Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Anders Odd Wulff Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Anders Odd Wulff Nielsens kryds

Dette er Anders Odd Wulff Nielsens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-05-19 Lild Strand, NJ
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-05-24 Vindinge Å, udløb v. Rosilde, Fyn
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-03-09 Monnet, Tåsinge
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-03-13 Sortemosen, Fyn
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-02-19 Peblingesøen, KBH
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-08 Rømødæmningen
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2012-06-06 Nørreballe Nor (Langeland)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-04-08 Ballum Forland
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-01-14 Kongelunden, Amager
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-05-19 Ulvedybet v. Gjølvej
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-08 Rømødæmningen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-03-28 Noret, Tåsinge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-03-21 Snarremose Sø, Langeland
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-02-19 Peblingesøen, KBH
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-03 Caroline Amalielund, Svendborg
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-18 Monnet, Tåsinge
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-07 Gedser Odde
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-08 Esbjerg Havn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-11 Helnæs, havet ud for Maden (Assens)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-06 Nakkebølle Fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-09 Svendborg, Matriklen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-03 Åmosen, Ollerup, Fyn
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-06 Vester Skerninge
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-03 Caroline Amalielund, Svendborg
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-08 Føvling
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-03 Caroline Amalielund, Svendborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-03 Caroline Amalielund, Svendborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-16 Lystbådehavnen, Svendborg
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-01-20 Nakkebølle Inddæmning
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-17 Kærup Holme, NJ
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløb
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-17 Grusgrav v. Nagbøl, SØ-Jylland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-28 Vejlen, Tåsinge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-03-01 Noret, Tåsinge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-04-08 Højer Vade
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-05-15 Noret, Tåsinge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-05-17 Mark vest f. Klim, NJ
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-08 Rømødæmningen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-02-04 Fovrfelt Bækkens Udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-08 Ribe Holme
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-08-19 Thurø Rev, Fyn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-03-28 Noret, Tåsinge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-18 Revlbuske, NJ
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-02-04 Fovrfelt Bækkens Udløb
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-01-06 Knudshoved Færgehavn, Nordmolen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-02-06 Caroline Amalielund, Svendborg
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-03-28 Noret, Tåsinge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-05-18 Nors Sø, NJ
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-15 Bispeenge, Odense
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløb
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-04-25 Noret, Tåsinge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-08 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-22 Søgård Mose, Sydlangeland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøen N-del, Sydmøllevej, Vestamager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-07 Gedser Odde
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-03 Caroline Amalielund, Svendborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-07 Gedser Odde
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-06 Knudshoved Færgehavn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-04-14 Keldsnor, Sydlangeland
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-20 Faaborg Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-03 Svendborg
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-12-02 Skovsøen, Fruens Bøge, Odense
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-20 Høng, Vestsjælland
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-03-25 Thurødæmningen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-17 Kærup Holme, NJ
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-14 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-05-17 Bygholm Vejle
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-17 Kærup Holme, NJ
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-07-15 Gedser Odde
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-08 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-08 Esbjerg Havn
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-08 Esbjerg Havn
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-05-17 Bulbjerg, NJ
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2012-08-03 Gedser Odde
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-08-04 Gedser Odde
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-05-17 Bulbjerg, NJ
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-05-17 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-04-14 Gulstav Mose, Sydlangeland
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-14 Gulstav
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-08-31 Svendborg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-10-26 Gedser Odde
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-07 Gedser Odde
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-04-15 Draved Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-08 Rudbøl Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-11 Helnæs Made
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-08-06 Gedser Landevej, Gedesby
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-09 Monnet, Tåsinge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-08-04 Gedser Odde
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-06 Brændegård Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-08 Rømødæmningen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-14 Kongelunden, Amager
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-10-27 Gedser Odde
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-05-18 Mortensbakker, NJ
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-04-14 Fakkebjerg, Sydlangeland
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-02-07 Lystbådehavnen - Svbg. (Svendborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2012-08-04 Gedser Odde
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-08-07 Gedser Odde
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-06 Ollerup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-05-18 Revlbuske, NJ
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-18 Monnet, Tåsinge
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø, Århus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-06 Tryggelev Nor
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-23 Svendborg Gymnasium
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-04-15 Høgsbro Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-03 Svendborg
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-03 Svendborg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-09-23 Gulstav Mose, Sydlangeland
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-03-01 Vejlen, Tåsinge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-05-18 Tved Plantage, NJ
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-26 Lindved Frugtplantage
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-22 Nørreballe Nor
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-14 Gulstav
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-30 Kongshøj Å
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-07-26 Gedser Odde
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-15 Sølsted Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-01-20 Nakkebølle Inddæmning
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-18 Kraptårnet, Bygholm Vejle, NJ
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-15 Noret, Tåsinge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-23 Åmosen, Ollerup, Fyn
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-15 Vejlen, Tåsinge
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-24 Vindinge Å, udløb v. Rosilde, Fyn
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-18 Svendborg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-18 Kraptårnet, Bygholm Vejle, NJ
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-07-26 Gedser Odde
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-21 Gulstav
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-15 Vejlen, Tåsinge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-10-28 Gedser Odde
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-03 Caroline Amalielund, Svendborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-18 Monnet, Tåsinge
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-06 Skårup Skovmølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-03-01 Noret, Tåsinge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-03 Svendborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-06 Skårup Skovmølle
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-05-17 Grusgrav v. Nagbøl, SØ-Jylland
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-07-29 Gedser Odde
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-15 Bispeenge, Odense
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-23 Åmosen, Ollerup, Fyn
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Gedser Odde
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-01-08 Esbjerg Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-05-18 Lild Strand, NJ
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-18 Mark v. Nors, NJ
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-15 SJ
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-11 Silkeå, Korinth
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-06 Svendborg, Strandvej
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-21 Gulstav
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-01-11 Silkeå, Korinth
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløb
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløb
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-05-18 Kraptårnet, Bygholm Vejle, NJ
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-20 Faaborg Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-29 Svendborg Kirkegård
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-02-28 Svendborg Kirkegård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Fakkebjerg, Sydlangeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-03 Svendborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-01-08 Fovrfelt Bækkens Udløbf
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-04-08 Ribe Holme
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Lindet Skov, SJ
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Lindet Skov, SJ
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-06 Brændegård Sø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-08 Lindet Skov, SJ
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-04-15 Råhede Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-06 Nakkebølle Inddæmning
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-03 Lindholm Fjordpark, NJ
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer