Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-03-24 Kjellerup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-06 Skradekær, hanstholm
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-10
5 X Knortegås (Branta bernicla) Egense
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-12 Kvols vig
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-04 Lyne
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Kokkjær, Thy
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-04 Lyne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-01 Hanstedreservatet
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-04 Lyne
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-02 Loldrup
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-04 Lyne
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Kokkjær, Thy
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-04-21 Rødding sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-12 Skals enge
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-04-05 Havnø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-13 Møllekrog (gribskov)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-04-05 Lille Vildmose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-04-05 Ll vildmose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-02 Loldrup
33 X Spidsand (Anas acuta) Egense Havn
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-02-02 Tange
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-04-16 Præstesø - Værløse
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-02-09 Århus Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-04-06 Skagen
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-12 Blåvandshuk
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-01 Hanstholm
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-10-16 Blåvandshuk
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-04-06 Grennen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-12 Hjarbæk Fjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-12 Virksunddæmningen
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-06-06 Vigsø klithede
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Gilbjerg Hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Staunings Ø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-02 Viborg
77 X Huldue (Columba oenas) Hald Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-02 Viborg
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-11
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-04-06
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-05-22 Skovsborg
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-05-27 Nørre Enge, viborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-02-02 Tange
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Skive
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-04-05 Lille Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-12 Hjarbæk fjord v kvols vig.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-04-05 Ll vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-12 Hjarbæk fjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-04-28 Skagen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-05-27 Filsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-04 Esbjerg, Fovrfeltbækken
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-07-20 Hovvig
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-05-17
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-01 Skive
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-05-01
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-10 Agger Tange
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-04-06 Skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-12 Hillerød
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-01 Skjern Enge , Skelmosevej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-05-01
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-04 Esbjerg, Fovrfeltbækken
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-04 Esbjerg,Fovrfeltbækken
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-29 Skagen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-01 Hanstholm Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-10 Agger Tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-05-01 Skærum mølle
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-08-10 Agger Tange
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-08-10 Agger Tange
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-04-06 Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Agger Tange
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-10-16 Blåvandshuk
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Gjøl
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-10-25 Hald Sø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-09-28 Ho (Tipmosen)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-04-05
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-07-18 Bygholm Vejle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-04 Esbjerg havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-01 Skærum Mølle
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-02-01 Mønsted
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-04 Esbjerg
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-30 Nordstand, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-05-01 Skærum Mølle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Veserne
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-01-01 Hanstholm Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-01 Hanstholm havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Hanstholm Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-01 Hanstholm Havn
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-10-10 hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Hanstholm Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Hanstholm Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-01-01 Hanstholm Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Hanstholm Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-05 Havnø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-27 Filsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-06 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Sønder Lem Vig
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-28 Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Bovbjerg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 Råbjerg Sø og Skarvesøen Grenen (18.5)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-06-09 Kærupholme
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-05 gallohaven
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-04-28 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2014-10-16 Blåvandshuk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-04-28 Skagen
208 X Alk (Alca torda) Roshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-04-28 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-28 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-17 Nordstrand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-04-30 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2014-09-28 Blåvandshuk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-04-28 Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Hanstholm
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-05-01 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Loldrup
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-05 Sostrup slot
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-02 Viborg
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-02-16 Vejrum vestsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-11 Gribskov
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-18 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-04-27 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Højslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-04-06 Skagen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-05 Lille Vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-04-05 Lille Vildmose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-04-27 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-06-01 Foldingbro (lidt vest for langs vejen 32)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-04-09 Sydvest for Raders
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-04-27 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-01 Sønderlem Vig
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-04-06 Skagen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Nors
274 X Slørugle (Tyto alba) Lem, Salling
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-01-01 Hanstedreservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-01-05
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-02-26 Kompedal
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-06-01 Gøgsig Mark (Hirtshals-landevejen)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2014-06-01 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-24
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-04-29 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-02-15 Hald sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-03 Gram Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-04-16 Hellebæk
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-02-02 Elmuseet, Tange
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Hald sø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-27 Hald sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-03 Vamdrup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Gilbjerg Hoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-04-27 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-12 Strandet enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-17 Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-17 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-02 Viborg
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-02 Viborg
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2014-12-28 St Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-02 Viborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-02 Viborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-04 Esbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-02 Viborg
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-02-01 Mønsted
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Viborg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-02 Viborg
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-02 Viborg
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-02 Viborg
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Gram Slotspark
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Viborg
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Viborg
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-05-25 Kølsen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-04-12 Gribskov
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Hedehusene
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-04-05 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-12 nyeng
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-16 Præstesø - Værløse
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-12 Gribskov
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-02 Loldrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-17 skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-28 Ho (Tipmosen)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2014-10-12 Ho plantage
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-16 Præstesø - Værløse
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-21 Stendal Pl
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-31 Tornby Klitplantage
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Veserne
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Søndersø Viborg
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Skals Ådal
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-25 Skals Enge
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-06-25 Skals Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Viborg
380 X Havesanger (Sylvia borin) Knudstrup
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-07 Hanstholm
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-23 Kærvænget Viborg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-04-12 Gribskov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-02 Viborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-02 Viborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-03 Lunden, Gram
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-03 Lunden, Gram
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-03 Lunden, Gram
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-02 Loldrup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-06 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-02 Viborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-02 Loldrup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-02 Loldrup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-02-28 stenalt pl
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-26 Kompedal
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-17 ellekrattet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-02 Viborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-20 Lille Vildmose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-25 Skals Ådal v Hjarbæk Fj
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2014-06-06 Hillerslev
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-29 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-17 Ellekrattet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-06 Skagen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Funder Kirkeby
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sdr Lem Vig
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-04-06 Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-06 Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-12 Nybro Jordbro å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-28 Viborg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Viborg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-02-13 Middelhede
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-16 Præstesø - værlse
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-02-13 Rindsholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-22
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Ballum Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-28 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-01 Hanstholm Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-03 Gram Slotspark
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-29 Mønsted
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-02 Viborg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-02 Viborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Skjern Enge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Vejlby
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-02-01 Mønsted
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-01-29 Mønsted
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-02-02 Elmuseet. Tange
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-02-01 Mønsted
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-03 Gram Slotspark
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-01 Hanstedreservatet
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Vandet Mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-02 Viborg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-01-29 Mønsted
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-04-05 Lille vildmose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer