Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Niels Bomholt Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholt Jensens kryds

Dette er Niels Bomholt Jensens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-01 syd for Sorø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-09 Ballum Østerende
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01 Tamosen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-03-10 Rømødæmningen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-10-12 Ballum Enge
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-01 Tamosen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-13 Frederikskog
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Tamosen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-02-10 Ballum Sluse
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-08 Skelskør
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-01 Tamosen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Tamosen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-03-09 Toftlund
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Tamosen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-09 Astrup Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-13 Ballum Forland
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-07-31 Brændegård Sø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-16 Klise Nor
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-15 Ølsemagle Revle
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-12 Karlsmosen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-01 Tamosen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Tamosen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Tamosen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-08 Borreby Mose
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01 Tamosen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-03-08 Klæsø Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-06 Tryggelev Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Tamosen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-06 Tryggelev Nor
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-12 Skelskør Nor
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-06 Lunkebugten
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-02-27 Fyns Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-27 Fyns Hoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-03-04 Hov Nordstrand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Tystrup sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-01 Tamosen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Tamosen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-06 Lunkebugten
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-08 Firtalsstrand
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-12 Kongens Mose
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-24 Frøslev Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-04-18 Nakkebølle Skove
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Tamosen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-15 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-12 Hjulby Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-04-16 Klise Nor
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Tamosen
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose Møn
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-08 Tranekær
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-08 Skelskør Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-04 Botofte Skovmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-01 Tystrup Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-04-16 hav v. tryggelev nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-17 brahetrolleborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-06 Storeholm
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-08-14 Botofte Skovmose Langeland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-08 Maden Helnæs
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-02-05 Nørreballe Nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-03-09 Ballum
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-01-06 Storeholm
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-06 Fyns Hoved
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-12 Slipshavn Enge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-06-08 Lakolk Sydsøer
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
116 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-09 Jedsted Enge
117 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
118 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-13 Ballum Forland
119 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-06 Ristinge Hale
120 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-21 Agger Tange
121 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-14 Mandø
122 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
123 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-04-21 Agger Tange
124 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-01-06 Storeholm
125 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-23 Sneum Engsø
126 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-08 Margrethekog
127 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
128 * Klireryle (Calidris himantopus)
129 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-08 Margrethekog
130 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-04-23 Nørresø v Tønder
131 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
132 X Sandløber (Calidris alba) 2013-06-05 Børsmose Strand
133 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-02-09 Bøjden Nor
134 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-02-27 Knudshoved Færgehavn
135 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
136 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-07-19 Bøjden Nor
137 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
138 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
139 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-08-26 Slambassinet Fyn
140 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
141 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-17 bøjden nor
142 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-02-24 Syltemade Ådal
143 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-10-03 Maden Helnæs
144 Tredækker (Gallinago media)
145 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-12 Knudshoved
146 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-08 Saltvandssøen
147 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
148 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-05 Ølundgård Inddæmning
149 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
150 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-15 Brændegård Sø
151 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
152 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-12 Slipshavn Enge
153 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
154 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-06 Storeholm
155 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2013-07-07 Saltvandssøen
156 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-06 Nr. Broby
157 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-13 Margretekog
158 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-17 bøjden nor
159 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
160 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
161 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
162 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
163 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
164 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-04-21 Bulbjerg
165 * Ismåge (Pagophila eburnea)
166 Sabinemåge (Xema sabini)
167 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
168 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
169 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Tamosen
170 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-07-06 Saltvandssøen
171 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
172 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
173 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
174 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
175 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-23 Sneum Engsø
176 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
177 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Tamosen
178 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
179 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Tamosen
180 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
181 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-05-01 Hirtshals
182 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
183 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-06 Lunkebugten
184 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-01-06 Bagenkop Havn
185 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
186 * Armensk Måge (Larus armenicus)
187 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-12 vest f Nyborg
188 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-05 Fiil Sø
189 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-07-04 Nørreballe nor
190 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-17 Bøjden Nor
191 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
192 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-25 Lakolk Sydsøer
193 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
194 * Rosenterne (Sterna dougallii)
195 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-23 Astrup Engsø
196 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-08 Halen Helnæs
197 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
198 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-05-08 Tryggelev Nor
199 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-11 Hasberger See
200 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-05-02 Skagen
201 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
202 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-02 Skagen
203 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
204 Søkonge (Alle alle)
205 * Polarlomvie (Uria lomvia)
206 X Lomvie (Uria aalge) 2013-05-02 Skagen Nordstrand
207 Alk (Alca torda)
208 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-02-27 Fyns Hoved
209 Lunde (Fratercula arctica)
210 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-04-21 Bulbjerg
211 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-05-03 Skagen
212 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
213 X Islom (Gavia immer)
214 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
215 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
216 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
217 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
218 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
219 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-02 Skagen
220 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
221 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
222 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
223 * Storskråpe (Ardenna gravis)
224 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
225 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
226 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
227 * Sort Stork (Ciconia nigra)
228 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-12 Smedager
229 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
230 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-21 Bulbjerg
231 * Brun Sule (Sula leucogaster)
232 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
233 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Tamosen
234 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
235 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-06-08 Lakolk Sydsøer
236 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-02-23 Nakkebølle Indd.
237 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
238 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
239 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
240 * Tophejre (Ardeola ralloides)
241 * Kohejre (Bubulcus ibis)
242 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Tamosen
243 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
244 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-05-09 Astrup Engsø
245 Silkehejre (Egretta garzetta)
246 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
247 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-12 Knudshoved
248 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
249 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
250 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-15 Hov Langeland
251 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
252 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
253 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
254 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
255 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Hyllekrog
256 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
257 * Kejserørn (Aquila heliaca)
258 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
259 * Høgeørn (Aquila fasciata)
260 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-06 Ristinge
261 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-04-19 Sibirien
262 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-08 halen Helnæs
263 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-08 Porsmosen
264 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-09-10 Dovns Klint
265 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-04-24 Kongens Mose
266 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-04-19 Sibirien
267 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-06-11 Dovns Klint
268 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-01 Tamosen
269 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-08 Porsmosen
270 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
271 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Tamosen
272 Slørugle (Tyto alba)
273 * Dværghornugle (Otus scops)
274 * Sneugle (Bubo scandiacus)
275 Stor Hornugle (Bubo bubo)
276 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-08 Sibirien
277 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-08 Porsmosen
278 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
279 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-05-31 Føvling
280 * Perleugle (Aegolius funereus)
281 Skovhornugle (Asio otus)
282 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-01-12 Ballum Forland
283 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-10-14 Mandø
284 * Ellekrage (Coracias garrulus)
285 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-03-03 Nakkebølle Fjord
286 * Grøn Biæder (Merops persicus)
287 Biæder (Merops apiaster)
288 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-05-07 Fyns Hoved
289 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
290 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Gram
291 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-22 Ravnholt
292 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-11 Ulbølle
293 * Guldspætte (Colaptes auratus)
294 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-05-12 Draved Skov
295 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-14 Svanninge Bakker
296 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
297 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-06 Siø
298 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
299 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-05-21 Fredmosen
300 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
301 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-02-27 Fyns Hoved
302 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-04-18 Nakkebølle Skove
303 * Slagfalk (Falco cherrug)
304 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
305 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-03-04 Hov Nordstrand
306 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
307 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-07 Fyns Hoved
308 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
309 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
310 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
311 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-10 Kolding v Motorvejen
312 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
313 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
314 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-21 Hjortholm
315 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-05 Svanninge Bakker
316 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Sorø
317 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
318 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 sorø
319 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
320 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-06 Tryggelev Nor
321 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-06 Ristinge Hale
322 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Tamosen
323 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-06 Lunkebugten
324 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-23 Ollerup
325 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-02 Ulbølle
326 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-01-05 Svanninge Bjerge
327 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Sorø
328 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-05-19 Tingdal Plantage
329 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Sorø
330 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Sorø
331 Pungmejse (Remiz pendulinus)
332 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-20 Vejlerne
333 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-03-06 Fyns Hoved
334 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-02 Egeskov/Bukgårdsvej
335 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-05-01 Hirtshals
336 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-16 Astrup Forland
337 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
338 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
339 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-14 Astrup Engsø
340 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Astrup Engsø
341 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
342 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-15 Brændegård Sø
343 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
344 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-05 Svanninge Bjerge
345 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-06 Hunderupskoven
346 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
347 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
348 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-17 Toftum Rømø
349 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
350 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
351 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
352 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand
353 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-17 arreskov sø
354 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-11 Hvidkilde - Amalielyst
355 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
356 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
357 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
358 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-24 Møns Klint
359 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
360 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-08 Vejlen Tåsinge
361 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
362 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-04-25 Lakolk Sø
363 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
364 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
365 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-07 Nakkebølle Inddæmning
366 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-21 Fredmosen
367 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
368 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
369 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
370 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-07 Fyns Hoved
371 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
372 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
373 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-04-24 Frøslev Mose
374 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-27 Sundet Faaborg
375 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-09 Tinglev Mose
376 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
377 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-16 Ulbølle
378 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-13 Knudshoved
379 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2013-10-18 Landsende Rømø
380 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-25 Lakolk Sø
381 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
382 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-04-21 Bulbjerg
383 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
384 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
385 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
386 * Makisanger (Curruca subalpina)
387 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
388 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
389 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-16 Gulstav
390 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-05 Svanninge Bjerge
391 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-08 Knudshoved
392 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Tystrup Sø
393 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-24 Syltemade Ådal
394 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-01-08 Knudshoved
395 * Rosenstær (Pastor roseus)
396 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-01 Tamosen
397 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
398 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
399 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
400 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
401 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-14 Ballum
402 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Sorø
403 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
404 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
405 * Brundrossel (Turdus eunomus)
406 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-08 Porsmosen
407 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-06 Ristinge
408 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-03-16 Korinth
409 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-12 Knudshoved
410 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
411 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-07 Fyns Hoved
412 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
413 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-06 Ulbølle
414 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
415 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-13 Ballum Enge
416 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-08 Vejlen Tåsinge
417 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
418 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
419 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
420 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-27 Dovns Klint
421 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Skagen
422 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-21 Hjortholm Langeland
423 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
424 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-16 Gulstav
425 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-17 Bøjden Nor
426 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
427 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-24 Frøslev Mose
428 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-24 Frøslev Mose
429 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
430 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
431 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-12 Knudshoved
432 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
433 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvandshuk
434 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
435 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
436 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
437 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
438 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-05 Silkeå
439 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-12 Espe
440 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
441 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Sorø
442 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
443 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
444 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
445 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
446 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-01-06 tryggelev Nor
447 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-16 Gulstav
448 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
449 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-12 Slipshavn Enge
450 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-08 Strandby
451 * Storpiber (Anthus richardi)
452 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
453 Markpiber (Anthus campestris)
454 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-03-06 Fyns Hoved
455 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-14 Ballum
456 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
457 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-09-20 Monnet
458 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-01-06 Spodsbjerg
459 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-08 Knudshoved
460 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Sorø
461 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-19 Sandholt
462 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-02-07 Ulbølle
463 * Krognæb (Pinicola enucleator)
464 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-08 Knudshoved
465 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
466 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-04 Gulstav
467 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Sorø
468 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-06 Ristinge Hale
469 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-08 Maden Helnæs
470 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-01-08 Porsmosen
471 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-01-08 Knudshoved
472 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
473 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-11-06 Flyvesandet
474 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-04-24 Frøslev Plantage
475 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-10 Ballum Vesterende
476 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Sorø
477 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-04-24 Vesterende Ballum
478 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-01 Tystrup Sø
479 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-10-16 Astrup Forland
480 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-06 Spodsbjerg
481 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-04-13 Tingdal Plant.
482 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Tamosen
483 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
484 * Klippeværling (Emberiza cia)
485 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
486 Hortulan (Emberiza hortulana)
487 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
488 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
489 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
490 * Pileværling (Emberiza rustica)
491 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
492 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
493 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
494 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-08 Maden Helnæs
495 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
496 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
497 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
498 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
499 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer