Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jacob Sterup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jacob Sterups kryds

Dette er Jacob Sterups Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-03-07 Horne Mølleå Enge (Horne Mølledam) (Faaborg-Midtfyn)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-14 Bjerne (Faaborg-Midtfyn)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-05 Skovballe (Svendborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2014-05-25 Gyldensteen: Kystlagunen (Nordfyns)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2014-02-10 Føns Vang (Middelfart)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-03-28 Nørreballe Nor (Langeland)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-02-01 Bøjden By (Faaborg-Midtfyn)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2014-08-06 Keldsnor (Langeland)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-05 Skovballe (Svendborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-04-18 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-02-12 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-03-30 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-05 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-05 Gulstav Mose (Langeland)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-02-25 Nakkebølle Inddæmning (Faaborg-Midtfyn)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-05-25 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-05 Dovns Klint (Langeland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-05 Hav ved Dovns Klint/Gulstav (Langeland)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-05 Hav ved Dovns Klint/Gulstav (Langeland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-09 Hammeren (Bornholm)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-16 Brændegård Sø (Faaborg-Midtfyn)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-02 Nakkebølle skove (Enemærket m.m.) (Faaborg-Midtfyn)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-02 Faaborg Havn (Faaborg-Midtfyn)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-14 Nakkebølle skove (Enemærket m.m.) (Faaborg-Midtfyn)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-02-09 Horne By (Faaborg-Midtfyn)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-01-05 Gulstav Mose (Langeland)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-05-29 Orestrand (Nordfyns)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-03 Faaborg Havn (Faaborg-Midtfyn)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-01-12 Mørkemose v/Sandholt (Faaborg-Midtfyn)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-25 Hou Nordstrand (Langeland) (Langeland)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-05-31 Svanninge Bjerge NØ (Knagelbjerg Skov) (Faaborg-Midtfyn)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-03-19 Føns Vang (Middelfart)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-07 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-17 Helnæs Bugt, Sønderfjord (Faaborg-Midtfyn)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-03-29 Klise Nor (Langeland)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-05-04 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-21 Klæsø Nor (Langeland)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-25 Hou Nordstrand (Langeland) (Langeland)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-02-02 Langholmshoved v/Marstal (Langeland)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-03-16 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-08-11 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-20 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-04 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-02-02 Langholmshoved v/Marstal (Langeland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-01-25 Hou Nordstrand (Langeland) (Langeland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-24 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-03-19 Kongebroskoven (Middelfart)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-18 Klise Nor (Langeland)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-15 Brændegård Sø (Faaborg-Midtfyn)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-10 Gyldensteen: Kystlagunen (Nordfyns)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-21 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-06-22 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-12 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-04-21 Dovns Klint (Langeland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-30 Grusgrave v/Birkum (Odense)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-01-05 Bagenkop Havn (Langeland)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2014-10-14 Bagenkop Havn (Langeland)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-16 Fyns Hoved (Kerteminde)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-27 Filsø, Mellemsø (Varde)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-06-01 Nørreballe Nor (Langeland)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-09 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-06-21 Storeholm + øhavet nord for (Langeland)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-05-15 Brændegård Sø (Faaborg-Midtfyn)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-10 Mågeøerne (Nordfyns)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-09-03 Kattegat (Læsø - Anholt) (Mariagerfjord)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-11-16 Vognsbjerg (Langeland)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-10-04 Næbbe Revler (KA54) (Langeland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-16 Fyns Hoved (Kerteminde)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-05 Dovns Klint (Langeland)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-21 Dovns Klint (Langeland)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-07-23 Søgård Mose (Langeland) (Langeland)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-03-16 Horseklint (Kerteminde)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-16 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-01-03 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-03-27 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-30 Broholm (Svendborg)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-10 Nakkebølle Inddæmning (Faaborg-Midtfyn)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-07-16 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-05-24 Ørnehøj-området (Gulstav) (Langeland)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-24 Ørnehøj-området (Gulstav) (Langeland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-15 Mose v/Svanningevej (Faaborg-Midtfyn)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-03-09 Øster Prisskov (Langeland)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-28 Gulstav Mose (Langeland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-05-24 Ørnehøj-området (Gulstav) (Langeland)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-23 Køllenbjerg Mose v/Heden (Faaborg-Midtfyn)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-05-24 Ørnehøj-området (Gulstav) (Langeland)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-02 Nakkebølle Inddæmning (Faaborg-Midtfyn)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-02-02 Storeholm + øhavet nord for (Langeland)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-02-04 Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal (Odense)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-02-02 Søen, Valdemarsslot (Svendborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-01-11 Svanninge Bakker (Faaborg-Midtfyn)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-02 Strandenge syd f/Holstensprøve (Faaborg-Midtfyn)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-12 Nørreballe Nor (Langeland)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-01 Mågeøerne (Nordfyns)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-02-02 Siø (Langeland)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-24 Fakkebjerg (Langeland)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-18 Feddet v/Brydegård (Assens)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-01 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-24 Gulstav Østerskov (Langeland)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-05 Gulstav, mose nord/f.Gulstav Mose (Langeland)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-08-05 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-01-05 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-09-29 Gulstav (Langeland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-01-25 Spodsbjerg (Langeland) (Langeland)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-26 Barager Nebbe/Næbbe Revler (Langeland)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-07 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-12 Dovns Klint (Langeland)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-18 Føns Vang (Middelfart)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-12 Christiansminde (Svendborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-31 Svanninge Bjerge NØ (Knagelbjerg Skov) (Faaborg-Midtfyn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-29 Gulstav (Langeland)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-12 Ristinge Strand/Sommerhusomr. (Langeland)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-01-05 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-15 Nakkebølle Inddæmning (Faaborg-Midtfyn)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-02 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-02 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-17 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-23 Botofte Skovmose (Langeland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-05-25 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-12 Gulstav Vesterskov (Langeland)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-13 Østereng, Bogense (Nordfyns)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-21 Gulstav Mose (Langeland)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-29 Mose v/Svanningevej (Faaborg-Midtfyn)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-03-19 Kongebroskoven (Middelfart)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-11 Svanninge Bakker (Faaborg-Midtfyn)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-18 Helnæs Made (Assens)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-12 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-02-28 Mose v/Svanningevej (Faaborg-Midtfyn)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-09 Hou Nordstrand (Langeland) (Langeland)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-24 Gulstav Østerskov (Langeland)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-10 Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-14 Mose v/Svanningevej (Faaborg-Midtfyn)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-31 Svanninge Bakker (Faaborg-Midtfyn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-11 Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-11 Svanninge (Faaborg-Midtfyn)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-21 Dovns Klint (Langeland)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-03-01 Ortemølle (Hvidkilde) (Svendborg)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-05 Bagenkop Havn (Langeland)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-01-11 Svanninge (Faaborg-Midtfyn)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-13 Mågeøerne (Nordfyns)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-02-10 Brænde Å ved Brænde Mølle (Middelfart)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-01 Christiansminde (Svendborg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-20 Østereng, Bogense (Nordfyns)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-11-13 Bagenkop Havn (Langeland)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-25 Hou Nordstrand (Langeland) (Langeland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-17 Svanninge (Faaborg-Midtfyn)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-24 Gulstav Vesterskov (Langeland)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-05 Nørreballe Nor (Langeland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-01 Bagenkop Havn (Langeland)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-05 Bagenkop (Langeland)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-04-18 Ejby/Kindstrup Mose (Middelfart)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-05 Keldsnor (Langeland)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-02-25 Strandeng NV f/Fjellebroen (Faaborg-Midtfyn)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer