Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-15
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-08 Sejstrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-07
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-11
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-04-29 Ulvedybet
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-02-07
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-05
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2013-01-06
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-10
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-02-14
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-11
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-02
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-01-11
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-06
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-03-05 Nørresø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-11
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-03-05 Nørresø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-08-17 Store Jyndevad
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-03-31 Veststadil Fjord
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-14 Ølsemagle Revle
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-03-05 Nørresø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-05 Nørresø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-06
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-04-01 Sneum Digesø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-02
32 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-10
33 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-02
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-03-09 Klæsø Nor
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-02-10
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-13 Sminge Sø
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-06
40 X Bjergand (Aythya marila) 2013-03-09 Klæsø Nor
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-15 Skælskør Nor
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-28 Egense
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-01
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2013-02-10 Hovvig
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-12
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-06 Hvidbjerg Strand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-06
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-05 Hvidbjerg Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-12
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-11
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-07
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-10
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-07 Firtalsstrand&Mellemstykket
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-30 Marbæk Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-08 Ribe Østerå
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-23 Frøslev Mose
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-10
76 X Huldue (Columba oenas) 2013-02-12 Lindet Skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-02
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-15 Hønning Plantage
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-01
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-29 Vognsbølparken, Esbjeg
83 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-25 Nr. Broby
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-05-29 Gudsø Vig
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-02
89 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-02
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2013-03-05 Lindet Skov
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-08
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-09 Klæsø Nor
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-06 Hanstholm
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-06-04 Filsø
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-14 Brabrand Sø
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Skagen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-05
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-12 Ulvedybet
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-03-19 Sneum Forland
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-08
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-02-06
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-04-02 Havneby, Rømø
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-12 Sædding Strand
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-09 Ribe Østerå
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-04-09 Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-06 Ribemarsken
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-24 Darum Enge
117 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-05
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-01-14
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-22 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-06
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-02-08
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-03-05 Nørresø
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-05 Margrethekog
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-12 Ulvedybet
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-12 Ulvedybet
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2013-01-29
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-14
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-06 Hanstholm
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-15 Lakolk Sydsøer
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-07-16 Lakolk Sydsøer
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-18 Bøjden Nor
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-01-26
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-03-26 Vognsbølparken, Esbjeg
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-01-15
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-05 Saltvandssøen
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-06-08 Sneum Digesø
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2013-10-29 Vejers Strand
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-23 Nørresø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-01-22
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-05
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-04 Lille Vildmose
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-22 Skjern Vesterenge
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-13 Alrø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-02-02
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-15 Filsø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-01 Sneum Digesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-02
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-01-06 Hanstholm
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-01-06 Hanstholm
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-01-23 Esbjerg Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-01-05 Esbjerg Havn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-06 Filsø
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-14 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-06-02 Nørreballe Nor
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-13 Alrø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-25 Blåvandshuk
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-16 Esbjerg Havn
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-13 Alrø
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-07-04 Saltvandsøen
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-05-07 Sneum Digesø
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-08 Råhede Klæggrav
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-04-25 Blåvandshuk
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-10-29 Vejers Strand
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-29 Skagen
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-09-02 Børsmose Strand
202 X Søkonge (Alle alle) 2013-10-18 Blåvands Huk
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2013-02-02 Hanstholm
205 X Alk (Alca torda) 2013-04-29 Skagen
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-04-28 Skagen
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-01-06 Hanstholm
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-03-12 Nymindegab Strand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2013-05-10 Skagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-04-29 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-10-29 Vejers Strand
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-06-11 Margrethekog
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-02 Skagen
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2013-03-31 Bækbygård Strand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-01-06 Hanstholm
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-06
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-29 Urlev Enge
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-03 Ho Bugt
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-01-15 Hillerup Enge
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-02
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2013-05-28 Blåvandshuk
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-02-12 Astrup Enge
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-04-22 Skjern Vesterenge
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-27 Skagen
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-11 Skagen
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2013-08-15 Harrild Hede
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Skagen
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-03-28 Lille Vildmose
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-03-30 Filsø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-09 Ribe Østerå
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-08
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-04-21 Blåvand
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-03 Skagen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-02-02 Ræhr
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-28 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-15
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-06 Vust
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01
270 X Slørugle (Tyto alba) 2013-06-08 Jernvedlund
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-21 Hanstholm
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-03-12 no comments...
274 X Natugle (Strix aluco) 2013-02-13 Baldersbæk Plantage
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-08 Hvideklit, Bunken
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-01-08 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2013-05-06 ......
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-12-01 Egå
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-03-28 Lille Vildmose
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-10-14 Mandø
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-08 Østerbygård Fiskeri
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-04-23 Lægan, Vidåen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-17 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-03-05 Draved Skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-13
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-02-12 Draved Skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-05 Lindet Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-10 Filsø
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-02-10 Hemmet
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-04-29 Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-15
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-10 Skagen
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-10 Lønborg Hede
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-06-25 Æbelø
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01
314 X Husskade (Pica pica) 2013-01-02
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-02
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-02
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-02
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01
321 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-10
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-02-21 Frederiksberg
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-18
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-01-17
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-02
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-01-06 Skænken Sø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-02
328 X Musvit (Parus major) 2013-01-01
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-04-09 Novrup Grusgrab
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-03-05 Lakolk Sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-04 Børsmose
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-13
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-04-27 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-01-15
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-16 Filsø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Skødstrup Enge
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-16 Filsø
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-02-22
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-04 Hald Ege
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-24 Blåvand
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2013-10-20 Blåvand
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Filsø
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-13 Åkjær
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-01 Gulstav
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-06 Kammerslusen
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-01 Skagen
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-06 Klæggrav v/vilslev
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-17 Fovrfeldtsøen
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-13 Filsø
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-06 Kløggrav v/ Vilslev
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-28 Rosted
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-21 Tinglev Mose
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-16 Tane Sø
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-08 Munkesø
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2013-09-03 Blåvands Huk
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-21 Hjerting
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-06 Roborghus
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-16 Blåvand
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-02
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-07
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-02
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-12
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-01-31
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-15
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-15 Ho
400 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-06 Vust
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-10
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-15
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-03-05 Juvre
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-03-05 Kongens Mose
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-11 Skagen
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-02
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-15 Tarphage Enge
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-08 Munkesø
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2013-06-20 Søndervig
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-20 Marbæk Plantage
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-18 Sneum Sluse
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-16 Tane Sø
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-16 Tane Sø
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-23 Frøslev Mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-21 Blåvand
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-15 Filsø
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-16 Blåvands Huk
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-08 Hovborg
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-11
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-01-22
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-17 Sneum Digesø
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-05 Esbjerg Havn
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-03-22 Sig Fiskeri
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-10-10 Skallingen
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-03-17 Sneum Sluse
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-21 Blåvand
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-03-09 Spodsbjerg Havn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-06 Hanstholm
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-02
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-13
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-02
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-23 Blåvandshuk
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-07
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-03-19 Hillerup Enge
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-07 Blåvand
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-04 Filsø, Langodde
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-03 Blåvand
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-02-18 Filsø
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-07-21 Blåvand
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-07
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-05-31 Blåvands Huk
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-01
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-03-19 Hillerup Enge
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-21
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-19
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2013-09-28 Mandø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-03-05 Kongens Mose
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer