Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-15 Darum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-05-18 Astrup ved Skærbæk
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-20 Vognsbølparken, Esbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-13 Astrup Enge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-02-11 Darum
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-13 Astrup Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-13 Sneum sluse syd
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-13 Astrup Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-03-01 Varde Å udløb
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-13 Astrup Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-01-13 Darum Sønderenge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-13 Darum Sønderenge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-01-13 Krogsgård Grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-13 Sneum Sluse
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-03-05 Nørresø, Tønder
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-03-31 Vest Stadil Fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-03-05 Nørresø, Tønder
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-05 Nørresø, Tønder
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-13 Sneum Sluse
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-04-02 Sneum Engsø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-02-07 Sneum Sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-03-09 Klæsø Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-02-15 Noret, Skælskør
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-13 Krogsgård Grusgrav
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-03-09 Klæsø Nor
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-15 Noret, Skælskør
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-08 Egense
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-29 Blåvand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-29 Blåvand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-06 Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-29 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-05 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-29 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-13 Sneum Sluse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-15 Ribe Holme
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-15 Kammeslusen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-15 Kammerslusen
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-04 Lammesø, Mellemsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-06-08 Fanø Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-15 Blåvand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-23 Frøslev Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-02 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-02-12 Lindet Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Esbjerg By
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-21 Grøngård
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-01 Esbjerg By
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-04 Vognsbølparken, Esbjerg
84 X Engsnarre (Crex crex) 2013-06-25 Verninge enge
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-05 Lindet Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-15 Jedsted Mølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-03-09 Klæsø Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-02-15 Furesø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-06-04 Filsø, Mellemsø ved Storeholm
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-14 Filsø, Søndersø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-02 Esbjerg Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-03-19 Sneum Sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-13 Vilslev Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-02-06 Filsø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-03-15 Darum dige forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-12 Esbjerg Havn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-09 Ribe Østerå
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-04-09 Rømø Sønderstrand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-07 Vilslev Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-07 Klyngvese Sand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-13 Darum Fløjdige
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-01-02 Esbjerg Havn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-05-07 Sneum Engsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-02 Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-03-21 Esbjerg Havn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-03-05 Nørresø, Tønder
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-09 Saltvandssøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-11 Sønderho
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-21 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-01-29 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-02 Esbjerg Havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-02-02 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-16 Sneum
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-07-16 Esbjerg Sø, Lakolk, Rømø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-18 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-15 Allerup enge ved Lille Darum
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-04-26 Sønderho, Fanø
145 X Tredækker (Gallinago media) 2013-10-16 Sønderho
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-01-15 Krogsgård Grusgrav
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-06 Sneum Forland
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-04 Lammesø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2013-10-29 Veejers Strand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-23 Nørresø, Tønder
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-01-22 Østerbygård Fiskeri
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-02 Esbjerg Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-04 Lille Vildmose
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-15 Sneum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-14 Sneum
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-02-02 Roshage
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2013-10-29 Vejers Strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Esbjerg By
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-04-16 Fiilsø, Mellemsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-02 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Esbjerg By
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-02 Esbjerg Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-02-02 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-02-02 Hanstholm Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Esbjerg By
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-03-09 Bagenkop Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-03-12 Esbjerg Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-06 Fiilsø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-14 Filsø, Søndersø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-08-27 Nørresø, Tønder
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-18 Bøjden Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-27 Sønderho, Fanø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-14 Esbjerg Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-18 Bøjden Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-02 Saltvandssøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-18 Magisterkogen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-04-29 Skagen, NOrdstrand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-10-29 Vejers Strand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-30 Skagen, Grenen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-09-03 Filsø, Mellemsø
205 X Søkonge (Alle alle) 2013-10-20 Blåvandshuk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-01-02 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2013-04-29 Skagen, Nordstrand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-05-02 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-02-02 Hanstholm, Roshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-03-12 Nyminde Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-06 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-10-29 Vejers Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2013-06-11 Margrethe Kog
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-02 Flagbakken, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-03-01 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-02-02 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Esbjerg Havn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-29 Urlev Enge
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-28 Nordby, Fanø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-01-15 Hillerup Enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-13 Darum
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-02-12 Hjemsted ved Skærbæk
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-07-16 Esbjerg Sø, Lakolk, Rømø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-05-03 Skagen, Reservatet
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-20 Grimstrup Krat
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-05-04 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-03-21 Esbjerg By
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-09 Ribe Østerå
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-13 Darum Sønderenge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-06-24 Nord for Ribe Holme
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-03 Skagen, Reservatet
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-02-02 Ræhr
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-30 Skagen, Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-15 Ribe Holme
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-13 Darum Sønderenge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-02 Esbjerg By
274 X Slørugle (Tyto alba) 2013-07-16 Gørding
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-21 Hanstholm opfylningsplads
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-03-12 hemmelig
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-02-15 Porsmose
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-01-22 hemmelig
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2013-05-06 Hemmelig
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-06-08 Fanø Klitplantage
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-05-01 Skagen, Grenen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-10-14 Mandø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-22 Østerbygård Fiskeri
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2013-07-05 Sønderho
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-04-23 Lægan, Vidåen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-17 Gram Slotspark (Lunden)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-03-05 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-15 Jedsted Mølle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-02-12 Kongens Mose
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-04 Sanatoriemosen, Esbjerg
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-02 Esbjerg Havn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-10 Filsø, Mellemsø
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-02-28 Sneum Engsø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-04-30 Skagen, Reservatet
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-15 Hillerup Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-14 Gammelgab
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-12 Kongens Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-06-25 Æbelø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Esbjerg By
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Esbjereg By
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Esbjerg By
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-02 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Esbjerg By
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-13 Sneum Sluse
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-03-28 Tivoli, København
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-22 Høllundsøgård pl.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-03-03 Vejers Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-22 Hovborg Fiskeri
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-03-06 Fiilsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Esbjerg By
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Esbjerg By
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-04-09 Novrup Grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-03-05 Lakolk, Rømø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-09 Ribe Østerå
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-15 Sneum Sluse
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-05-04 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-01-15 Vilslev Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-16 Fiilsø, Søndersø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-16 Fiilsø, Søndersø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-16 Fiilsø, Søndersø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-03-04 Vognsbølparken, Esbjerg
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-04 Dollerup
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-24 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Fiilsø, Søndersø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-16 Blåvand
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-01 Skagen, Grenen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-07 Vilslev Enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-18 Magisterkogen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-18 Ballum
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Vilslev Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-21 Tinglev Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-16 Kærgård ved Kærgård Klitpl.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-14 Filsø, Kløvbakken
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2013-09-03 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-01 Skagen, Grenen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-07 Vilslev Enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-04-16 Blåvand Fuglestation
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-03-04 Vognsbølparken, Esbjerg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-15 Jedsted Mølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-15 Jedsted Mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-12 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-04 Sanatoriemosen, Esbjerg
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-15 Ribe
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-05-02 Skagen, Stadion
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Esbjerg By
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-02 Esbjerg By
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-14 Esbjerg By
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-03-05 Rømø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-03-05 Brogård Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-14 Tane Hedesø, Kærgård
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-16 Fiilsø, Søndersø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-21 Tinglev Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-30 Skagen
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-10-01 Mandø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-16 ved Kærgård, Kærgård Klitpl.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-16 Kærgård ved Kærgård Klitpl.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-23 Frøslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-23 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-16 Fiilsø, Søndersø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-21 Blåvandshuk
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-03-09 Hovborg Fiskeri
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-02-15 Ting Jellinge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Esbjerg By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-01-22 Østerbygård Fiskeri
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-23 Nørresø, Tønder
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-15 Jedsted Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-02 Sneum Engsø
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-10-14 Sneum
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-03-15 Sneum Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-20 Nordby, Fanø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-10-07 Sneum forland
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-03-09 Spodsberg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-03-01 Tiphede ved Ho
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-15 Jedsted
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-02-11 Karlsgårde
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-30 Esbjerg By
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-04 Blåvandshuk
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-02-09 Esbjerg Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-03-19 Hillerup Enge
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-03-04 Sanatorieskoven, Esbjerg
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-03-15 Esbjerg Havn
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-18 Sønderho
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-03 Vejers Klitplantage
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-07-23 Nyminde Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-02 Esbjerg Havn
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-06-05 Blåvand Radio
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-02 Vognsbølparken, Esbjerg
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-03-15 Allerup Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-02-11 Sneum
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-15 Sneum Engsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-13 Sneum Engsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2013-08-25 Myrthue
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-03-08 Vilslev Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer