Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Niels Bomholt Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholt Jensens kryds

Dette er Niels Bomholt Jensens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-04-21 Sallingelunde
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-04 ved Forballum hørt
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Ulbølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-01-15 Ballum Sluse
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-09 Søren Bilds stand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-11 Hov Nordstrand
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-11 Siø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-01-15 Ballum Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-23 Barager Langeland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-16 Ballum Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-09 ved Svelmø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-01-18 Skovballe Tåsinge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Sandholt/Nydam
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-12-13 Bøjden Nor
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-01-09 Bøjden Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-17 Tranekær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-13 Astrup Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-08 Nørreballe Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-15 Ballum Sluse
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-04 Nakkebølle Fjord
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-01-15 Ballum Sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-16 Rømø dæmningen
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2011-04-22 Ballum Sluse
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-11 Lohals Havn
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2011-11-04 Tryggelev Nor
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-11 Hov Nordstrand
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-01-25 Nakkebølle Fjord
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-09 Bøjden Færgehavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-11 Hov Nordstrand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-03-01 Blåvand Hvidbjerg Strand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-11 Hov Nordstrand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-11 Hov Nordstrand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-11 Hov Nordstrand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-02-01 Nakkebølle Fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-04 Nakkebølle Fjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-09 Bøjden Førgehavn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-09 Ulbølle
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-03 Karlsmosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-08 Ristinge Hale
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Stige
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-01 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-06-21 Nakkebølle Inddæmning
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-02-01 Odense Å v Onsebakke
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-04 Syltemade Åudløb
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-13 Kongens mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-04 Syltemade Å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-02-22 Bøjden nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-11 Hov Nordstrand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-02-28 Ud for Maden Helnæs
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-05-01 Nakkebølle Indd.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-11 Hov Nordstrand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-13 Astrup Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-01-16 Ballum Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-01-16 Ballum Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-05-21 Rømødæmningen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-02-27 Rømødæmningen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-05-01 Nakkebølle indd.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-07-02 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-04-22 Møgeltønder Kog
117 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
118 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-04-17 Botofte Strand
119 X Storspove (Numenius arquata) 2011-01-15 Ballum Enge
120 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-04-26 Fyns Hoved
121 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-04-21 Ballum Enge
122 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
123 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-05-10 Bøjden Nor
124 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-05-21 Rømødæmningen
125 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-22 Ballum Sluse
126 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-04-22 Højer Vade
127 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
128 * Klireryle (Calidris himantopus)
129 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-05-22 Højer Vade
130 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-17 Ølund
131 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
132 X Sandløber (Calidris alba) 2011-03-01 Blåvandshuk
133 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-03-01 Blåvandshuk
134 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-10-09 Fyns Hoved
135 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
136 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-08-16 Rømø
137 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
138 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
139 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
140 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
141 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
142 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-04-17 Rødkilde
143 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
144 Tredækker (Gallinago media)
145 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-04-17 Rødkilde Enge
146 * Terekklire (Xenus cinereus)
147 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
148 Odinshane (Phalaropus lobatus)
149 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-10-18 Vejers Strand
150 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-24 Ballum Sluse
151 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
152 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-05-31 Fyns Hoved
153 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen Langeland
154 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-11 Lunkebugten
155 * Damklire (Tringa stagnatilis)
156 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-22 Møgeltønder Kog
157 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-22 Ballum Sluse
158 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-17 Botofte Skovmose
159 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
160 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
161 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
162 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
163 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
164 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-10-18 Vejers Strand
165 * Ismåge (Pagophila eburnea)
166 Sabinemåge (Xema sabini)
167 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
168 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
169 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Stige
170 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-25 Ballum Sluse
171 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
172 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
173 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
174 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
175 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-05-22 Sneum Digesø
176 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
177 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-04 Syltemade Å udløb
178 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
179 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-11 Hov Nordstrand
180 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
181 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-02-27 Havneby Rømø
182 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
183 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-04 Syltemade Å udløb
184 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-02-26 Faaborg Havn
185 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
186 * Armensk Måge (Larus armenicus)
187 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-02-20 Fjellebroen
188 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
189 Rovterne (Hydroprogne caspia)
190 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-17 Botofte Strand
191 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
192 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-05-07 Tryggelev Nor
193 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
194 * Rosenterne (Sterna dougallii)
195 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-05-01 Nakkebølle Indd.
196 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-19 Siø
197 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
198 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
199 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-10 Arreskov Sø
200 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-09-25 Højer Forland
201 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-18 Vejers Strand
202 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-10-18 Vejers Strand
203 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
204 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-22 Låningsvejen Mandø
205 * Polarlomvie (Uria lomvia)
206 X Lomvie (Uria aalge) 2011-05-27 Lillebælt
207 X Alk (Alca torda) 2011-05-27 Lillebælt
208 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-04-26 Fyns hoved
209 Lunde (Fratercula arctica)
210 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-10-18 Vejers Strand
211 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-10-02 Dovns Klint
212 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
213 Islom (Gavia immer)
214 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
215 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
216 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
217 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
218 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
219 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-10-18 Vejers Strand
220 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
221 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
222 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
223 * Storskråpe (Ardenna gravis)
224 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
225 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
226 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
227 * Sort Stork (Ciconia nigra)
228 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-05-21 Skærbæk
229 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
230 X Sule (Morus bassanus) 2011-10-09 Fyns Hoved
231 * Brun Sule (Sula leucogaster)
232 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
233 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-09 Bøjden færgehavn
234 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
235 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-07-24 Vidåslusen
236 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-10-02 Gulstav Mose
237 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
238 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
239 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
240 * Tophejre (Ardeola ralloides)
241 * Kohejre (Bubulcus ibis)
242 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-15 Kolding
243 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
244 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-04-12 Arreskov Sø
245 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-07-15 Noret Tåsinge
246 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
247 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-05-10 Arreskov Sø
248 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
249 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
250 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-10 Katterød
251 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
252 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
253 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
254 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
255 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
256 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
257 * Kejserørn (Aquila heliaca)
258 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
259 * Høgeørn (Aquila fasciata)
260 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-09 Åstrup7Nakkebølle
261 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-12-06 Nakkebølle
262 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-29 Skaboeshuse
263 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-03-06 Skelbæk v Lindet Skov
264 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-06 Gulstav
265 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-04-22 Møgeltønder Kog
266 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-01-09 Brændegård Sø
267 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-22 Rudbøl
268 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-01 brændegård sø
269 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-01-11 Siø
270 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
271 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Brahetrolleborg
272 Slørugle (Tyto alba)
273 * Dværghornugle (Otus scops)
274 * Sneugle (Bubo scandiacus)
275 Stor Hornugle (Bubo bubo)
276 X Natugle (Strix aluco) 2011-04-23 Sibirien
277 * Høgeugle (Surnia ulula)
278 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
279 X Kirkeugle (Athene noctua) 2011-04-23
280 * Perleugle (Aegolius funereus)
281 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-05-21 Balum Vesterende
282 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-05-21 Rømø
283 Hærfugl (Upupa epops)
284 * Ellekrage (Coracias garrulus)
285 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-03-22 Nakkebølle
286 * Grøn Biæder (Merops persicus)
287 Biæder (Merops apiaster)
288 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-04-26 Fyns Hoved
289 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
290 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
291 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
292 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-04 Syltemade Å
293 * Guldspætte (Colaptes auratus)
294 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-06-04 Bommerlund Plantage
295 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-06-28 Svanninge Bakker
296 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
297 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-11 Siø
298 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
299 Aftenfalk (Falco vespertinus)
300 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
301 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-09-04 Ballum Enge
302 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-29 Langeland
303 * Slagfalk (Falco cherrug)
304 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
305 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-01 Brændegård Sø
306 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
307 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-31 Fyns hoved
308 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
309 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
310 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-26 Als
311 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-03-06 Skelbæk v Lindet Skov
312 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-26 Halk
313 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø
314 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-06-07 Langeland
315 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-04 Fagsted Lund
316 X Husskade (Pica pica) 2011-01-04 Syltemade Å
317 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
318 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Stige
319 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
320 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-04 Hellebjerg Dam
321 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-11 Hov Nordstrand
322 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Brændegård Sø
323 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-02 Fagsted Lund
324 Silkehale (Bombycilla garrulus)
325 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-01 Ulbølle
326 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-01-29 Skjoldemose
327 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01 Ulbølle
328 Fyrremejse (Poecile montanus)
329 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Ulbølle
330 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Ulbølle
331 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-05-29 Langeland
332 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-03-08 Tryggelev Nor
333 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-09-27 Dovns Klint
334 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-01-11 Hov Nordstrand
335 Toplærke (Galerida cristata)
336 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
337 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
338 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
339 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-12 Arreskov Sø
340 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-12 Arreskov Sø
341 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
342 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-30 Hundstrup
343 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
344 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-29 Skjoldemose
345 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-04-25 Draved Skov
346 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
347 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
348 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-22 Mandø By
349 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
350 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
351 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
352 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
353 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-12 Sollerup
354 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-26 Sibirien
355 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
356 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
357 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
358 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
359 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
360 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
361 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
362 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-21 Ballum Enge
363 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
364 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
365 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-01 Nakkebølle Indd.
366 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-28 Nakkebølle Indd.
367 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
368 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
369 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
370 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-20 Bøjden Nor
371 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
372 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
373 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-04-24 Ballum
374 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
375 Savisanger (Locustella luscinioides)
376 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
377 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-12 Sollerup
378 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-10 Arreskov Sø
379 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-08-18 Mandø
380 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-22 Ballum Vesterende
381 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
382 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-25 Ballum
383 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
384 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
385 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
386 * Makisanger (Curruca subalpina)
387 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
388 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
389 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
390 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-23 Ulbølle
391 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-11 Hov Nordstrand
392 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-02 Sandholt
393 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-02-01 Onsebakke
394 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-01 Ulbølle
395 * Rosenstær (Pastor roseus)
396 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-01-16 Astrup Enge
397 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
398 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
399 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
400 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
401 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-12 Bredholt
402 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Stige
403 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
404 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
405 * Brundrossel (Turdus eunomus)
406 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-04 Syltemade Å
407 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-01-04 Ulbølle
408 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-13 Ballum Østerende
409 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-01-16 Ballum Enge
410 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
411 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-15 Sundet Faaborg
412 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
413 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-01 Ulbølle
414 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
415 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-22 Ballum Sluse
416 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-26 Åmosen
417 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2011-05-27 Egtved hørt
418 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
419 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
420 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-08-14 Ballum Vesterende
421 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
422 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
423 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
424 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-10 Hundstrup
425 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-10 Syltemade Ådal
426 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
427 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-22 Ballum Østerende
428 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-08-19 Emmerlev
429 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
430 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
431 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-17 Botofte Strand
432 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
433 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
434 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Thorsminde
435 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
436 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
437 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
438 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-01 Brahetrolleborg
439 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-01 Ulbølle
440 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
441 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Ulbølle
442 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
443 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
444 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
445 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
446 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-01-11 Hov Nordstrand
447 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-22 Ballum Enge
448 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
449 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-06 Gram
450 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-13 Ballum
451 * Storpiber (Anthus richardi)
452 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
453 Markpiber (Anthus campestris)
454 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-06 Ballum Forland
455 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-19 Hov Langeland
456 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
457 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
458 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-01-11 Spodsbjerg Havn
459 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-10-10 Fyns Hoved
460 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Ulbølle
461 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-01 Ulbølle
462 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-11 Hov Nordstrand
463 * Krognæb (Pinicola enucleator)
464 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-01 Ulbølle
465 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
466 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-22 Ballum Vesterende 17a
467 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Ulbølle
468 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-01-16 Ballum diget
469 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-04 Diernæs
470 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-11 Hov Nordstrand
471 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-01-29 Skjoldemose
472 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
473 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
474 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-06-05 Hønning Plantage
475 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-17 Linnet Skov
476 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-09 Åstrup/Nakkebølle
477 Gulirisk (Serinus serinus)
478 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-02 Sandholt
479 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-11-05 Ballum forland
480 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
481 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-03-06 Ballum
482 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-01 Brændegård Sø
483 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
484 * Klippeværling (Emberiza cia)
485 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
486 Hortulan (Emberiza hortulana)
487 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
488 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-22 Mandø
489 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
490 * Pileværling (Emberiza rustica)
491 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
492 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
493 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
494 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-02-26 Åstrup
495 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
496 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
497 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
498 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
499 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer