Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-05-16 Ornum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-05 Holløse Bredning
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-02 NV for Kongelunden
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-03-06 Ballum Forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-03-27 Saltholm
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-01 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-01-02 Søvang
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-02 Søvang
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2011-07-15 Nielstrup Sø, Sydsjælland (Faxe)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-03-06 Ballum Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-01-02 Søvang
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-03-06 Ballum Enge
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2011-04-09 Klydesøen
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-01 Nivå Bugt
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-03-06 Ballum Forland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-01 Nivå Bugt
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-07-07 Frederiksdal
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-03-05 Rømødæmningen
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2011-06-10 Holløse Bredning
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2011-01-08 Lyngby Mølledam (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-04-16 Selsø Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-03-11 Nivå Bugt
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-03-10 Nivå Bugt
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-01-01 Sølager
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Nivå Ådal
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-03-06 Ballum Forland
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-03-05 Ballum Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-06-03 Søholt, Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-01 Nivå Bugt
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2011-07-15 Nielstrup Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-01 Nivå Bugt
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-01-09 Trylleskoven
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-01 Nivå Bugt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-01 Rågeleje
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-03-06 Blåvandshuk
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-03-06 Blåvands Huk (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-01 Julebæk Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2011-03-30 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-09 Mosede Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-01 Nivå Bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-01 Nivå Bugt
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-01 Nivå Ådal
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-01 Nivå Bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-07 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-05-08 Gilbjerg
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-01 Helsingør
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-01-02 Søvang
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Lønholt Mose
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-01 Humlebæk
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-04-10 Porsemosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-08 Søborg Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-16 Fredensborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-01-01 Nivå Ådal
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-01 Nivå Bugt
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-01 Helsingør Lystbådehavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-02-27 Hornbæk Havn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-01 Nivå Bugt
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2011-01-09 Solrød Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-15 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-01-01 Liseleje
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-27 Saltholm
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-03-05 Ballum Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-03-13 Søborg Sø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-05-16 Flasken, Reersø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-10 Råmosen
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-06-06 Melby Overdrev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-05-13 Vestamager
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-03-06 Rømødæmningen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-05-16 Flasken, Reersø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-03-27 Saltholm
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-05-20 Knudshoved Odde, Sjælland
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-07-15 Feddet
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-20 Holløse Bredning
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-05-26 Ulvshale Nordstrand
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-05-06 Ulvshale Nordstrand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-04-30 Klydesøen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-07-22 Ølsemagle Revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-01-02 Dragør Sydstrand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-07 Liseleje Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-07-18 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-04-15 Stenholt Indelukke
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2011-10-19 Balkaengene
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-04-09 Kjeldsø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-26 Ulvshale Nordstrand
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-06-04 Klydesøen
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-12-11 Hornbæk Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-19 Græsted
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-10 Porsemosen
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-01-01 Lynæs Havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-06-06 Holløse Bredning
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-19 Gilbjerg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-02 Ølsemagle Revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-16 Græse Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-10-08 Børstrup Hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Fredensborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-05-04 Solbjerg Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-04-02 Ølsemagle Revle
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Fredensborg
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-01 Nivå Bugt
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2011-11-02 Stauning nær Skjern
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-01 Fredensborg
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-04-14 Peblingesøen
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-07-27 Utterslev Mose
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-03-12 Klydesøen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-05-07 Gilbjerg
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-04-02 Ølsemagle Revle
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-18 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-23 Flasken, Reersø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-16 Økneholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2011-05-20 Bøtø Nor
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-05-08 Gilbjerg
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-10-08 Børstrup Hage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2011-11-28 Helsingør Lystbådehavn
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-08-20 Børstrup Hage
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-08 Børstrup Hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-01-05 Nivå Havn
208 X Alk (Alca torda) 2011-08-20 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-03-24 Børstrup Hage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-03-20 Kronborg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-03-20 Kronborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-10-08 Børstrup Hage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-10-08 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2011-04-19 Gilbjerg
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-05-20 Bøtø Nor
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-01-01 Julebæk Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-01 Niverød
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-03-19 Røgbølle Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-23 Vestamager
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-01 Langstrup Mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-08-12 Kofoeds Enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-06-20 Bolund
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-03-31 Gilbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-05-07 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2011-05-21 Bøtø Nor
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-01 Dronningmølle
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-01-10 Nejede Vesterskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-03-31 Gilbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-01-09 Brønby Havn
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-07 Gilbjerg
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-09 Rusland
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-19 Gilbjerg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-01-03 Esrum Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-01-03 Rusland
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Langstrup Mose
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-01-07 Arresødal
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-08 Mathildebroen, Rådvad
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2011-01-08 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-04-02 Ølsemagle Revle
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-07-31 Nivå Bugt
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2011-04-26 Hellebæk
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-02 NV for Kongelunden
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2011-04-26 Hellebæk
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-01 Frederiksværk
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-09 Gilbjerg
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-19 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-04-26 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2011-04-03 Holløse Bredning
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-01-02 Pinseskoven
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-05-28 Stenholt Indelukke
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-03-05 Vejen
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-08-06 Halk Nor
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-02 Kongelunden
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Langstrup Mose
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Fredensborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Langstrup Mose
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-01-01 Hundested Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Fredensborg
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-03 Havreholm
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-02 Søvang
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-03 Esrum Sø
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Helsingør Lystbådehavn
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-01 Niverød
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-04-10 Porsemosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-05-25 Grønjordssøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-03-05 Ballum Enge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-03-27 Salthalm
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-16 Selsø Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-16 Selsø Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-04-19 Gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-04 Rungsted Hegn
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-16 Raghammer
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-13 Bistrup Hegn
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-30 Nivå Bugt
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-05-17 Gurre Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-05-01 Holløse Bredning
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-04-25 Strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-28 Kyndby Vig
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-20 Knudshoved Odde, Sjælland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-24 Strødam
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-05-21 Nyord
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2011-06-03 Amalieager
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-17 Gilbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-10 Gilbjerg
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-23 Flasken, Reersø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-22 Hellebæk
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2011-05-07 Gilbjerg
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-08 Vestre Kirkegård
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-01 Hornbæk Havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-03 Esrum
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-01-03 Esrum Møllegard
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-04-01 Ellesumpen langs Rådvad Dam
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-01-02 Søvang
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-04-21 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Langstrup Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-01 Gilleleje
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-04-06 Strødam
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-09 Gilbjerg Hoved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-03-05 Kalvslund
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-26 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-01 Fredensborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-21 Nyord
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-04-21 Gilbjerg
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2011-05-08 Gilbjerg
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-05-01 Hundested Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-21 Gilbjerg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-22 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-03-20 Melby Ovderdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-19 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-04 Rådvad, Knivfabrikken
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-01 Hundested
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Hundested
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-02-27 Kronborg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-16 Selsø Sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-17 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-02-27 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-01-02 Dragør Sydstrand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Humlebæk
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-08 Lyngby
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-02 NV for Kongelunden
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-05-21 Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Nivå Bugt
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-17 Raghammer
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-06 Ballum Forland
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-01 Helsingør Lystbådehavn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-01-01 Kronborg
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-01-01 Helsingør Lystbådehavn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-09 Trylleskoven
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-07 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-01-02 Søvang
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-05-07 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-02 Søvang
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-03-31 Gilbjerg
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-03-13 Gilbjerg Hoved
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-03-06 Skærbæk
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-02 NV for Kongelunden
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2011-05-07 Gilbjerg
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-09 Gilbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer