Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Anders Odd Wulff Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Anders Odd Wulff Nielsens kryds

Dette er Anders Odd Wulff Nielsens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) Roskilde Festival
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-02
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-02-12 Horseklint, Fyn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-11-24 Siø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-02 Vejlen, Tåsinge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-22 Bagenkop, Sydlangeland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-02
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-02-19 Ribe Holme
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-29 Keldsnor, Sydlangeland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-01-22 Bagenkop, Sydlangeland
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-04-24 Broksø Enge, S
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-02
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-02-19 Gl. Hviding Engsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-03-18 Tornæs Hoved, Fyn
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-02-10 Siø, Fyn
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-05-11 Sundet, Faaborg
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-19 Klæggraven, SJ
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-01-29 Sylten S. f. Spodsbjerg, Langeland
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-22 Dovns Klint, Sydlangeland
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-02
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-01-29 Sylten S. f. Spodsbjerg, Langeland
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-27 Horne Møllå Enge, Fyn
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-09 Lystbådehavnen, Svendborg
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-09 Lystbådehavnen, Svendborg
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-01-22 Hav ud for Tryggelev Nor, Sydlangeland
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-12 Hav ud for Bjørnø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-02-12 Horseklint, Fyn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-22 Dovns Klint, Sydlangeland
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-02-19 Blåvand, Ø. f. Ishuset
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-22 Gulstav Klint, Sydlangeland
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-12 Hav ud for Bjørnø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-12 Hav ud for Bjørnø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-09 Lystbådehavnen, Svendborg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-02
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-08 Kongerslev, NJ
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-11 Bjernekrogen, Faaborg, Fyn
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-06 Odense
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-05 Horne, Fyn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-08 Caroline Amalielund, Svendborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-02
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-19 Tinglev Mose, SJ
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-16 Lystbådehavnen, Svendborg
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-02-12 Horseklint, Fyn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-12 Hav ud for Bjørnø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-03-30 Sundet, Faaborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-29 Sylten S. f. Spodsbjerg, Langeland
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-23 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-01-16 Enge v. Brændegård Sø, Fyn
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-03-19 Klæggraven, SJ
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-03-19 Margrethe Kog, SJ
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-01-29 Sylten S. f. Spodsbjerg, Langeland
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-09 Noret, Tåsinge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2011-04-10 Lakolk Strand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-08-14 Blåvands Huk
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-02-12 Fyns Hoved, sommerhusområdet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-02-19 Fourfeldtbækkens Udløb, Esbjerg
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-08-14 Blåvands Huk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-07-29 Monnet, Tåsinge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-10 Rømødæmningen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor Fyr
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-02-19 Blåvandshuk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-01-29 Sylten S. f. Spodsbjerg, Langeland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-10-04 Bøjden Nor
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-01-08 Trappebækken, Svendborg
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-03-19 Tinglev Mose, SJ
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-05-07 Lindholm Strandpark, NJ
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-09 Noret, Tåsinge
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor Fyr
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-29 Sylten S. f. Spodsbjerg, Langeland
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-27 Horne Mølleå Enge, Fyn
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-05-21 Keldsnor, Sydlangeland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-09 Noret, Tåsinge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-11-06 Thorsminde Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-10-18 Lystbådehavnen, Maribo
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-04-10 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-12 Hav ud for Bjørnø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-03-19 Nørresø, SJ
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-24 Gedser Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-24 Gedser Odde
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-21 Gedser Odde
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-27 Tornæs Hoved, Fyn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-04-24 Broksø Enge, S
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-11-06 Thorsminde Havn
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-10-17 Gedser Odde
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-11-06 Thorsminde Havn
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-12-05 Hirtshals Havn
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-06-11 Fredmosen, Sydlangeland
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-12-05 Hirtshals Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-02
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-04-16 Gulstav Mose, Sydlangeland
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-16 Arreskov Sø, Fyn
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-09-17 Hvidkilde Sø, Ollerup, Fyn
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-05-08 Lille Vildmose, Hegnsvej
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-09-04 Dovns Klint, Sydlangeland
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-19 Svendborg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-05-08 Lille Vildmose, Hegnsvej
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-02
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-07 Bjerne, Fyn
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-04 Horne, Fyn
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-04 Dovns Klint, Sydlangeland
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-04-22 Gedser Odde
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-09-25 Gulstav, Sydlangeland
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-27 Vigø, set fra den inderste del af bugten, ved Tornæs Hoved, Fyn
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-04-10 Rømø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-01-14 Horne, Fyn
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-03-27 Stensgård Gods (Millinge) (Faaborg-Midtfyn)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2011-07-21 Gedser Odde
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-04-22 Gedser Odde
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-02
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-12 Horne, Fyn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-10 Rømø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-21 Gulstav Mose, Sydlangeland
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-29 Lindelse Nor, Sydlangeland
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-06-10 Svanninge Bjerge, SV (Stensgård Skov)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-10-12 Thurø Rev, Fyn
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-07-19 Gedser Odde
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-16 Arreskov Sø, Fyn
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-04 Horne, Fyn
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-12 Dyreborg Skov/Strand, Fyn
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-29 Lindelse Nor, Sydlangeland
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-02
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-03-19 Lindet Skov, SJ
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-02-08 Hvedholm, Horne, Fyn
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-05 Horne, Fyn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-03-19 Tinglev Mose, SJ
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-07 Horne, Fyn
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-05 Horne, Fyn
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-10-31 Vejlen, Tåsinge
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-12 Fyns Hoved, sommerhusområdet
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2011-12-05 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-02-19 Gl. Hviding Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-16 Gulstav, Sydlangeland
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-10 Husum Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-05-04 Bjerne, Fyn
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-01-09 Caroline Amalielund, Svendborg
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-06-13 Sellebjerg Skov/Kirkeby Skov, Fyn
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-25 Gulstav, Sydlangeland
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-16 Gulstav, Sydlangeland
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-30 Faaborg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-07-21 Gedser Odde
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-06 Åmosen, Fyn
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-06-11 Gulstav Mose, Sydlangeland
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-21 Humble, Langeland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-09-25 Gulstav, Sydlangeland
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-15 Hvedholm, Horne, Fyn
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-21 Gulstav, Sydlangeland
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-22 Gedser Odde
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-05-04 Bjerne, Fyn
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-22 Dovns Klint, Sydlangeland
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-12 Dyreborg By, Fyn
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-14 Hvedholm, Horne, Fyn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-30 Lindved Frugtplantage
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-02-19 Føvling
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-02
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-02-28 Hvedholm, Horne, Fyn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-06-22 Bjerne, Fyn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-10 Sneum Digesø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-20 Åmosen, Ollerup, Fyn
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-08-14 blåvands Huk
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-10 Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-22 Gedser Odde
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-10 Vilslev, SV-Jylland
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-05 Strandby, Frederikshavn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-08 Trappebækken, Svendborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-05 Horne, Fyn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-22 Gedser Odde
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-09-04 Dovns Klint, Sydlangeland
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-23 Gedser Odde
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-01-22 Spodsbjerg Havn, Langeland
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-01-22 Bagenkop Havn, Sydlangeland
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-20 Horne, Fyn
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-05 Horne, Fyn
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-21 Gulstav, Sydlangeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-12 Thurø Rev, Fyn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-16 Arreskov Sø, Fyn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-05-11 Sundet, Faaborg
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-02-12 Fyns Hoved, sommerhusområdet
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-02-24 Svanninge Bakker, Fyn
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-04-23 Gedser Odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-05 Horne, Fyn
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-12-14 Monnet, Tåsinge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-03-19 Kongens Mose, SJ
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-13 Horseklint, Fyn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer