Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Henrik Kongshøj Callesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Kongshøj Callesens kryds

Dette er Henrik Kongshøj Callesens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-05-01 S. f. Draved Skov
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-03-25 Kogsbøl Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) Esbjerg Havn N
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-03 Vilslev Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Sneum Sluse
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-01 Lindet Skov
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-01 Lindet Skov
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Gl.Hviding Engsø
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-02-08 St.Darum
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Lindet Skov
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-03-25 Sneum Engsø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-01 Sneum Sluse
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-05 Lyngby, fæstningskanalen
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-21 Nordlig Klæggrav, Kammerslusen
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-14 Sneum Engsø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-25 Margrethe Kog
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-03-25 Margrethe Kog
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-03 Roborghus
32 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-14 Sneum Engsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2013-04-07 Vognsbølparken, Esbjerg
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-04-23 Sneum Engsø
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-03-25 Vidåslusen
40 Bjergand (Aythya marila)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-05 Esbjerg Havn N
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-03-04 Blåvands Huk
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-03-04 Blåvands Huk
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-03-04 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-03-04 Blåvands Huk
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Gl.Hviding Engsø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-01 Gl.Hviding Engsø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Gl.Hviding Engsø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-04-28 Blåvands Huk
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-30 Marbæk
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-14 Esbjerg C
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-03 Vilslev Enge
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2013-03-11 Esbjerg Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2013-12-22 Lunden, gram
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-03-05 Esbjerg C
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Esbjerg C
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-21 Fovrfeld Sø
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-03-23 Vognsbøl Parken
89 X Blishøne (Fulica atra) 2013-03-23 Vognsbøl Parken
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2013-05-01 Kongens Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-10-08 Kongeåslusen
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-21 Fovrfeld Sø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-05-01 Nørresø, Tønder
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-07-04 Kongens Mose
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-03 Roborghus
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-07 Sneum Engsø
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-03 Vilslev Enge
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-14 Vilslev Enge
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-05-09 Roborghus
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-07 Sneum Sluse
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-21 Grusgrav v. Krogsgård
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-04-26 Vilslev Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-20 Sneum Sluse forlandet
117 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-01 Sneum Sluse
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-02-23 Esbjerg Havn N
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-04-21 Sneum Engsø
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-03-24 Esbjerg Havn N
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-04-12 Esbjerg Havn N
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-21 Sneum Engsø
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-01 Nørresø, Tønder
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2013-03-04 Blåvands Huk
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-03-25 Vidåslusen
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-20 Sneum Engsø
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-23 Vognsbøl Parken
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-10-16 Grønningen, Blåvand
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-03-23 Vognsbøl Parken
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-04 Margrethe Kog
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-26 Sneum Sluse
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-05-01 Kongens Mose
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-23 Esbjerg Havn N
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-07-28 Kammerslusen
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-05-01 Margrethe Kog
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-23 Sneum Sluse
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-10-30 Vejers Strand
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-28 Hanstholm Havn
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-03-11 Esbjerg Havn
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-06-19 Sneum Engsø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-14 Sneum Engsø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2013-03-11 Esbjerg Havn
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Sneum Sluse
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-28 Hanstholm Havn
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-03-11 Esbjerg Havn
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-05-01 S. f. Draved Skov
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-07-07 Filsø
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-14 Sneum Engsø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-02 Fovrfeld Bæks Udløb
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-07-07 Filsø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-05-16 Esbjerg Havn N
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-07-04 Margrethe Kog
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-04 Margrethe Kog
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-04 Margrethe Kog
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-10-30 Vejers Strand
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-05-09 Roborghus
202 X Søkonge (Alle alle) 2013-10-14 Blåvands Huk
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2013-10-27 Vejers Strand
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-03-04 Blåvands Huk
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-28 Blåvands Huk
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Sneum Sluse
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-04-26 Sneum Engsø
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-05-01 Nørresø (Vest f. jernbanen)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Vilslev Enge
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-11-09 Rømø dæmningen
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-10-08 Kongeåslusen
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-07-02 Vejrup
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Esbjerg C
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-10-07 Skallingen
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-05-01 Kongens Mose
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-03 Hillerup Enge
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-01 Kongens Mose
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-08-20 Øst f. St. Darum
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-02-17 Filsø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-02-08 Jedsted Enge
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Allerup Enge
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-28 Hansted reservat
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 Natugle (Strix aluco)
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-08-09 Føvling
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-05-03 Vilslev Enge
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-12-11 Ansager
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, gram
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Lindet Skov
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-01 Nørreskoven, Esbjerg
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Allerup Enge
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 Dværgfalk (Falco columbarius)
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-09-20 Skallingen
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-28 Munkesø, Varming
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Lindet Skov
314 X Husskade (Pica pica) 2013-03-11 Esbjerg C
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2013-03-11 Esbjerg C
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-03-11 Esbjerg Havn
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-03 Roborghus
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Lindet Skov
321 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-01 Lindet Skov
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-04-20 Esbjerg C
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-04-05 Nørreskoven, Esbjerg
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-09-20 Skallinglaboratoriet
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Lindet Skov
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-12-18 Lunden, gram
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Lindet Skov
328 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Lindet Skov
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-04-12 Novrup Grusgrav
330 Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-23 Esbjerg Havn N
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-04-26 Jedsted Enge
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-17 Kjelst
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-17 Kjelst
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-26 Esbjerg N
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-31 Middelfart
343 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2013-10-13 Nordby, Fanø
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-21 Grusgrav v. Krogsgård
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-12 Novrup Grusgrav
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-04-21 Vilslev Enge
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-04-26 Vilslev Enge
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-27 Fovrfeld Sø
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-21 Esbjerg C
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-01 Nørresø, Tønder
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-28 Skalling Lab.
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-18 Novrup Grusgrav
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-21 Grusgrav v. Krogsgård
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-21 Roborghus
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-11-17 Esbjerg C
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-01 Lindet Skov
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-02-24 Esbjerg C
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Lindet Skov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-01 Lindet Skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-04-08 Vognsbølparken, Esbjerg
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-03 Vilslev Enge
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-14 Vilslev Enge
400 X Solsort (Turdus merula) 2013-03-11 Esbjerg C
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-03 Vilslev Enge
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-10-14 Esbjerg C
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-14 Vilslev Enge
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-03-14 Endrupholm
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-03-11 Esbjerg C
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-21 Sneum Engsø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-28 Munkesø, Varming
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-06-05 Blåvands Huk, Fyrhaven
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-11 Esbjerg Havn N
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-21 Vilslev Enge
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-01 Kongens Mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-28 Blåvands Huk
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-21 Esbjerg Havn N
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-18 Blåvands Huk
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Spandet
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-03-11 Esbjerg C
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-02-24 Esbjerg C
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-21 Grusgrav v. Krogsgård
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-14 Sneum Engsø
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-12 Grimstrup
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-28 Skalling Lab.
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-03-11 Esbjerg C
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-03-11 Esbjerg C
459 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-02-25 Esbjerg C
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-05 Blåvands Huk, Fyrhaven
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-14 Esbjerg C
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-02-23 Esbjerg Havn N
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-17 Kjelst
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-28 Blåvands Huk
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-04-28 Skalling Lab.
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-02-17 Filsø
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-09-20 Skallinglaboratoriet
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-01 Sneum Sluse
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-03-25 Kongens Mose
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-03-25 Kongens Mose
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-03-25 Digegraven, Gl. Hviding
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer