Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-05-01 Fuglsand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-30 Knudstrup hede
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-01 Mulbjerge
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-04-29 Bjerget, Ulvedybet
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-01 Lille Vildmose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-01 Lille Vildmose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-04 Vejlerne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-01 Ll Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-01 Lille Vildmose
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-03-10 Rødding sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Ll Vildmose
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-01 Tim Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Præstø Fjord
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-05-05 Viskum
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-15 Geddal Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-25 Geddal
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Tofte sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-03-09 Holmmark
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01 Tofte Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-02-21 Sminge sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-21 Sminge sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) Hjarbæk Fjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-01 Mulbjerge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-31 Egense Hage
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-06 Hanstholm Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-04 Hanstholm Havn
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-17 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-04 Hanstholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-17 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Mulbjerge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-01 Tofte sø'
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-06 Nors sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-04-22 Mandø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Kompedal
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-11 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-09 Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-15 Hald Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-24 Kølsen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-04-06 Neder Hvam
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-09 Vilsted sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-11 Kvold Vig
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-31 lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-03-23 Tange sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-06-05 Filsø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-06-05 Filsø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-01 Mulbjerge
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-12 Ulvedybet
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-14 Fjandø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-03 Bådsgård Vig
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-13 Bøvlinbg Klit
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-05-19
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-17 Ulbjerg Klint
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-15 Nr Feldborg Plantage
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-21 Stadiløvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-13 Kytterup, felsted Kog
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-01 Mulbjerge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-22 Mandø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-22 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-06 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-04-22 Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-21 Nørresø , Sdrjylland
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-25 Agger Tange
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-12 Ulvedybet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-12 Ulvedybet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-04-16 Ulbjerg Klint
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Agger Tange
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-04 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-21 Sneum
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-09-13 Vejrum Vestsø, Nørreådalen
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-03 Kølsen
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-03-24 Skals enge
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Lille Vildmose
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-24 Agger Tange
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-15 Geddal Enge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-03-31 Willestrup, NJ
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-11 Virksund
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-26 Ulbjerg Klint
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-22 Højer
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-21 Nørresø, Sdrjyll
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-01-04 Hanstholm Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-20 Fil sø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-22 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-01-06 Hansthlm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-01-06 Hanstholm Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-13 Fjandø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-05 Filsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-13 Fjandø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-24 Karby Enge
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-13 Fjandø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-25 Karby Enge
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-05-23 Elling Strandenge
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-21 Husby Sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-05-09 Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-10-15 Kællingebøl, Hanstholm
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-09 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-09-01 Roshage
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-10-02 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) Vejle Fjord
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-11 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2013-05-09 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-09
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-01-04
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-01-06 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-22 Vest Stadil Fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-13 Kytterup v Flested Kog
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Ll Vildmose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-06-05 Filsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-27 Råbjerg Hede
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-11 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-01-01 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Frederiksdal
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-04-13 Nr Feldborg plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-03-31 Lille vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-03-25 Venø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-09 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-09 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-04-26 Nørreådalen,
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-21 Kongens Mose
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-01 Lille Vildmose
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-01 Lille Vildmose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-21 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-02-12
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-02-16 Trehuse
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-13 Nr Feldborg Plantage
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-08-10
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-11 Viborg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Nørreådalen, Viborg
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-03-24 Elmuseet.tange sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-04-20 Sølsetd Mose
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-23 Non Mølle, Hald Sø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Viborg
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-04-25 Sødal
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-04-07 Hald Sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-05-09 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-10 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-04 Klastrup
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-09 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-01 Lille Vildmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-12 Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-04-20
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-05 Loldrup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-16 Kjellerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-02-16
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Loldrup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-04-21 Kogsbøl mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-01 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-13 Nr Feldborg Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-02
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-04-29 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-05 Skallingen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-20 Fil sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-20 Fil sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-20 Fil sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-02-22 Viborg
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-03 Hald Sø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-29 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-13 Idum å
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-11 Skagen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-04-21 Magisterkog, Møllehus
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Søndersø Viborg
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-20
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-19
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-20 Kongeå-slusen
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-07-01 Nørreådalen, Vejrum Vestsø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-20 fil sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-20
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-25 Karby enge, Mors
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-10 Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-05-25 Grenen, Skagen
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Rindsholm
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-11 Tårupgård, Hjarbæk Fjord
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-02-11 Hald Sø
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2013-07-25 Agger Tange
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-20 Juvre, Rømø
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-04 Vust Holme
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Viborg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-11 Tårupgård
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-06 Stendal Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-06 Stendal Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-10 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-21 Magisterkog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-30 Nørreådalen, Viborg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-11 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-24 Grenen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-25 Skive havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-21 Ubjerg, Magisterkogen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-20 sølsted mos
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-10-03 Grønningen, Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-17 Vium, Kjellerup
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-04 Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-06 Stendal Plantage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-20
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2013-10-04 Blåvandshuk
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-02-27 Rindsholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-05 Viskum
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Ballum Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-23 Hald Sø
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-03-24 Skals enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) Virksund Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Viborg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-05 Loldrup Sø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-24 Grenen, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-03-09 Vilsted sø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Vejlby
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Vorupøre
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-03 Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-25 Kærgårdsmølle
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-07-25 Stenbjerg klitplantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Lille Vildmose
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-05-24 Grenen, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-01 Mulbjerge
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-10-03 Blåvand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-10-16 Agger Tange
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-03-25
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-06 Nipgård sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer