Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-05-02 Hårbølle
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-01 Lellinge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-19 Fanefjord
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-02-10 Lidsø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-17 Frederikshave
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-10 Sprogø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Lellinge
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2014-02-10 Hårbølle (Vordingborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-09-27 Mandø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-01 Greve
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-17 Frederikshave
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Damhussøen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-03-08 Rørbæk Sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Lellinge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-05-23 Grenen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-05 Sprogø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-26 Hejredesø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-18 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-18 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-04 Sortedamssøen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Damhussøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-04-06 Vest Amager
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-18 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-04-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-01 Damhussøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-01-25 Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Damhussøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-05 Sprogø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-25 Asserbo
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-25 Asserbo
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-02-08 Ulvshale
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-05 Bagsværd
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-01 Damhussøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Vallensbæk
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-17 Bogødæmning
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-07 Ishøj
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-03 Hårbølle
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Lellinge
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-08 Skjern å udspring
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Lellinge
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Lellinge
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-05-18 Skagen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-02-02 Frederiksberg Have
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Damhussøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-30 Hårbølle Havn
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-05 Gram
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-02-08 Ulvshale
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-04 Bagsværd
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-05-24 Sneum
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-12 Esbjerg
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-01 Klydesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-10 Lidsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-04-06 Vest Amager
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-05-01 Klydesø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-04-06 Vest Amager
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-27 Maribo Søndersø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-04-21 Fanefjord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-08 Luddeholme
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-05-22 Nordstrand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-19 Nyord Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-12 Esbjerg
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-05-21 Nordstrand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-05-20 Grenen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-04-16 Bøtø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-03-05 Ishøj
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-05-19 Nordstrand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-05-24 Sneum
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-10 Rødbyhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-16 Bøtø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-06-05 Fanefjord Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-05-21 Nordstrand
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2014-06-29 Nyord
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-16 Bøtø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-01 Klydesø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-06-30 Vollerup
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-12 Esbjerg
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-14 Liseby
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-04-06 Vest Amager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-06-29 Nyord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-19 Nordstrand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Lellinge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-05-24 Sneum
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-05-23 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Lellinge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-05 Sprogø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-01-19 Hårbølle Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Lellinge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-10-17 Hårbølle Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-21 Hårbølle
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-06-08 Fiilsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-05-05 Ishøj
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-20 Hårbølle
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-03-01 Klydesø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-26 Søndersø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-17 Grønsund
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Nyord
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-26 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-19 Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-01-12 Esbjerg
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-08 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-16 Ålebæk Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-19 Nordstrand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-05-23 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-09-26 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-05-19 Nordstrand
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-03-16 Ålsgaårde
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Damhussøen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-05-20 Grenen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Lellinge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-05-16 Hegnede Bugt
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-03-28 Bogø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-10 Svanemøllen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-05 Gram
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-05-14 Flagbakken
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-04 rønnede
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-18 Luddeholme
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-04-18 Høvblege
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-05-20 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-04-05 Klinteskov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-05-20 Flagbakken
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-17 Farø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-25 Helsinge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Lellinge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Rørbæk Sø
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-02-01 Kongelunden
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-04 Hareskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-01-14 Vester Kirkegaard
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-05-23 Grenen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-11 Vester Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2014-05-18 Nordstrand
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-09-28 Mandø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-16 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Lellinge
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-03-08 Skjern å udspring
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Køge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-05-21 Nordstrand
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-01-11 Gudenås udspring
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-18 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-02-01 Islandsbrygge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-17 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-10 Røgbølle
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-04 Knudshoved
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-25 Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-04 Assistentens (KBH)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Lellinge
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Køge
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Lellinge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-12 Esbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Lellinge
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Lellinge
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-02-02 Svanemølle
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-05 Gram
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Rørbæk Sø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-04 Hareskov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-03-08 Rørbæk Sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Lellinge
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Lellinge
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-05-24 Esbjerg
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-05-01 Hejresø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-08 Skjern å udspring
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-08 Hårbølle Havn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-26 Hårbølle
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-14 Stege Sukkerfabriks jordbassiner
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-26 Hårbølle
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-05 Gram
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-03 Fanefjord Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-27 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-14 Hårbølle
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-28 Frederiksberg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-23 Sneum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-29 Nyord
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-04-26 Søndersø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-22 Grenen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-16 Hårbølle
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-07-06 Fanefjord Skov
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-09 Frederiksberg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-18 Skagen
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-28 Mandø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-19 Hårbølle
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-26 Aldershvile
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-03-29 Fanefjord Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-04 Hareskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-05 Gram
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-04 Hareskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-04 Hareskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-14 Vester Kirkegaard
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-11 Odderbæk
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-14 Hovblege
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Lellinge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Lellinge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-01 Lellinge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-08 Rørbæk Sø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-01-11 Vesterlund
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-03 Hårbølle
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Lellinge
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-06-08 Fiilsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-07 Ishøj
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-23 Skagen
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2014-05-18 Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-17 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-12 Svanemølle
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-16 Hårbølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-27 Saksfjeld
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-05-20 Gl. Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-06 Vest Amager
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-11 Vester Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Lellinge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Lellinge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-08 Karlslunde
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-26 Hårbølle
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-08 Vester Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-28 Hårbølle Havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-02-10 Rødbyhavn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-05-17 Skagen
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Ho
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-10-18 Gedser
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-03-16 Helsingør
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Lellinge
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-04 Hareskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-01 Lellinge
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Lellinge
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-21 Nordstrand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Lellinge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-10 Karlslunde
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-28 Hårbølle
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-10 Lellinge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-04-16 Hårbølle
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-10-17 Hårbølle Hestehave
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-01 Lellinge
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-05-18 Skagen
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-10 Knudshoved Nor
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-04-14 Kraneled
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-01 Lellinge
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-02 Stubben
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-11 Gudenås udspring
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Lellinge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-26 Sydhavn
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Varde Å
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-29 Fanefjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer