Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Lars Tom-Petersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lars Tom-Petersens kryds

Dette er Lars Tom-Petersens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-05-20 Vestrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-01 Gudenåparken
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-01 Råby Odde
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-01 Vorup Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-10 Randers Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Hornbæk Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-08 Vorup Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-08 Vorup Enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-08 Vorup Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Hornbæk Enge
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-04-10 Vitsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-01 Sødringholm
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-03-03 Overgård
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-03-08 Søndersø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-01 Hornbæk Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Hornbæk Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Hornbæk Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-01 Sødringholm
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Hornbæk Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-08-10 Vitsø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-26 Gudenåen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Hornbæk Enge
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-07 Sødringholm
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-01 Sødringholm
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-12 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-03 Sødringholm
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-01 Sødringholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-15 Lystrup Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Hornbæk Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Gudenåen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-15 Lystrup Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-07-01 Sødringholm
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-03 Randers
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-01-12 Fussingø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-05 Gram
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-01-05 Gram
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-03 Gjerlev Kær
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-05-11 Hornbæk Enge
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-01 Gudenåen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Hornbæk Enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-01 Sødringholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-05 Gram
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-15 Lystrup Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-15 Lystrup Strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-01-15 Lystrup Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-10 Vitsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-01 Sødringholm
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-07-07 Nygård Sø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-01 Tebbestrup Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-01-03 Sødringholm
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-04 Fjellerup
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-01 Sødringholm
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-10 Mellempoldene
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-01-01 Sødringholm
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-10 Vitsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-05-13 Eskeplet
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-02-04 Fjellerup
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-10 Mellempoldene
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-10-15 Skallingen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-01-20 Sødringholm
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-01-26 Fladbro
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-17 Hornbæk Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) eskepl
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-10-15 Skallingen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-03-28 Hornbæk Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-02-02 Randers Fjord
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-02-17 Sødringholm
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-09-09 Vejsnæs
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Gudenåparken
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Vorup Enge
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-04-17 Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-04-17 Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Vorup Enge
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-10 Skjoldnæs
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-18 Gjerrild
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-09-22 Sødringholm
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-12 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-03 Sødringholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-04-11 Vejsnæs
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-04-17 Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-03-18 Sødringholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Hornbæk Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-12-12 Sødringholm
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-03-08 Søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Hornbæk Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-10-16 Skallingen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-03-30 Hornbæk Enge
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-02-11 Overgård
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-03 Sødringholm
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-02-08 Demstrup
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-31 Hornbæk Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-10 Grund Fjord
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-07-01 Sødringholm
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-01-02 Hornbæk Enge
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-03 Sødringholm
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-01 Tebbestrup Kær
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Hornbæk Enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-04-21 Randers Havn
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-01 Gudenåparken
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-08 Søndersø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Sødringholm
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-01-24 Ormstrup Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-04 Fjellerup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-11 Hornbæk Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-03 Sødringholm
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-24 Ormstrup Skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-01 Gudenåparken
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Hornbæk Enge
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Hornbæk Enge
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Hornbæk Enge
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-03 Sødringholm
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-01-22 Overgård
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-03 Sødringholm
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-03 Sødringholm
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-01 Gudenåparken
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Hornbæk Enge
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-03-30 Vorup Enge
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-01-30 Gudenåen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-12 Sødringholm
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-01-10 Søledet
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-12 Blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-10 Skjoldnæs
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-03 Sødringholm
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-12 Ho
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-11 Gråsten Nor
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-21 Hornbæk Enge
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-10 Ærøskøbing
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-01-07 Sødringholm
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-01 Sødringholm
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Hornbæk Enge
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Gudenåparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-01 Sødringholm
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-12 Fussingø
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-07 Sødringholm
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-26 Overgård
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Hornbæk Enge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Hornbæk Enge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-01-01 Sødringholm
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-01-28 Sødringholm
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Gudenåparken
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-09-13 Skjoldnæs
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-10 Skjoldnæs
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-12 Ærøskøbing
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-04-16 Sødringholm
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-21 Svejstrup Bæk
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Udbyhøj
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Hornbæk Enge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-01-01 Sødringholm
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-12 Sødringholm
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-01 Sødringholm
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-14 Hvidbjerg Strand
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-01-17 Hornbæk Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-07 Sødringholm
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Hornbæk Enge
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01 Sødringholm
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-03 Sødringholm
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Gudenåparken
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Hornbæk Enge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-10 Råby Kær
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-12 Sødringholm
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-01 Gudenåparken
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-01-24 Ormstrup Skov
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-03-01 Sødringholm
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-03-14 Overgård
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-03 Sødringholm
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-01 Hornbæk Enge
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-01 Gudenåparken
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-10-05 Skjoldnæs
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-10 Råby Odde
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-01 Råby Kær
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Sødringholm
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-01-31 Mønsted
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-01-27 Hornbæk Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer