Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-03-06 Haurvig
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-05-21 Gårbogård
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-03 Esbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-01-04 Blåvand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-20 Darum Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-08 Jedsted Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2011-01-08 Darum
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-01-08 Darum
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-08 Jedsted Enge
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-08 Darum
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-08 Sneum
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-01-11 Gredstedbro
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Myrthue
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-01-23 Jedsted Enge
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-01-19 Sneum Sluse
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-03 Ribe
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-01-03 Esbjerg
28 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-08 Gl.Hviding Engsø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-03 Esbjerg
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-03 Esbjerg
32 X Spidsand (Anas acuta) 2011-01-09 Endrup
33 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-04 Karlsgårde Sø
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2011-04-03 Sneum Sluse
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-11-13 Egå Engsø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-30 Sortedams Sø
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2011-07-12 Nielstrup Sø
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-10 Esbjerg
40 X Bjergand (Aythya marila) 2011-04-26 Klæggrav nord for Kammeslusen
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-02 Ho Bugt
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-01-04 Blåvand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-04 Blåvand
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-03-01 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-04 Blåvand
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-02-14 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-15 Blåvand
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-02 Ho Bugt
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-08 Kammerslusen
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-02 Ho Bugt
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-02 Ho Bugt
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-05-05 Tane Sø
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-08 Nørresø
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-04-19 Farmen, Fanø
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-02 Tarphagebroen
76 X Huldue (Columba oenas) 2011-02-01 Draved Skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-02 Hjerting
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2011-05-08 Grøngård
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-02 Hjerting
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-04-11 Skjern Enge
83 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-20 Solkær Enge
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-04-11 Ribe Østerå
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-03 Esbjerg
89 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-03 Esbjerg
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2011-03-08 Kongens Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-04 Karlsgårde Sø
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-02-17 Kongeåslusen
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-29 Svanemøllebugten
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-04-19 Fanø
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-11 Skjern Enge
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-02 Hjerting
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-14 Sneum Sluse
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-01-16 Forum
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-02-27 Rejsby Enge
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-03-13 Sneum Sluse
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-02-16 Møllebækkens udløb, Sædding Strand
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-03-27 Nørresø
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-04-07 Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-04-26 Ribemarsken
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-04-27 Sneum Forland
117 X Storspove (Numenius arquata) 2011-01-06 Fovrfeldtbækkens udløb
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-03-14 Ribe Østerå
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-01-23 Fovrfeldbækkens udløb, Esbjerg
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-03-21 Ribe Østerå
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-05-17 Sneum Digesø
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-05-22 Gjøl
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-08 Nørresø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2011-01-04 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-15 Blåvand
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-05-17 Sneum Digesø
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-09-14 Grønningen, Blåvand
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2011-05-22 Gjøl
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-02-21 Kjelst
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2011-04-19 Hønen, Fanø
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-03-08 Brøns Enge
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissingvig, Mors
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-07-26 Blåvands Huk
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-09-01 Rømø
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-21 Sneum Digesø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-01-09 Østerbygård Fiskeri
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-04-25 Norsminde
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-26 Sneum Digesø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-03-27 Margrethekog
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-18 Værnengene
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-04-24 Hirtshals
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-04 Blåvands Huk
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-22 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-02 Hjerting
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-25 Skagen
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-03-15 Sneum Engsø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-02 Hjerting
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-02 Myrthue
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-02-27 Havneby, Rømø
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2011-11-01 Stauning
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-02 Myrthue
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-01-16 Esbjerg Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-07-13 Fourfeldtbækkens udløb
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-01-16 Esbjerg Havn
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2011-04-26 Sneum Digesø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-05-04 Skjern Enge
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-03-25 Langli
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-20 Blåvand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-20 Blåvand
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-20 Blåvand
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-04-26 Sneum Digesø
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-08-30 Vejers Strand
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-04 Blåvands Huk
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-04-25 Skagen
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-08-21 Blåvand
202 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-10 Vejers Strand
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2011-05-20 Skagen
205 X Alk (Alca torda) 2011-08-23 Blåvand
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-04-25 Skagen
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-01-04 Blåvand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-03-20 Blåvand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2011-05-20 Skagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-10-04 Blåvands Huk
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-05-21 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-09-06 Blåvand
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-05-21 Skagen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-05-08 Skærbæk
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2011-03-29 Hvide Sande
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2011-12-05 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-04 Sig
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-03-12 Ho Bugt
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-03-27 Ribe Østerå
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-04 Sig
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-04-04 Nørresø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-04-20 Værn Sande
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-04-25 Skagen
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-08 Grøngård
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-04-25 Skagen
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-04-24 Høstemark Skov
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-02 Hjerting
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-03-10 Gl.Hviding Enge
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-21 Ribe Østerå
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-11 Kammerslusen
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-02 Blåvand
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-04-27 Gram
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-15 Visby
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-22 Nyeng
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-25 Hemmet
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-01-11 Kammerslusen
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02 Myrthue
270 X Slørugle (Tyto alba) 2011-04-26 Mandø
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2011-03-29 ..........
274 X Natugle (Strix aluco) 2011-01-24 Varde Søndre Plantage
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-30 Lindet Skov
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2011-01-18
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2011-04-14 ..........
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-03-19 Gjesing, Esbjerg
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-05-21 Skagen
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-01-09 Østerbygård Fiskeri
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-06-21 Frederikshåb Plantage
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-04-05 Hald Sø
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-08 Jedsted Mølle
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-04-30 Draved Skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-01-16 Dyrehaven, Esbjerg
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-03 Esbjerg
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-01 Rømø
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-02-14 Kallesmærsk Hede
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-05 Tane Sø
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2011-10-25 Mandø
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-11 Kongeåslusen
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-22 Skagen
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-19 Skovmose
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-09 Klelund Hede
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-25 Halk Skydebane
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-05-20 Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-02 Hjerting
314 X Husskade (Pica pica) 2011-01-02 Hjerting
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2011-09-28 Vrads Sande
316 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-02 Hjerting
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-04 Varde
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-03 Fovrfeldtbækkens udløb
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-02 Myrthue
321 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-09 Klelund Plantage
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-30 Vanløse
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-02 Myrthue
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-01-13 Hjerting Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-07 Hjerting
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-02-14 Filsø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-02 Hjerting
328 X Musvit (Parus major) 2011-01-02 Hjerting
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-04-16 Novrup
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-03-08 Lakolk
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-03-19 Holmsø
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-17 Ribe Holme
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2011-04-24 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-01-23 Jedsted Enge forland
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-16 Nørresø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-09 Karlsgårde Sø
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-26 Mandø
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-12 Marbæk
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-04-23 Hald Ege
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-24 Blåvand
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2011-10-17 Skallingen
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-23 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-16 Novrup
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-20 Blåvand
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-06-14 Husby Sø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-21 Kongeåslusen
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-08 Margrethekog
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-25 Fourfeldtsøen
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2011-09-02 Blåvand
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-10 Blåvand
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-04-20 Blåvand
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-06 Gamst Sø
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2011-05-10 Skænken Sø
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-17 Ho
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-04-22 Skallinglaboratoriet
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-09-03 Blåvand
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-22 Skallinglaboratoriet
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-29 Kanalhuset, Kammerslusen
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-04-20 Blåvand
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-06 Blåvand
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-10-17 Skallingen
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-13 Hjerting Plantage
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-03 Esbjerg
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-08 Jedsted Mølle
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-02-01 Draved Skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-17 Dyrehaven, Esbjerg
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2011-08-21 Skallingen
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-01-11 Sneum Sluse
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-07 Ydre Bjerrum
400 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-02 Hjerting
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-05 Guldager
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-01-17 Dyrehaven, Esbjerg
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-02-27 Gl.Hviding Engsø
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-01-09 Vejrup
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-15 Ho
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-07 Hjerting
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-03-30 Billum Enge
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-17 Munkesø
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2011-05-30 Egtved
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-04-18 Kanalhuset, Kammerslusen
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2011-05-17 Ho Klitplantage, Nyeng
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-03-19 Esbjerg Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-10 Hønning Plantage
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-19 Farmen, Fanø
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-03-08 Brøns Enge
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2011-09-24 Blåvand
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-02 Blåvand
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-01 Hanstholm
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-03 Strandby
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-18 Vestre Ansager
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-11 Vilslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-02 Hjerting
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-01-16 Forum
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-11 Skjern Enge
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-02-08 Hesselho Fiskeri
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-14 Ribe Østerå
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2011-10-18 Mandø
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-02-05 Fovrfeldtbækkens udløb
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-16 Hønning Plantage
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-11-13 Uggerby Strand
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-03-19 Ho
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-02 Myrthue
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-04 Sig
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-18 Karlsgårde
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-02 Myrthue
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-24 Blåvand
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-02 Hjerting
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-01-10 Esbjerg Havn
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-20 Blåvand
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-08 Jedsted Mølle
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-03-12 Hvidbjerg
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-21 Marbæk Plantage
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-07-24 Blåvand
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-31 Alslev
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-05-07 Blåvand
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-02 Myrthue
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-03-11 Vilslev Enge
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-02-17 Kammerslusen
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-01-08 Roborghus
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-02 Myrthue
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-02-01 Astrup Enge
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer