Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-02-19 Lynderupgård
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-07-08 Føns Vang, Fyn
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-09
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-02-20 Egense
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-02 Virksund
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-03-06 Ballum enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-16
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-02-20 Hjarbæk fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-22 Nørreådalen
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-03-06 Ballum Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-02
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-02-19 Hjarbæk fjord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Strandet
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-02-11 Præstø Fjord
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-05-21 Lille Vildmose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-09 AggerTange
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-20 Kærup Holme, Vejlerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-16 Hjarbæk Fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-02
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-02-20 Egense Havn
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-02 Spanggårde/Simested å
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-02-19 Lovns v virksund
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-16 Hjarbæk Fjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-02-11 Præstø Fjord
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-02-06 hanstholm
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-05-27 Grenen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-02-06 Hanstholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-10-16 Blåvands Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-02 Virksund
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-02 Virksund
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-02 Virksund
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-02 Virksund
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-06-11 Anholt
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-03-06 Staunings Ø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-03
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-04-30 Krabbesholm Skive
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-05-26 Skagen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-01 LIlle Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-23 Nørre Enge, Viborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-09 Viborg, Nørresø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-02
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-03 Bruunshåb
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-04-09 Viskum
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-02-11 Præstø Fjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-10-16 Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-03-23 Hjarbæk Fjord v Virksund
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-02-20 Egense Hage - færgeleje
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-20 Bygholm Vejle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-01-09 Loldrup Sø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-03-20 Revlbuske
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-04-30 Geddal enge
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-09 Agger Tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-05-06 Staunings Ø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-04-30 Vrist Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-07-11 Agger tange
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-02-20 Egense Færgeleje
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-05-27 Gerå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-03-20 Bygholm Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-03-09 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-05-27 Gerå
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-01 skjern Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-05-27 Gerå
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-05-09 Viskum
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-05-27 Gerå
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-03-09 Agger Tange
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-02-06 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-05-27 Gjøl
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2011-05-27 Gjøl
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-04-05 Aunsbjerg
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-05-21 Lille Vildmose
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Thissinghuse, Sudmors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-10-21 Mandø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-09 Vejrum vestsø, Nørreådalen, Viborg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-02 Virksund
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-05-08 Slipshavn, Nyborg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-05-06 ølsemagle revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-30 Veserne
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-05-25 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-16 Blåvands Huk
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-30 Geddal Enge
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-02
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-05-25 Skagen havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-02
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-09-10 Blåvand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-09-09 Blåvand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-04-01 Thorsminde
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2011-06-04 Agger Tange
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-30 Bovbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-30 Sønder Lem Vig
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-30 Bovbjerg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-10-08 Roshage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-10-08 Roshage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-05-26 Grenen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2011-05-26 Grenen
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-07-11 Agger Tange, Molen
208 X Alk (Alca torda) 2011-10-08 Roshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-05-27 Grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-02-06 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-05-27 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-10-08 Roshage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-05-25 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-09-17 Århusbugten
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2011-05-26 Grenen
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-04-15 Løvel
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-05-25 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-03-20 Melsig - Arup Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-03-16 Loldrup Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-09 Simested å
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-09-29 Nørreådalen, Viborg
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-06-22
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-05-21 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-03 Frederiksdal
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-07-24 Dalgas plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-20 Kærup Holme; vejlerne
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-02-13 Enø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-10-09 Skals Enge, Hjarbæk Fjord
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-18 Risskov
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-02-13 Gavnø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-03-06 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-02
274 X Slørugle (Tyto alba) 2011-08-04 Lem, Salling
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2011-05-21 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-03-11 Viborg
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-19 Ullerup og horserød hegn
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-01-03 Viborg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-02-22 Kvorning Mølle, Nørreådalen, Viborg
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-01-02 Spanggårde/Simested å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-05-14 Kompedal
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-03-31 Hald Sø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-20 Viborg
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-05-14 Kompedal
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-04-14 Hald Sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-03
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-09 Strandet, Hjarbæk Fjord
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-26 Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-01-09 Simested Åsal, Spanggårde
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-05-26 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-05
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2011-09-28 Vrads sande
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-02
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-03-06 Sønderjylland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-22 Nørreådalen
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-09 Loldrup, Viborg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-30 Bruunshåb
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-01-09 Loldrup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-01
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-01 Skjern Enge
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-07-13 Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-10-21 Mandø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-11 Hedehusene
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2011-02-27 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-10-15 Gl Hviding Kirke
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-13 Loldrup Sø, Viborg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-26
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-02-06 Vilsbøl pl.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-15 Mandø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2011-10-17 Skallingen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-30
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-04-01 Stadil
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-30 Veserne
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-05-19 Søndersø Viborg
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-10 Nørreådalen, Viborg
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-06-02 Kærvænget, Viborg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-10 Nørreåen v Bruunshåb
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-15 Viborg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-14 Knudstrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-26 Viborg, haven
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-30
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-05-14 Bækbygård Strand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-01 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-03
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-02
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-03 Rindsholm
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-30 Bruunshåb
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-01-23 Hald Hovedgaard
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-06
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-10-15 Mandø
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-02 Viborg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-10-09 Tårupgård
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-23 Viborg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-03-06 Skærbæk
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-26 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-01
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-06-03 Nørreådalen, Viborg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-05-08 Gilbjerg Hoved
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-05-26 Grenen
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-05-10 Funder Kirkeby
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-30 Sdr Lem Vig
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-04-01 Vejlby Klit
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-30 Veserne
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-29 Hanstholm
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-11 Strandby
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-03 Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-02
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-19 Strandet, Hjarbæk Fjord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-03-06 Staunings Ø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-01-03 Rindsholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-19 Skals Enge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2011-06-12 Anholt
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-06 Ballum Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-30 Klosterheden
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-02-19 Skals Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-03-19 Virksund Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-01 Viborg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-08 Viborg (Kærvænget)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-09
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-26 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-04-01 Skjern Enge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-04-01 Vejlby
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-09
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-07-11 Vorupøre
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-09 C E Flensborgs pl
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-07-30 Blåvand
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-03-06 Staunings Ø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-09
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-03-20 Bygholm Dæmningen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-09-25 Hanstholm
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-03-03 Vandet Mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-09
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-02-19 Strandet Hjarbæk Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer