Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Søren Peter Pinnerup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Peter Pinnerups kryds

Dette er Søren Peter Pinnerups Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-13 Tokkerup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01 Kisserup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-04-02 Krik Vig
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-01 Risgårde, Lejre
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-12 Dalby Sø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Risgårde, Lejre
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-03-24 Skibby, Hornsherred
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-03-08 Lille Åmose
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-03-24 Skibby, Hornsherred
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Bognæs, Gadekæret
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-10-19 Agger Tange
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Risgårde, Lejre
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-17 Farvandet omkring Eskilsø
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-06-16 Selsø Sø
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-09 Ølsemagle Revle
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-14 Borreby Mose
28 X Knarand (Mareca strepera) 2013-02-27 Damhussøen
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Kattinge Vig
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Kornerup Sø
32 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-22 Selsø Sø
33 X Krikand (Anas crecca) 2013-03-06 Dalkilder
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-11-26 Lille Vejlesø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-27 Kattinge Vig
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-10 Furesøen
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Kornerup Sø
40 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-12 Køge Havn
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-03-09 Storebælt
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-11-24 Mosede Havn
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Kattinge Vig
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-01 Bue Sø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Kattinge Vig
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-03-29 Bramsnæs Vig
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-17 Brøndbyøster
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-04 Melby Overdrev
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2013-05-18 Osager
76 X Huldue (Columba oenas) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-04 Højby
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-01 Kattinge
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-03 Ramsømagle Sø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-18 Svogerslev
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-03-10 Svogerslev Sø
89 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Kattinge Vig
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2013-03-31 Dalkilder
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-19 Buesø
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-29 Ejby Havn
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-06 Store Kattinge Sø
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-27 Kongens Kær
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-03 Farvandet omkring Eskilsø
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-06-22 Lille Vildmose
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-07 Herslev Strand
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-05 Grønholt
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-27 Filsø
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-08-23 Højer Vade
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-02 Draget, Thyholm
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-14 Dalkilder
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2013-04-02 Krik Vig
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-04-02 Agger Tange
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-14 Borreby Mose
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-04-28 Krik Vig
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-04-28 Fjandø
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-27 Værnengene
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-04 Ølsemagle Revle
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2013-09-29 Fanø Nordstrand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-04-02 Krik Vig
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-02 Agger Tange
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-28 Noret
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-14 Dalkilder
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2013-04-07 Herslev Strand
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-12 Dalkilder
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-24 Hovvig, Odsherred
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-22 Selsø Sø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-06 Hule Mølle
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-09-21 Mandehoved
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-03-26 Holmesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Hule Mølle
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Kattinge Vig
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-04-02 Agger
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Højby
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-11-24 Rødvig Havn
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-04-13 Brændegård Sø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-08 Holmesø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-07-28 Ølsemagle Revle
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-23 Gundsømagle Sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-08-04 Ølsemagle Revle
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-04-02 Agger
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-08-23 Vidåslusen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-03-05 Gundsølille
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-02 Agger Tange
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Bognæs
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-27 Tipperne
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-03-23 Store Kattinge Sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-12 Ramsømagle Sø
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-05-12 Ramsømagle Sø
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-08 Holmesø
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-11 Allindelille Fredsskov
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-06-22 Høstermark Skov
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-13 Højby
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-02-16 Borrevejle Skov
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-01 Gundsømagle Sø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-04-14 Vedskølle - Ørslev
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-08 Enge nordøst for Hallebygård
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-03-08 Enge nordøst for Hallebygård
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-04-20 Hellebæk Avlsgård
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Kattinge Vig
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2013-11-17 Hule Mølle
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-26 Store Hareskov
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-06-08 Dalkilder
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Højby
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-04-13 Ny Stenderup
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Bognæs
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-09-21 Mandehoved
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-02-02 Dalkilder
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-04 Melby Overdrev
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Bognæs
314 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Højby
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Højby
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Højby
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-09-27 Grøndal, Fanø
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Højby
321 X Ravn (Corvus corax) 2013-03-09 Gravens
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-05 Slangerup
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-02-16 Borrevejle Skov
324 Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-02-16 Borrevejle Skov
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Højby
328 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Højby
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-01 Gundsømagle Sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-12 Dalby Sø
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-14 Borreby Mose
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-13 Brændegård Sø
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-14 Borreby Mose
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-02-23 Ledreborg
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-19 Dollerup Bakker
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-23 Gundsømagle Sø
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-12 Rådvad
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-03 Gundsømagle Sø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-04-28 Vest Stadil Fjord
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-20 Lavringe Mose
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-20 Højby
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-06-18 Svogerslev
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-05 Ramsømagle Sø
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-02 Højby
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-23 Højby
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-03 Gundsømagle Sø
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-02-16 Borrevejle Skov
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Højby
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-06 Hule Mølle
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-23 Ledreborg
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-26 Holmesø
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Højby
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Højby
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-12 Svogerslev Sø
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-02 Løgstrup
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-09-29 Grøndal, Fanø
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-01 Højby
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-28 Vest Stadil Fjord
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-05 Dalkilder
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-23 Gundsømagle Sø
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-04 Gl. Lejre
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-05-04 Melby Overdrev
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-27 Fahlbækvej, Skjern Enge
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-08 Lejre St.
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-13 Osager
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Bognæs
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-02-16 Borrevejle Skov
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-11 Rådvad Dam
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-02 Flade Sø
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-03-21 Gilbjerg Hoved
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-04-02 Agger Tange
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Højby
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-06 Højby
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-05 Grønholt
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Højby
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-06 Filsø
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-03-10 Svogerslev Sø
468 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-12 Børstrup Hage
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-19 Allerslev
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-13 Osager
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-11-17 Lilleø, Roskilde Fjord
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-04-02 Ashøje, Sydthy
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-13 Tokkerup
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-01 Gundsømagle Sø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer