Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-02-07 Forbindelsesvejen, Christiansfeld
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-05-30 Hjortkær
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-16 Sneum Mark
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-01-16 Sneum Forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-04-15 Mandø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-17 Gl. Hviding Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-03 Ballum Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2012-01-02 Ho Bugt
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-03 Ballum Enge
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-02-01 Vilslev Enge
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-03 Ballum Enge
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-03 Ballum Sluse
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-07 Filsø
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-03 Ballum Enge
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-02-28 Krogsgård Grusgrav
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-02 Ho Bugt
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-08-14 Filsø
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-03-27 Nørresø
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-24 Veststadil Fjord
28 X Knarand (Mareca strepera) 2012-02-28 Klæggrav v. Kammerslusen
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-07 Filsø
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-04-24 Højer
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-02 Ho Bugt
32 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-07 Filsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-02 Ho Bugt
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-03 Ll.Vildmose
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-22 Uge
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-03 Gl. Hviding Engsø
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-17 Kjul
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-03 Gl. Hviding Engsø
40 X Bjergand (Aythya marila) 2012-02-13 Hvide Sande
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-02 Ho Bugt
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2012-09-01 Bækbygård Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-08 Blåvands Huk
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-04 Vejers Strand
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-08 Blåvands Huk
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-02 Ho Bugt
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-24 Veststadil Fjord
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-02 Ho Bugt
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-04 Ho Bugt
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-05-16 Hulsig
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2012-04-29 Mandø
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-04-30 Ribe Østerå
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-02 Esbjerg Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-03 Lindet Skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-03 Lindet Skov
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-15 Hønning Plantage
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-09 Hjerting
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-02-07 Lakolk
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-15 Vognbølparken
89 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-03 Ballum Sluse
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2012-01-17 Kongens Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-21 Kokspang
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-10 Mandø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-22 Nørresø
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-20 Rindby Strand
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-17 Kongens Kær
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-15 Ribe Holme
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-02 Hjerting Strand
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-08 Nagbøl
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-04 Sneum Forland
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-03 Ballum Enge
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-04 Nyeng
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2012-10-03 Ballum Enge
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-24 Husum Enge
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-04-10 Vilslev Enge
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-01-15 Esbjerg Havn
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-03-31 Ribe Østerå
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-04-10 Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-04-15 Gl.Hviding Kirke
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-15 Margrethekog
117 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-02 Ho Bugt
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-01-03 Ballum Sluse
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-03-16 Ribe Østerå
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-01-02 Esbjerg Havn
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-02-17 Øster Hurup
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-03-06 Nørresø
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-05-15 Højer Forland
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-05-10 Sneum Digesø
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-01 Lakolk Sydsøer
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2012-01-04 Vejers Strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-03 Ballum Sluse
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-02-17 Fredrikshavn
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-05-01 Lakolk Sydsøer
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-09 Ballum Enge
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-02-05 Knudsmark
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-05-20 Skagen
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-01-03 Ballum Enge
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2012-07-11 Margrethekog
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-09-29 Blåvands Huk
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-29 Sneum Digesø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-01-28 Østerbygård Fiskeri
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-04 Ho Bugt
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2012-06-28 Indvindingen
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-08 Nagbøl
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-03-22 Lakolk Klitsø
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-10 Sneum Digesø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-01 Klydesøen, Amager
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-04 Vejers Strand
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-08-04 Blåvands Huk
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-02 Ho Bugt
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-02 Esbjerg Havn
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-03-10 Sneum Digesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-02 Ho Bugt
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-02 Esbjerg Havn
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Århus
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-24 Hvide Sande
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-08 Blåvands Huk
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-02 Esbjerg Havn
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-04-19 Esbjerg Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-11-27 Hanstholm
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-02-08 Esbjerg Havn
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2012-05-09 Sædding Ådal
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-06-26 Nørresø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-07 Hjerting Strand
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-04-21 Blåvands Huk
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-17 Nørrestrand
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-14 Blåvands Huk
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-22 Brabrand Sø
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-15 Nørresø
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-10-02 Blåvands Huk
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-05-17 Skagen
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-05-17 Skagen
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-09-11 Vejers Strand
202 X Søkonge (Alle alle) 2012-10-15 Henne Strand
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-04 Vejers Strand
205 X Alk (Alca torda) 2012-01-29 Århus Havn
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-05-17 Skagen
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-04 Ho Bugt
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-01-14 Sønderbøl Grusgrav
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2012-05-19 Skagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2012-09-19 Vejers Strand
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-05-17 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-08-01 Trelde Næs
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-09-15 Vejers Strand
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2012-04-29 Mandø
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-03-13 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2012-03-20 Vejers Strand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2012-01-09 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-02 Ho Bugt
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-03-12 Værn Sande
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-02-14 Lakolk, Rømø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-02 Ho Bugt
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-03 Astrup Forland
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2012-07-05 Nørresø
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-05-15 Hønning Plantage
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-16 Skagen
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-02-17 Høstemark Skov
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-08 Kjelst
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-03-06 Margrethekog
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-03-27 Sdr.Sejerslev
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-07 Filsø
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-17 Hulsig
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-05-02 Sneum Digesø
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-24 Veerst
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-04-24 Husby Klit
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-17 Ballum Sluse
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-17 Gl. Hviding Engsø
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-02 Marbæk Plantage
270 X Slørugle (Tyto alba) 2012-07-23 Gredstedbro
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-03-12 .......
274 X Natugle (Strix aluco) 2012-02-14 Sønderskov
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-17 Solbjerg Plantage
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-01-19
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-08 ........
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-01-15 Esbjerg
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-01-17 Vilslev Enge
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-01-22 Østerbygård Fiskeri
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-19 Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-04-22 Veststadil Fjord
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-06 Draved Skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-03 Lindet Skov
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-02-14 Sønderskov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-01-17 Lindet Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-08 Blåvand
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-01-17 Ballum Enge
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-01 Astrup Forland
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-02-26 Mandø
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-17 Ballum Sluse
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-15 Hønning Plantage
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-17 Kongens Mose
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-19 Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-02 Marbæk Plantage
314 X Husskade (Pica pica) 2012-01-02 Hjerting
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-02 Esbjerg Havn
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-02 Esbjerg Havn
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-02 Esbjerg Havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-02 Esbjerg Havn
321 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-16 Solbjerg Plantage
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-02-07 Christiandfeld
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-14 Marbæk Plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-01-16 Solbjerg Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-02 Marbæk Plantage
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-01-17 Lindet Skov
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-02 Hjerting
328 X Musvit (Parus major) 2012-01-02 Hjerting
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-04-12 Novrup
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-02-07 Lakolk
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-03-16 Klelund Hede
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-01-28 Hjerting
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-05-16 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-02-26 Mandø
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-24 Ribe Østerå
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-17 Nørrestrand
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-17 Nørrestrand
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-16 Solbjerg Plantage
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-20 Hald
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-09-29 Blåvands Huk
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2012-10-21 ChrØ
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2012-11-13 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-17 Nørrestrand
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-21 Guldager Møllesø
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-24 Sneum Digesø
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-04-23 Vilslev Klæggrav
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-08-04 Vestvolden fra Holbækmotorvejen til Mågepar...
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-13 Darum Enge
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-26 Sædding Ådal
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-16 Kjul
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-02 Sædding Ådal
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-28 Varde
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2012-04-30 Darum Enge
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-17 Nørrestrand
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-07 Novrup Grusgrav
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-09-23 Blåvands Huk
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-27 Marbæk Plantage
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-04-30 Skallingen
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-04-10 Landsende Rømø
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-29 Høllundsøgård Plantage
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-07 Filsø
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-03 Lindet Skov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-22 Draved Skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-15 Vognbølparken
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2012-10-28 Thorsminde
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-03 Ballum Enge
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-10 Rømø
400 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-02 Hjerting
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-03 Lindet Skov
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-14 Hjerting
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-06 Draved Skov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-01-31 Hillerup
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-02 Roborghus
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-04 Nyeng
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-03 Tarp Enge
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-15 Munkesøen
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-01 Gl.Hviding Kirke
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-10-11 Mandø
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-03-27 Ubjerg
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-25 Sædding
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-04-29 Nr.Farup Enge
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-17 Blåvands Huk
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-03-17 Blåvand
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-02-17 Strandby
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-17 Hulkær Fiskeri
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-02-01 Vilslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-06 Sædding
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-11 Blåvands Huk
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-24 Værnengene
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-01-22 Østerbygård Fiskeri
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-16 Ribe Østerå
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2012-11-02 Nyeng, Ho
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-27 Grenen, Skagen
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-04 Nyeng
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-24 Veststadil Fjord
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-01-24 Hvide Sande
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-02-17 Strandby
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-02 Hjerting
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-17 Lindet Skov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-31 Varde
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2012-11-17 Blåvand
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-02-07 Christiandfeld
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-21 Blåvand
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-02 Hjerting
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-01-07 Esbjerg Havn
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-22 Roborg
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-02-07 Christiandfeld
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-03-20 Ho
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-28 Høllundsøgård Plantage
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-28 Høllundsøgård Plantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-02 Esbjerg Havn
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-16 Solbjerg Plantage
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-02-01 Vilslev Enge
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-17 Gl. Hviding Engsø
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-03 Ballum Enge
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-04 Vejers
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-17 Kongeåslusen
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer