Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-02-07 mark vest for Christiansfeld
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-21 Darum Bæk
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-14 Sønderho
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-01-11 Sneum Sluse
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-04-26 Mandø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-17 Hviding Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-03 Ballum Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-03 Ballum Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-03 Lindet Skov
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-10-26 Sneum Engsø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-03 Ballum Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-07 Fiilsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-03 Lindet Skov
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-02-28 Krogsgård Grusgrav, Tjæreborg
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-11 Sneum Sluse
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-08-28 Filsø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-03-27 Nørresø, Tønder
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-24 Skjern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-02-28 Kammerslusen, nord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-07 Fiilsø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-04-24 Højer, Siltoftvej
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-07 Fiilsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-03 Hviding Engsø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-17 Kjul, Hirtshals
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-03 Hviding Engsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-09-18 Vejrs Strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-04 Esbjerg Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2012-09-01 Bækbygård Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-10 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-08 Esbjerg Havn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-10 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-03 Hviding Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-24 Husby sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-03 "Kildebjerg Engsø"
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-16 Esbjerg Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-08 Gamst Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-04-30 Sneum
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-07 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-03 Lindet Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) Esbjerg
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-15 Hønning Plantage/Lindet Skov
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-01 Esbjerg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-02-07 Lakolk Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-01-17 Lindet Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-31 Alslev Å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-14 Fovrfeld-søen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-31 Karlsgårde Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-06-05 Astrup Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-24 Vest Stadil Fjord
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-16 Kammerslusen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-08 Nagbøl
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-03-12 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-03 Sneum Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-11 Sneum Sluse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-24 Ballum Enge
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-01-22 Sneum Sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-13 Sneum Engsø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-05-01 Hviding Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-04-10 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-04-26 Råhede Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-12 Sneum
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-03 Sneum Engsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-01-03 Hviding Engsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-10 Rømø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-01-06 Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-01-22 Sneum Sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-03-27 Nørresø, Tønder
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-05-15 Vidå slusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-05-09 Sneum
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-01 Lakolk Strandsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-01-18 Blåvandshuk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-03 Sneum Sluse
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-09-13 Fanø Veststrand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-05-01 Lakolk strandsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-09 Ballum Enge
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-02-06 Sanatorieskoven, Esbjerg
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-10-16 Hønen, Sønderho
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-01-03 Rømø-dæmningen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-09-29 Blåvandshuk
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-30 Sneum
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-06-21 Sneum Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-08 Nagbøl
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-23 Sneum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-10 Sneum
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-01 Klydesøen
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-06 Esbjerg Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2012-10-08 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-03 Hviding Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-03-12 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-02-04 Universitetsparken, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-09 Esbjerg Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-18 Blåvandshuk
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-01-14 Fanø Veststrand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-02-05 Universitetsparken, Århus
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-01-18 Blåvandshuk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2012-05-16 Sneum Engsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-06-26 Nørresø, Tønder
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-12 Esbjerg Havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-05-01 Lakolk Strandsø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-12 Esbjerg Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-24 Husby KLit
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-22 Brabrand
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-05-15 Nørresø, Tønder
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-05-19 Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-05-19 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-05-19 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-06 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-20 Tuborg Havn, København
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-05-18 Skagen Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-06 Esbjerg Havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-03-23 Blåvand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2012-05-19 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2012-03-23 Hvidbjerg/Blåvand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2012-09-18 Vejrs Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-03-03 Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-03-13 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-04-24 Husby Klit
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2012-01-11 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-06 Esbjerg Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-04-24 Langli
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-02-14 Lakolk, Rømø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-03 Rømø-dæmningen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-03 Rømø-dæmningen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-23 Hulkjær Dambrug
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-18 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-02-05 Korskro, Esbjerg
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-03-27 Højer
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-07 Fiilsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-04 Sønderho
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-05-15 Østerende Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-05-08 Gamst Sø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-04-24 Husby Klit
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-17 Ballum Sluse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-11 Sneum Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
274 X Slørugle (Tyto alba) 2012-09-04 Jernvedlund
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-03-19 ..........
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-02-14 Sønderskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-17 Solbjerg Plantage
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-21 ......
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-03-01 Esbjerg-skovene
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-01-17 Vilslev Enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-10-19 Fovrfeld å-udløbet
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-05-07 Lindet skov
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-05-08 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-03 Lindet Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-05-07 Lindet Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-01-06 Strandskoven, Esbjerg
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-06 Esbjerg Havn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2012-05-28 Klelund Plantage
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-01-17 Ballum Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-01 Søndernæs
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-04-08 Peter Meyers Sand
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-17 Ballum Sluse
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-09 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-15 Hønning Plantage/Lindet Skov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-17 Kongens Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Esbjerg By
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Esbjerg By
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Esbjerg By
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-06 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Esbjerg By
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-17 Solbjerg Plantage
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-11-09 Årslev Engsø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-31 Varde Søndre Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-02-21 Frøslev Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-03 Lindet Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-01-17 Lindet Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Esbjerg By
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Esbjerg By
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-04-12 Novrup-søerne
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-02-07 Lakolk Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-02-19 Fanø Klitplantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-06 Esbjerg Havn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-05-17 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-04-10 Rømø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-25 Ny Frederikskoog
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-23 Sneum
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-23 Hulkjær Dambrug
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-03-14 Esbjerg-skovene
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-09-21 Sønderho
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-09-29 Blåvandshuk
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2012-11-13 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-22 Novrup Grusgrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-26 Varde Søndre Plantage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-04-30 Sneum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-15 Nørresø, Tønder
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-22 Kongens Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-24 Sneum Digesø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-08 Gamst Sø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-29 Varde Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2012-04-30 Darum Fløjdige
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-22 Novrup Grusgrav
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-07 Lindet Skov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-23 Sneum
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-05 Sønderho
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-04-10 Rømø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-02-29 Esbjergskovene
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-03 Lindet Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-31 Nørholm Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-31 Nørholm Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-07 Fiilsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-10 Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Esbjerg By
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-06 Hviding Enge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-10 Esbjergt By
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-26 Varde Søndre plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-02-28 Vilslev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-15 Nørresø, Tønder
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-10 Hviding Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-15 Munkesø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-01 Hviding Kirke
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-03-27 Nørresø, Tønder
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-27 Krebsestien, Esbjerg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-01 Ribe Yder Bjerrum
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-23 Hvidbjerg/Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-03-23 Grønningen, Blåvand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-17 Hulkær Dambrug
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-14 Nordby, Fanø
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Esbjerg By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-02-26 Esbjerg by
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-24 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-04-23 Hulkjær Dambrug
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-01-08 Esbjerg Havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-22 Darum Sønderenge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-24 Vest Stadil Fjord
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2012-10-16 Sønderho
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-01-24 Hvide Sande
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-08 Esbjerg Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Esbjerg By
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-17 Lindet Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-31 Karlsgårde sø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-06 Strandskoven, Esbjerg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-29 Blåvandshuk
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-01-07 Esbjerg Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-16 Høllund Søgård plantage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-18 Marbæk Plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-03-26 Varde Søndre Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2012-03-23 Bordrup KLitplantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-03-16 Høllund Søgård plantage
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-03-16 Høllund Søgård plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-06 Esbjerg Havn
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-06 Vognsbølparken, Esbjerg
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-02-07 Jedsted Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-17 Hviding Engsø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-17 Vester Vedsted
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-07 Fiilsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-15 Esbjerg Havn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer