Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Charlotte Bro


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Charlotte Bros kryds

Dette er Charlotte Bros Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-01-03 Tvindelstrup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-05-23 Ørslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-01 Holmegårds Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-02-26 Teestrup
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-04-01 Søndersø, Maribo
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-01 Kostervejen, Møn
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-24 Vantore
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Haslev
18 Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-17 Borup
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-02-25 Køge Sydstrand
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-02-25 Ølsemagle Revle
28 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Holme Olstrup
32 X Spidsand (Anas acuta) 2012-02-25 Staunings Ø
33 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-01 Gåsesøen, Møn
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-24 Hejrede Sø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-01 Kalvehave Havn
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Kalvehave Havn
40 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-01 Kalvehave Havn
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 Sortand (Melanitta nigra)
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-24 Rødbyhavn
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Kalvehave Havn
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-01 Kalvehave Havn
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-07 Amagermotorvejen
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-08 Haralsted Sø, Ringsted
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-01 Stege, Møn
76 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-20 Ørslev
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Teestrup
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
89 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Haslev
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2012-03-31 Holmegårds Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-04-01 Hejrede Sø, Maribo
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01 Kalvehave Havn
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-02-26 Borreby Mose
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-01 Kaløgrå
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-13 Karrebæksminde
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-02-25 Staunings Ø
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-05-14 Haslev
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-05-28 Kaløgrå
119 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 Stenvender (Arenaria interpres)
122 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-05-28 Kaløgrå
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 Sandløber (Calidris alba)
131 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-01-24 Rødbyhavn
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-04-01 Kaløgrå
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-06-05 Køge Nordstrand
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-06-10 Knebel
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-01 Søndersø, Maribo
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 Tinksmed (Tringa glareola)
155 Sortklire (Tringa erythropus)
156 Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-05 Klydesøen, Vestamager
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-01-19 Vedbæk Havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Haslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01 Kalvehave Havn
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Holmegårds Mose
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 Sildemåge (Larus fuscus)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-05-28 Hejrede Sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-06-10 Skanserhage
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-06-10 Knebel Vig
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda) 2012-01-24 Rødbyhavn
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-05-27 Ålebæk Strand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-03-13 OF Køgebugt motorvejen
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2012-01-19 Vedbæk Havn
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 Skestork (Platalea leucorodia)
234 Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-05-02 E20 v. Vemmedrup
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-06-05 Vestamager
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
259 Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-01 Nielstrup
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-28 Tvindelstrup
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Næstved
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-03 Tvindelstrup
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 Skovhornugle (Asio otus)
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-04-18 Haslev
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-01 Ulvshale, Møn
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 Dværgfalk (Falco columbarius)
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-09 DC, Ringsted
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-27 Ålebæk Strand
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-26 Gisselfeld
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-28 Hejrede Sø
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-03-24 Vingsted, Bredsten
314 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Haslev
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Haslev
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-02-26 Terslev
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Haslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2012-02-25 Vemmedrup
322 Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-06 Bjæverskov
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-06-10 Tinghule
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-19 Raadvad
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Ørslev
328 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Ørslev
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-02-26 Borreby Mose
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-25 Slimminge
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-05-14 Haslev
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-18 Ørslev
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-05-01 Ringsted
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-19 Raadvad
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-06-10 Tinghule
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-19 Ku.life, Frederiksberg
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-24 Vingsted, Bredsten
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-14 Haslev
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-06-05 Vestamager
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-27 Ålebæk Strand
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-03-24 Vingsted, Bredsten
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-13 Ørslev
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-25 Ørslev
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-13 Ørslev
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-02-20 Nordrup Hestehave
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-02-25 Ølsemagle Revle
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Holme Olstrup
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-01 Holmegårds Mose
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-01 Ulvshale, Møn
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-04-05 Ørslev
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-02-25 Slimminge
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Ulvshale, Møn
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-13 Ørslev
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2012-05-08 Haraldsted Sø, Ringsted
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-04-29 Ørslev
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-04-01 Stege
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-25 Ørslev
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-26 DC,Ringsted
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-14 Haslev
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-01-01 Nyord Enge, Møn
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-04-01 Kaløgrå
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-06-05 Vestamager
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-24 Rødbyhavn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-07 Ørslev
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-03-19 Ørslev
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-22 Ørslev
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-27 Jydelejet
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Rådmandshaven, Næstved
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-02-25 Staunings Ø
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-04-01 Kaløgrå
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-02-20 Nordrup Hestehave
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-19 Raadvad
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-01 Holmegårds Mose
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-04-28 Ørslev
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-01 Stege Jordbassiner
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-13 Køge Sydstrand
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer