Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-02-05 Midtsønderjylland 20 km fra Tønder mod Haderslev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-27 Sønderballe
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-02 Slivsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-02-26 Låningsvejen Mandø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-01-02 Ballum enge
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-02-11 Halk
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-02 Ballum enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-02 Lindet skov
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-02-02 Mellem Hjardemål og Vejlerne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-04-10 Syd for Skagen
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-02 Ballum Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-07 Bankel Nor
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-02 Øst for Lindet skov
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-02 Lindet Skov
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-01-02 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-02 Ballum forland
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2012-02-10 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-08-26 Halk nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-03-27 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-03-07 Slivsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-02 Rømødæmningen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-02 Ballum forland
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-02 Ballum forland
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-02 Ballum forland
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-15 Rundkørsel ved Uge
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-07 Haderslev Fjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-02 Slivsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-07 Bankel Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-02 Rømødæmningen
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-08 Halk nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-08 Halk nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-08 Halk nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-02 Astrup engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-07 Bankel Nor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-02 Astrup engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-08 Halk nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-01 Slivsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-01 Frøslev Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-02 Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-29 Hoptrup
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Haveobs
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-27 Frøslev plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-02 Toftlund
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-05-20 Skagen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-07 Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-07 Årøsund
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-03-09 Kongens mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-07 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-06 Gyvelhøjsøen ved Christiansfeld
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-02 Slivsø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-03 Kongens Kær
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-03 Kongens Kær
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-15 Ribe Holme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-02 Ballum forland
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-08 Lunderskov
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-13 Astrup Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-02 Ballum forland
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-14 Halk nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-21 Ballum enge
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-01-02 Ballum forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-07 Halk Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-01 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-04-13 Lakolk Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-13 Nr. Farup Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-29 Frederikskog
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-02 Astrup enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-06-26 Dræet
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-13 Lakolk Klitsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-08-26 Halk nor
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-13 Hejlsminde nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-04-14 Vidåslusen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-13 Hejlsminde nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-04 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-04-10 Grenen, Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-08 Halk nor
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-08-30 Rømø Strand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-10 Ballum enge
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-12-14 Tæt på Christiansfeld
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-01-14 Bankel nor
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-01-08 Halk nor
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2012-07-14 Saltvandssøen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-10-10 Rømø
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-28 Slivsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-01 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-02 Rømødæmningen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-04 Nørresø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-14 Vidåslusen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-13 Lakolk Klitsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-03 Amager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-02 Havneby Rømø
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Haveobs
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-07-14 Saltvandssøen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-03-25 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Haveobs
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-02 Astrup enge
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Århus Universitet
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-02-04 Aabenraa Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-28 Århus Universitet
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Haveobs
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-21 Nord for Haderslev
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-03-31 Halk Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-15 Slivsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-11 Halk Nor
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Kongens kær, Vejle
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-07-10 Saltvandssøen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-02-02 Hanstholm Havn
208 X Alk (Alca torda) 2012-03-07 Halk Nor
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-04-10 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-04-10 Gammel Skagen
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-31 Trelde Næs
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-05-01 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-08-04 Houstrup strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-02 Ballum Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-06-10 Rømødæmningen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-05-04 Nørresø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-02 Rømødæmningen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-02 Rømødæmningen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-10 Over Ørnereservatet
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-20 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-03-22 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-01 Haveobs
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-07-24 Kreisel ved Haderslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-13 Lakolk Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-02-05 Midtsønderjylland 15 km fra Tønder mod Haderslev
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-20 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-04-18 Frøslev Mose
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-10 Marstrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-23 Haderslev
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-02 Slivsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-02 Ballum enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-02 Astrup enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-08 Teglholt skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-02 Lindet skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-05-13 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-11-12 Haderslev Vesterskov
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-05-20 Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-02-12 Tørning Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Skagen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Vesterskoven Haderslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-01-02 Lindet skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-01-02 Lindet skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-07 Bankel Nor
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-02-05 Vidåslusen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-01 Knivsbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-10-05 Værnengene
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-27 Skærbækværket
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-07-19 Frederikshåb plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-02 Lindet skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-02 Skærbæk
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Haveobs
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Haveobs
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-02 Slivsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-02 Lindet skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-02-20 Rungsted Havn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-17 Frederikshåb plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-04-12 Pamhule skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-01-02 Lindet Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Haveobs
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-13 Novrup grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-10-14 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-10-21 Ballum enge
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-01-02 Slivsø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-04-10 Hirtshals Banegård
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-02-05 Visåslusen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-12 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-10 Gudenåen ved Randers
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-20 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-01 Haderslev vesterskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-01 Frøslev Plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-18 Sandkule skov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-22 Lille Vildmose
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-25 Treldenæs
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-04 Nørresø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-08-01 København
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-13 Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-17 Skanderup ved Lunderskov
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-22 Hindemade
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-04 Nørresø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-12 Haveobs
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-13 Pamhule skov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-22 Halk Nor
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-08 Lunderskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-05-01 Frøslev Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-02 Lindet skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-02 Lindet skov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-02-12 Haderslev Dyrehave
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-28 Århus Universitet
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-02 Astrup enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-13 Juvre, Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Haveobs
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-07 Bankel Nor
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-06 Haveobs
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-02-28 Frøslev Mose
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-23 Haderslev
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-02 Lindet skov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-05-04 Nørresø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-22 Hindemade
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-10-15 Mandø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-05-15 Haderslev Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-15 Skydeterrænnet ved Haderslev Vesterskov.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-01 Frøslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-04-18 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-22 Halk Nor
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-28 Tørning Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-14 haveobs
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Haveobs
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-11 Haderslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-29 Frederikskog
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-03-11 Haderslev Vesterskov
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-16 Hovborg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-28 Grenen, Skagen
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-02-26 Slivsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-18 Frøslev Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-11-10 Grenen Skagen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-08 Halk nor
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-03-16 Høllund Søgårdplantage
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2012-12-02 Skagen klitplantage
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-07-07 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Haveobs
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-01-02 Rømødæmningen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-31 Diernæs Made
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-17 Frederikshåb plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-03-10 Haderslev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-17 Frederikshåb plantage
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-03-16 Høllund Søgårdplantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-22 Skydeterræn ved Haderslev vesterskov
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2012-04-21 Haven
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-14 haveobs
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-08 Halk nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-02 Astrup enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-02 Lindet skov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-02-26 Slivsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer