Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Søren Peter Pinnerup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Peter Pinnerups kryds

Dette er Søren Peter Pinnerups Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-01 Ledreborg Skov
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-24 Store Kattinge Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-01 Eskilsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Kornerup Sø
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 Blisgås (Anser albifrons)
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Herslev Strand
18 Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Herslev Strand
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-11 Herslev Strand
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 Skeand (Spatula clypeata)
28 Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Herslev Strand
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Kornerup Sø
32 Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-19 Selsø Sø
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-05 Store Kattinge Sø
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Kornerup Sø
40 Bjergand (Aythya marila)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-01 Eskilsø, Silderenden
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 Sortand (Melanitta nigra)
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Eskilsø, Silderenden
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-01 Buesø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Kornerup Sø
55 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Herslev
76 Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Højby
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Kornerup
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-18 Roskilde Havn
89 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Herslev Strand
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-19 Eskilsø
94 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-11 Svogerslev Sø
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 Småspove (Numenius phaeopus)
117 Storspove (Numenius arquata)
118 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 Stenvender (Arenaria interpres)
122 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 Brushane (Calidris pugnax)
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 Sandløber (Calidris alba)
131 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 Svaleklire (Tringa ochropus)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 Rødben (Tringa totanus)
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 Tinksmed (Tringa glareola)
155 Sortklire (Tringa erythropus)
156 Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Herslev Strand
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Buesø
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Herslev Strand
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Herslev Strand
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 Sildemåge (Larus fuscus)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 Fjordterne (Sterna hirundo)
194 Havterne (Sterna paradisaea)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Herslev Strand
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 Skestork (Platalea leucorodia)
234 Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Lejre St., Langvad Å
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-01 Ramsøen
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-05 Højby
259 Duehøg (Accipiter gentilis)
260 Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 Rød Glente (Milvus milvus)
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-12 Særløse
267 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Kattinge
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-04 Hareskoven
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 Skovhornugle (Asio otus)
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Ledreborg Skov
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Gerebro
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 Dværgfalk (Falco columbarius)
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-12 Skovholm, Osager
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Kattinge
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Lejre St., Langvad Å
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Lejre St.
319 Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Højby
321 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-12 Særløse
322 Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-04 Hareskoven
324 Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-01 Ledreborg Skov
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Højby
328 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Højby
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 Sanglærke (Alauda arvensis)
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 Digesvale (Riparia riparia)
338 Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 Bysvale (Delichon urbicum)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-30 Anholt
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 Munk (Sylvia atricapilla)
376 Havesanger (Sylvia borin)
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-04 Hareskoven
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Højby
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Lejre St.
391 Træløber (Certhia familiaris)
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Højby
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Højby
405 Vindrossel (Turdus iliacus)
406 Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Højby
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 Nattergal (Luscinia luscinia)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-12 Lavringe Å, Lejre St.
437 Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Højby
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-01-05 Højby
444 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 Engpiber (Anthus pratensis)
452 Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Lejre St.
458 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-05 Højby
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-04 Lejre St.
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Højby
465 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 Tornirisk (Linaria cannabina)
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-04 Hareskoven
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 Stillits (Carduelis carduelis)
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-04 Lejre St.
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Herslev Strand
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer