Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-04-15 Skibby
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-05-23 Holløse Bredning
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-02 Møllekrogen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-03-25 Bjerregård, Ringkøbing Fjord
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-10-16 Filsø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-01 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-09 Utterslev Mose
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2012-09-23 Mandehoved (Stevns)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Nivå Bugt
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2012-01-01 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-03-25 Skaven Strand
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-01-01 Nivå Bugt
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-02-25 Hejreholm
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Nivå Bugt
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-14 Klydesøen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-02 Solbjerg Engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-04-09 Favrholm
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-01 Nivå Bugt
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-07-27 Staunings Ø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-04-07 Lille Vildmose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-14 Klydesøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-14 Klydesøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-02 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Vedbæk Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-01 Utterslev Mose
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-01 Nivå Bugt
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-07 Lille Vildmose
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-14 Damhussøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-03 Hillerød
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-02 Solbjerg Engsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-14 Klydesøen
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2012-12-22 Skælskør Nor
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-01 Vedbæk Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-01 Hornbæk Havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-01 Hornbæk Plantage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-13 Børstrup Hage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Nivå Bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Vedbæk Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-02 Solbjerg Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-01 Vedbæk Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-14 Asserbo Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-04-28 Hejresøen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-04 Hegnede Bugt
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-06 Kultorvet
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-02 Ellemosen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Rude Skov
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-07 Hundested
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-22 Amager Fælled
84 X Engsnarre (Crex crex) 2012-06-14 Mønge Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-09 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Vedbæk Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-03-11 Strødam Engsø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-01 Vedbæk Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-01-13 Børstrup Hage
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01 Vedbæk Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-01-13 Børstrup Hage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-03-24 Føns Vang
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-07 Sølager
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-18 Nagbøl
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-17 Saltholm
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-14 Solbjerg Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-03-17 Saltholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-05-18 Blåvands Huk
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-02-27 Kyndby Vig
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-07 Lille Vildmose
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-07-13 Asserbo Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-01 Nivå Bugt
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-03-17 Saltholm
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-03-17 Saltholm
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-07-10 Nivå Bugt
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-10 Nivå Bugt
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-03-25 Årslev Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-07-15 Ølsemagle Revle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-07 Nivå Bugt
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-04-22 Ishøj Strand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-05-18 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-03-17 Saltholm
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-07-16 Ishøj Strand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-05 Ishøj Strand
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-03-13 Tokkekøb Hegn
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-04-02 Nivå Bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-01-01 Nivå Bugt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-08-26 Majbølle Nor
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-09-29 Rødvig Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-28 Klydesødæmningen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-03 Holløse Bredning
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-07 Sølsager
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-04-24 Langstrup Mose
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-05-04 Nyord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-14 Nivå Bgt
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøresevatet
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-07 Helsingør Lystbådehavn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2012-10-20 Klydesøen
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Vedbæk Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-13 Børstrup Hage
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-01-06 Vedbæk Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Vedbæk Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01 Vedbæk Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-09 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-05-26 Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Vedbæk Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-03-04 Helsingør Lystbådehavn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-25 Årslev Engsø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-01 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-07 Sprogø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-18 Blåvands Huk
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-22 Ishøj Strand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-05-18 Blåvands Huk
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-05-20 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-09-30 Børstruphage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2012-01-07 Hundested Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-01 Helsingør Lystbådehavn
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-01 Hornbæk Plantage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-01-13 Børstrup Hage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-07 Helsingør Lystbådehavn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-01-13 Børstrup Hage
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2012-09-23 Mandehoved
214 X Islom (Gavia immer) 2012-05-26 Skager
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-01-13 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-01-13 Børstrup Hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-04-28 Hejresøen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-01-01 Hornbæk Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Vedbæk Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-03-25 Høje Sande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-03-25 Skjern Enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2012-04-27 Ålebæk Strand
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Nivå Bugt
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-02 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-02 Vedbæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-08 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2012-04-23 Hellebæk
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-04-07 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-01 Vedbæk
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-01-08 Rådvaddam
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-04 Gilbjerg Hoved
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-13 Søborg Sø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-02 Hellebæk
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-06-09 Spejlsby, Møn
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-04-01 Gilbjerg Hoved
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-04-23 Hesbjerg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-15 Helsingør Lystbådehavn
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-02-23 Keldsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Rude Skov
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-05-20 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-14 Kongelunden
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2012-09-30 Store Hareskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-01 Klosterris Hegn
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-07-03 Darup Mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-03-31 Ølsemagle Revle
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-01-08 Stampen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-08-27 Melby Overdrev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-02-26 Stenholt Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Horserød Hegn
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-05-01 Gilbjerg
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-01 Nivå Bugt
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-06 Nivå Bugt
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-04-27 Bødkermosen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-12-28 Klydesøen
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-14 Klydesøen
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-13 Gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-20 Gilbjerg
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-01 Klosterris Hegn
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Nivå Bugt
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Sandbjerg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Nivå Bugt
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-05-06 Hellebæk
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Sandbjerg
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-01 Klosterris Hegn
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-01 Rude Skov
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-02-26 Tokkekøb Hegn
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-03-24 Varde Søndre Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-02-26 Stenholt Indelukke
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Rude Skov
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Rude Skov
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-07-01 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-03-03 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-01-14 Solbjerg Engsø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-05-25 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-15 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-14 Hellebæk
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-21 Gilbjerg
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2012-04-28 Hejresøen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-02-23 Sørup Hegn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-01 Gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2012-10-21 Chr Ø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-15 Gilbjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-22 Amager Fælled
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-07 Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-15 Vestvolden fra Holbækmotorvejen til Mågeparken
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-07 Porsemosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-23 Strødam
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-06 Møllekrogen
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2012-05-07 Porsemosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-14 Nivå Bugt
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-27 Bødkermosen
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-01 Gilbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-10-21 Chr Ø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-01 Horserød Hegn
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-01 Horserød Hegn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-02 Møllekrogen
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-03-09 Rådvad, Mathildebroen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-11 Eremitagesletten
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-14 Klydesøen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-28 Christiansø
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-21 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Vedbæk
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-02 Kagerup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-09 Utterslev Mose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-14 Stampen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-03-03 Gilbjerg Hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-16 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Nivå Bugt
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-07 Porsemosen
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2012-05-29 Tivolisøen nær Ringsted
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-04-28 Nyskov NV for Kongelunden
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-06-01 Gilleleje By
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-03-25 Nymindegab
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-21 Gilbjerg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-02 Hellebæk
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-25 Nymindegab
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-21 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-08 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-02 Møllekrogen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-03 Gilbjerg Hoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-29 Gilbjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-01-07 Hornbæk Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-12 Helsingør Lystbådehavn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-03-17 Saltholm
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-15 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-01-07 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-01 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Rude Skov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-01 Rude Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-03-03 Gilbjerg Hoved
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-01 Rude Skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-18 Blåvands Huk
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Nivå Bugt
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-02-26 Aflandshage
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-03 Gilbjerg Hoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-04-04 Gilbjerg Hoved
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-02-24 Rådvad
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-01 Rude Skov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-01 Klosterris Hegn
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-09 Utterslev Mose
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2012-06-12 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-02 Fredensborg
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-04-21 Gilbjerg
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-07 Hundested Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-03-25 Skjern Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-01 Klosterris Hegn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2012-05-08 Gilbjerg
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-02 Ellemosen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer