Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Charlotte Bro


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Charlotte Bros kryds

Dette er Charlotte Bros Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-01-03 Nord for Osted
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-01 Stensved
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-01 Torup Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-04-12 Klydesøen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-01 Torup Sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-01-02 Havstokken
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-01-01 Torup Sø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-12 Klydesøen
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Haslev
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-03-04 Nivå Bugten
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-17 Gåsesøen, Møn
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-04-11 Sprogø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-04-17 Gåsesøen, Møn
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-01 Kalvehave Havn
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Kalvehave Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-01-02 Staunings Ø
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-02 Staunings Ø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-01 Kalvehave Havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-01 Kalvehave Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-01 Rødbyhavn
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-01 Kalvehave Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-01-03 Kysten v. Asserbo
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-03 Kysten ved Asserbo
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-01-01 Rødbyhavn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-01 Kalvehave Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-02-28 Roskilde Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-01 Rødbyhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-01-02 Maglebjerg Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-01 Rådmandshaven, Næstved
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-01 Kalvehave Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-01 Kalvehave Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-03-25 Ørslev v. Ringsted
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-01 Kalvehave Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-12 Natosøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-01 Kalvehave Havn
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-03-04 Nivå Bugten
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-04-17 Præstø Fjord
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-02 DC, Ringsted
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-04-17 Præstø Fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-02 Havstokken
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-12 Klydesøen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-01 Rødbyhavn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-01 Rødbyhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-04-17 Gåsesøen, Møn
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-03 Lynæs Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-29 Stege Jordbassinner
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-01 Haslev
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-01 Kalvehave Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-03-31 DC, Ringsted
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-25 Storebæltsbroen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-17 Præstø Fjord
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-01 Kalvehave Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Bogø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-06 Ørslev v. Ringsted
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-11 E45
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-04 E47 v. Bregentved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-01-01 Bårse Nakke
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-01-01 Farøbroen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-03 Ølstykke V
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-01-04 Kystvejen, Kastrup
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-01 Mellem Terslev og Haslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-01 Mellem Terslev og Haslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-01-02 Dæmningen, Ølsemagle Revle
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-03 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-01 Søholt
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-01-01 Stensved
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-02 Maglebjerg Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-02-04 Ringvejen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-02 Maglebjerg Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-04-10 Grenå Idrætscenter
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-05 Slimminge Hestehave
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-03-24 Ørslev v. Ringsted
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-29 Stege Jordbassiner
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-17 Præstø Fjord
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-29 Stege Jordbassiner
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-05 Slimminge Hestehave
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-24 Fugletårnet, Nyord Enge
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-28 Ørslev v. Ringsted
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-12 Kongelunden
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-04-26 Ørslev v. Ringsted
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-02 Maglebjerg Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-01 Mellem Terslev og Haslev
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-05 Slimminge Hestehave
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-01 Æblenæsvej, Møn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Stensved
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Stensved
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-03-22 Bjæverskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-03-26 XL Byg, Ringsted
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-04-24 Mandemarke Bakker, Møn
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-04-24 Mandemarke Bakker, Møn
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-04 Rådmandshaven, Næstved
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-03-28 Hedehusene
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-29 Stege Jordbassiner
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-01-18 DC, Ringsted
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-23 Ørslev v. Ringsted
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-04-17 Gåsesøen, Møn
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-01-01 Rødbyhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-02 Ørslev v. Ringsted
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-02-27 Ørslev v. Ringsted
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-02 Maglebjerg Skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-01 Ørslev v. Ringsted
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-03-04 Ringvejen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-03-31 Ringsted
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-04-10 Grenå Idrætscenter
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2010-01-03 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-02 Maglebjerg Skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-05 Slimminge Hestehave
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-01-02 Staunings Ø
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-02 Ørslev v. Ringsted
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-01-01 Stege Jordbassiner
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer