Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-05-21 Gårdbogårds marker
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-02 Rusland
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01 Borreby Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-05-25 Skagen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2013-10-12 Ballum Enge
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-02 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2013-05-12 Solbjerg Engsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Borreby Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2013-01-01 Skælskør Inderfjord (Slagelse)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-09-28 Bøtø Nor
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Skælskør Inderfjord
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-10-14 Mandø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-01 Basnæs Nor
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-04-10 Eremitagesletten
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-03 Lyngby Mølledam (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-30 Grønjordssøen
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-08 Ølsemagle Revle
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-01-01 Borreby Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-01 Skærskør Yderfjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Borreby Mose
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Borreby Mose
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-01 Skærskør Yderfjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01 Borreby Mose
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-21 Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-03-11 Furesøen
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Borreby Mose
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-01-27 Skærskør Nor
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-01 Agersø Sund
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-01 Agersø Sund
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-05 Asserbo Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-03-07 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-06 Asserbo Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-01 Borreby Mose
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-21 Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-03 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-05 Møllekrogen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-03 Indre By
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-01-01 Stigsnæs
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Borreby Mose
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-27 Borreby Gods
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-20 Stenholts Indelukke
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-04-05 Fælledparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Møn
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-09 Gilbjerg Hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-01 Skælskær Yderfjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-10 Kyndby Vig
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-01 Skælskør Inderfjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-05-26 Esrum Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-25 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-20 Lynæs
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-05-24 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-17 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-07 Soljerg Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-01-13 Saltholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-07-19 Børstrup Hage
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-23 Stigsnæs
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-13 Lønholt Mose
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-23 Filsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-01 Skærskør Yderfjord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-07 Nivå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-06-23 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-05-10 Nivå Bugt
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-06-07 Klydesøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-19 Holløse Bredning
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-08-03 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-18 Nivå Bugt
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-15 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-05-23 Houstrup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-20 Asserbo Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-10-20 Hundested Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-03 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøen
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-17 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-01-19 Brobæks Mose
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-01-02 Nivå Bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-01-02 Nivå Bugt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-06-07 Klydesøen
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-05-22 Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-03-31 Hellebæk
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-03-23 Stigsnæs
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-04 Klydesøen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-21 Fladet
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-17 Bøjden Nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-05-20 Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Borreby Mose
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-15 Gilbjerg
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-23 Utterslev Mose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Borreby Mose
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Borreby Mose
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-22 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-22 Hanstholm Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Borreby Mose
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-10-07 Asserbo Strand
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-28 Hellebæk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-23 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-05-19 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-05-03 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-04 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-10 Utterslev Mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-13 Nivå Bugt
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Utterslev Mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-11 Santvandssøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-20 Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-04-28 Kattegat
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-19 Klydesøen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-09-01 Børstrup Hage
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-04-28 Kattegat
208 X Alk (Alca torda) 2013-01-05 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-20 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-01-05 Asserbo Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-04-28 Kattegat
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2013-04-28 Kattegat
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-01-05 Smidstrup Strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-10-18 Børstrup Hahe
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-01-02 Nivå Bugt
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Skærskør Inderfjord
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-06-05 Filsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-05-19 Lille Vildmose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Borreby Mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-05-28 Fladet
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-06-05 Filsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-02 Hellebæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-10 Melby Overdrev
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup nord for Skive
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-06-11 Flagbakken
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Hyllekrog
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-03-31 Hellebæk
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-01 Skælskør
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-20 Ellemosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-08 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-01 Borreby Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-04-15 Gilbjerg
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-20 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-16 Gilbjerg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-14 Gilbjerg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-01 Stigsnæs
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-01 Borreby Mose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Borreby Mose
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-20 Frderiksværk
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-23 Store Hareskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-07-10 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2013-05-23 Sydvest Jylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-05-21 Skagen
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-05-20 Skagen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-10-14 Mandø (Esbjerg)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-19 Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2013-05-21 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-05-26 Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-20 Stenholts Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Tudsehage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-03-25 Tokkekøb Hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Borreby Mose
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-05-21 Gårdbogårds marker
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-04-02 Hellebæk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-04-21 Søndersø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2013-01-13 Saltholm
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-01 Tudsehage
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-14 Stenholt Indelukke
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-06-11 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Tornæs
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Tornæs
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-10-07 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Borreby
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Tudsehage
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Borreby Mose
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-07 Horserød Hegn
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-01 Tornæs
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-03-07 Melby Overdrev
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-06-12 Hulsig
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Stigsnæs Skov
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Borreby Mose
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Stigsnæs
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-24 Skagen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-01-27 Colabakken nær Borreby
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-01 Torsnæs
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-05-23 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-14 Mandø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-15 Hellebæk
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Gilbjerg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-03-13 Nivå Bugt
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-02 Nivå Golf
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-24 Holmens Kirkegård
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-28 Gedser
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-01 Ullerup Skov
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-15 Favrholm
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-08 Strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-20 Skagen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-27 Busemarke Mose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-16 Gilbjerg
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-26 Esrum Sø nord
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-05-25 Skagen
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-12 Alsønderup Enge
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-19 Rådvad
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-05 Sørup Hegn
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-01 Tornæs
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-01-19 Kastrup
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Borreby Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Borreby Mose
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-01 Maden Skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-01-02 Nivå Golf
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-02 Hellebæk
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Rusland
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-05 Fredensborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-06-12 Grenen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-04 Langstrup Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-04-24 Holmens Kirkegård
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-20 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-05-17 Indre By
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-16 Eremitagesletten
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-26 Rusland
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-06-22 Melby Overdrev
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-10-16 Ishøj Strand
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-26 Rusland
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvands Huk
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-15 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Tornæs
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Grønholt
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-01-14 Fredensborg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-21 Fladet
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-07 Nivå Bugt
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-01 Nivå
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-10-07 Melby Overdrev
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-01-01 Stigsnæs
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-26 Rusland
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-09-12 Hyllekrog
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-01-07 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-20 Hundested Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Stigsnæs Skov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-03-22 Gilbjerg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-02 Nivå Golf
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01 Tornæs
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-21 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Borreby Mose
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-06 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-03-07 Melby Overdrev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2013-12-25 Melby Overdrev
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-04 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Gilbjerg
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-07-26 Grenen
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Tudsehage
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-06 Tisvilde Hegn
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-10-15 Skallingen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-01 Sevedø Fed
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-05-19
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Borreby Mose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer