2014-04-29 Skagen
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-24 Sangstrup Klint
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2014-09-25 Lyngvig Fyr
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-04 Hanstholm
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-08 Blåvands Huk
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2014-05-23 Skagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-09-27 Blåvand
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-10-20 Vejers Strand
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-09-18 Astrup Forland
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-04-26 Ballum Sluse
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2014-01-04 Hanstholm
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2014-01-07 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-04 Hanstholm
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-06-04 Gl.Hviding Engsø
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-03-21 Langli
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-02-27 Ribe Østerå
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl.Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup Slot
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-04 Nissum Fjord
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-14 Astrup Forland
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-04-26 Avbæk og Dyrhave
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-01 Margrethe Kog
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-20 Skagen
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-05-01 Lille Vildmose
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-14 Gram
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-01-04 Nissum Fjord
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-22 Sneum Digesø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-04 Fjand
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-09-16 Skallingen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-05-02 Nr Farup Enge
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-01-12 Ho
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-04-28 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-08 Filsø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-05 Filsø
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-04
270 X Slørugle (Tyto alba) 2014-05-13 Jernved
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-01-04 Hanstholm
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-03-04 No comments
274 X Natugle (Strix aluco) 2014-02-12 Tørning Mølle
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-02-23 Store Hareskov
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-02-03 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-13 Blåbjerg
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-02-22 Bagsværd
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-01-14 Ribe Holme
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-18 Østerbygård Fiskeri
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-04-24 Blåvand
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-06 Draved Skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-28 Sig
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-02-25 Draved Skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-21 Sanatoriemosen, Esbjerg
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-04
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-05-21 Skagen
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-03 Rømø
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-20 Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-04 Fjand
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-13 Hønning Plantage
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-28 Kallesmærsk Hede
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-02 Knudshoved
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-21 Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-01 Hjerting
314 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Hjerting
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2014-09-25 Store Hjøllund Plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Hjerting
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Hjerting
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-12 Ho
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Hjerting
321 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-07 Rødding
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-27 Hjerting
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-12 Ho
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-12 Ho
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-07 Lunden, Gram
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-02-05 Draved Skov
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Hjerting
328 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Hjerting
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-04-07 Novrup, Esbjerg
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-01-14 Lakolk
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-07 Holmsøvej
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-01-30 Jedsted Enge
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-04-28 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-02-04 Stauning
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2014-09-22 Mosen, Blåvand
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-15 Sneum Digesø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-08 Filsø
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-21 Gl.Hviding Engsø
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-02-14 Karlsgårde
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-04-28 Hald
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-23 Skallingvej 14, Ho Klitplantage
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-18 Enø
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-10 Filsø
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-06-07 Sorø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-04-27 Nørresø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-10 Roborghus
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-10 Nørresø
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-17 Mandø
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-15 Ubjerg
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-02 Darum Enge
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-10 Nørresø
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-06-17 Magisterkog
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-05 Hjerting
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-07 Blåvand
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-02 Blåvand
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-23 Astrup Engsø
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-03 Darum Enge
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-03-25 Blåvand
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-01 Hjerting
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-05 Filsø
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-07 Lunden, Gram
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-28 Hodde
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-07 Lunden, Gram
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvand
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-04 Agger Tange
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-03 Rømø
400 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Hjerting
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-04 Harboøre Tange
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-14 Juvre
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-08 Hjerting
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-12 Tange, Ribe
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-11 Trøjborg
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Hjerting
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-03-25 Billum Enge
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-13 Munkesø
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-29 Skagen
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-03-25 Blåvand
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-12 Kjelst
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-02 Hillerup Enge
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-10 Blåvands Huk
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-03-29 Grønningen
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-02-02 Endrup
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Hjerting
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Hjerting
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-02-14 Karlsgårde
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-22 Ballum Enge
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-02-27 Gram
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-02 Sneum Digesø
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-11 Blåvand
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-30 Jedsted Enge
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-19 Hønning Plantage
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-25 Ho Klitplantage
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-03-08 Grønningen
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-02-23 Nordhavnstippen/Stubben
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Hjerting
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01 Hjerting
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-07 Lunden, Gram
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-14 Gram
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-19 Blåvand
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Hjerting
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-02-05 Ballum Sluse
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-08 Grønningen
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-02-14 Karlsgårde
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-03-20 Blåvand
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-02-23 Nordhavnstippen/Stubben
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-01-08 Filsø
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-05 Filsø
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-11-13 Gribskov
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-14 Rømø
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-01 Hjerting
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-03-10 Værnengene
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-03 Sneum Forland
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-08 Oksbøl
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-12 Ho
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2014-09-13 Lyngvig Fyr
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarp Enge
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-01-28 Dyreby
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer