Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

David Manstrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David Manstrups kryds

Dette er David Manstrups Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-01-11 Vilslev Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-02 Østerløkkevej
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-06 Esbjerg Havn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-10-02 Blåvands Huk (Varde)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-29 Kongeå Slusen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-05 Barnekold
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-05 Besser
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-18 Blåvands Huk
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-01-29 Vilslev Enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-05 Barnekold
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-05 Barnekold
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-11 Kongeå Slusen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-05 Besser Made
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-05 Barnekold
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-03-10 Sneum Digesø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-05 Barnekold
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-02 Ballen Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-11 Vilslev Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-11 Vilslev Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-01-14 Filsø Mellemsø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-02 Ballen Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-12-06 Blåvands Huk (Varde)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-04 Issehoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-04 Issehoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-18 Blåvands Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-04 Issehoved
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-11 Ribe Holme
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-11 Kammerslusen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-03 Lushavn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-10 Issehoved (Samsø)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-09 Trekanten (Samsø) (Samsø)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-06 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-27 Jedsted Enge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-02 Østerløkkevej
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-04 Ørby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-03-12 Fidde Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-03-03 Vognbølsparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-04 Ballen Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-04-14 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-04 Ballen Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-05-09 Toftebjerg Samsø (Samsø)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-10-05 Blåvands Huk (Varde)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-05 Barnekold
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-10 Sneum Digesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-05 Barnekold
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-08 Astrup Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-02-27 Vilslev Forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-03-01 Blåvands Huk
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-08-15 Blåvands Huk (Varde)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-08-10 Blåvands Huk (Varde)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-06-11 Ballen/Østerløkken (Samsø)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-05 Barnekold
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-06 Fovrfeltbækkens Udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-04-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-01-06 Fovrfeltbækkens Udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-02-08 Havneby, Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-08-02 Blåvands Huk (Varde)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-01-15 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-29 Fovrfeltbækkens Udløb
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-10-11 Blåvands Huk (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-03 Blåvands Huk (Varde)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-11-05 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2014-08-25 Vilslev Enge (Esbjerg)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-14 Filsø Hede
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-19 Sneum Digesø (Esbjerg)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-08 Esbjerg Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-07-29 Blåvands Huk (Varde)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-01-31 Vejen Store Vandmølle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-05 Barnekold
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-08-15 Blåvands Huk (Varde)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-08-10 Blåvands Huk (Varde)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-03-28 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-04 Strandskovens Camping
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-04 Issehoved
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-10 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-04 Strandskovens Camping
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-02 Ballen Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-04-15 Skagen Havn (Frederikshavn)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-03-24 Fovrfeltbækken
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-02 Ballen Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-02-09 Blåvands Huk
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2014-02-15 Blåvands Huk
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-02-15 Esbjerg Havn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-03-28 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-06-09 Besser og Sildeballe (Samsø)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-12 Blåvands Huk (Varde)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-08-13 Blåvands Huk (Varde)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-08-04 Blåvands Huk (Varde)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-20 Gedser Odde (Guldborgsund)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-04-12 Blåvands Huk (Varde)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2014-11-09 Blåvands Huk (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-01-06 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2014-04-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-03-28 Sangstrup Klint (Norddjurs)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2014-10-07 Blåvands Huk (Varde)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-04 Isssehoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-03-22 Blåvands Huk
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-10-17 Blåvands Huk (Varde)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-04-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-04-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2014-10-04 Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-07 Blåvands Huk (Varde)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-04-17 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-02-15 Blåvands Huk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2014-01-08 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-03 Lushavn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-03-31 Sneum Sluse (Esbjerg)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-17 Sostrup slot/park (Norddjurs)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-05 Besser
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-02-08 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-09-07 Nyeng (Varde)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-16 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-21 Issehoved (Samsø)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-05 Barnekold
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-06-08 Brattingsborg Skov (Samsø)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-01-12 Filsø Søndersø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-11 Vilslev Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-01-31 Lunderskov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-05-09 Trekanten (Samsø) (Samsø)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-12 Filsø Søndersø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-11 Vilslev Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-03 Østerløkkevej
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-04-14 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-12 Blåbjerg Klitplantage
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-01-11 Klæggrav Nord For Kammerslusen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-01-31 Hovborg Fiskeri
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-04-17 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-02 Ballen Havn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-09 Jedsted Enge (Esbjerg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-04-26 Issehoved (Samsø)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-02-08 Højer - Vidåslusen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-20 Vester Hedekrog (Samsø)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-14 Filsø Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-04 Langemark
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-04 Onsbjerg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-04 Onsbjerg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-06 Fovrfeltbækkens Udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Strandskoven 11
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-02-15 Blåvands Huk
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-02-11 Sønderisskolen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-01-12 Filsø Søndersø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-02 Strandskoven 11
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-05-20 Kragemosen (Samsø)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-04-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-01-06 Fovrfeltbækkens Udløb
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-04-15 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2014-10-06 Blåvands Huk (Varde)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2014-09-22 Blåvands Huk (Varde)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-25 Issehoved (Samsø)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-03-31 Sneum Digesø (Esbjerg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-24 Issehoved (Samsø)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-31 Vejen Store Vandmølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-04-29 Brattingsborg Skov (Samsø)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-15 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-08 Blåvands Huk
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-09 Ballen/Østerløkken (Samsø)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-20 Issehoved (Samsø)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-13 Asmindør Hage (Samsø)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-21 Issehoved (Samsø)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-20 Issehoved (Samsø)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-11 Brattingsborg Skov (Samsø)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-20 Issehoved (Samsø)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-28 Sælvig (Bugt) (Samsø)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-03-08 Blåvands Huk
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-31 Vejen Store Vandmølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-03-03 Sanatoriemosen Esbjerg
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-03-03 Sanatoriemosen Esbjerg
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-29 Vilslev Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-12 Ho By og sommerhusområde (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Strandskoven 11
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-04 Onsbjerg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-02-01 Esbjerg By
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-02-27 Jedsted
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-01-04 Issehoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-16 Issehoved (Samsø)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-02 Strandskoven 11
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-11 Brattingsborg Skov (Samsø)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-24 Nordsamsø (Samsø)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-09-01 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-24 Issehoved (Samsø)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-26 Issehoved (Samsø)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-08 Blåvands Huk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-12 Skallingen (Varde)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-31 Endrup By/Fiskeri
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-02-26 Esbjerg By
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-02 Strandskoven 11
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-01-12 Filsø Søndersø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-25 Issehoved (Samsø)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-01-31 Vejen Store Vandmølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-02-27 Sneum Digesø
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-06 Blåvands Huk (Varde)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-04 Issehoved
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-17 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Ho By og sommerhusområde (Varde)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-03-08 Grønningen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-04 Ballen Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-12 Filsø Mellemsø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-05 Besser Made
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-31 Treldenæs
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-05-20 Kanhave Kanal (Samsø)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-04 Issehoved
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-06 Fovrfeltbækkens Udløb
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-08 Grønningen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-04 Onsbjerg
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-05-17 Ballen/Østerløkken (Samsø)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-03-09 Blåvands Huk
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-04 Issehoved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-05 Barnekold
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-04 Issehoved
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-02-08 Darum Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-04 Ballen Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-05 Barnekold
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-03 Brattingsborg Skov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-02-27 Vilslev Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer