Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-02-16 Gørløse
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-04-18 Vestamager
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-07 Alsønderup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-04-30 Møn
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-01 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-01-10 Kronprins Frederiks Bro
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2010-06-20 Selsø Sø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-01 Snevris
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2010-02-15 Havreholm & Kjeldsø (Helsingør)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-02-15 Villingerød
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-01-01 Snevris
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-10 Klydesøreservatet
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Ålsgårde
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-04-03 Keldsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-01 Nivå Bugt
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-04-02 Kollerød Lergrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-01-03 Sølager
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-06-19 Ølsemagle Revle / Stauningsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2010-12-27 Lyngby Mølledam (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-06 Kjeldsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-28 Selsø Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-01-26 Nivå Bugt
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-01 Nivå Bugt
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-01-01 Nivå Bugt
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-07 Pøle Ås afløb fra Solbjerg Engså
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2010-01-10 Furesøen v/ Kollekolle
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-04 Nordhavn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-01 Hornbæk Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-10 Kyndby Vig
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-28 Riskilde Vig
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-05-13 Hirsthals
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-01-09 Kongelundsstranden
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-01 Ålsgårde
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-01-16 Greve Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-03 Frederiksværk
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-06-20 Melby Overdrev
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-04-27 Sct Jørgens Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-04-29 Ellemosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-01 Fredensborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-01-17 Kjeldsø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Helsingør
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-10-16 Mandø
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-09 Kongelundsvejen
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-07 Pøleåen v/ Arre Sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2010-05-27 Søborg Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-06 Botanisk Have
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-01-14 Melby Overdrev
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-01 Ålsgårde
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-01-16 Køge Sydstrand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-04-06 Gurre Sø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2010-07-31 Borreby Mose
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-10 Kyndby Vig
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-03-28 Selsø Sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-28 Gørløse
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-04-01 Nødebohuse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-05-29 Klydesøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-03-28 Herslev
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-21 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-04-26 Gilbjerg
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-10 Kyndby Vig
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-05-01 Nyord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-30 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-05-10 Ved Sydtårnet
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-01-24 Hundested Havn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-17 Bagsvær Sø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-05-31 Ishøj Strand
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-10 Klydesøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-12 Faveholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-05-14 Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-03 Græse Strandenge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-03 Hundested Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-07-16 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2010-07-16 Klydesøen
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-01-09 Kongelunden
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-01-10 Kyndby Vig
145 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-18 Vestamager
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-01-10 Kyndby Vig
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-06-13 Noret, Verserne
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-05 Ishøj Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-04-21 Favrholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-04-01 Esrum Møllegård
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-03 Græse Strandenge
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-04-26 Gilbjerg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-04-30 Nyord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-30 Nyord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-05-14 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-01 Fredensborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-05-10 Klydesøen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-02-17 Århus Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Fredensborg
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Århus, Brabrand Sø
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Helsingør
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-07-29 Utterslev Mose
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2010-07-29 Utterslev Mose
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2010-05-29 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-26 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-05-02 Saltholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-04-26 Gilbjerg
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-26 Gilbjerg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-05-14 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2010-10-22 Børstrup Hage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
208 X Alk (Alca torda) 2010-01-23 Helsingør Lystbådehavn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-02-15 Hornbæk Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-01-07 Helsingør Lystbådehavn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-01-16 Greve Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2010-05-15 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-05-13 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2010-10-22 Børstrup Hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2010-05-29 Klydesøen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-05-31 Selsø Sø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-01-14 Ramløse Å
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Langstrup Mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-06-03 Majbølle Nor
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2010-05-08 Saksfelt Inddæmningen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-18 København
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-07-07 Tofte Sø
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-01 Ålsgårde
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-01-07 Esrum Møllegård
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-09 Klydesøen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-04-26 Gilbjerg
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-01-06 Skindergade, Kbh
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-05-17 Fredensborg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-01-02 Rådvad
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-03 Harløse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Klosterris Hegn
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-01-09 Kongelunden
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2010-10-19 Føvlimg
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-01-17 Birkerød
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2010-05-10 Nordtårnet, Klydesøreservatet
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-12 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-04-25 Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-04-12 Stenholt Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-02 Rådvad
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-01-28 Srenholt Indelukke
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-02 Nærum
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-04-26 Gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2010-05-13 Bygholm Vejle
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-01-22 Eskilsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-14 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-23 Hellebæk
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-02 Rådvad
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Kvistgård
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-01 Fredensborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-01 Helsingør Lysfbådehavn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-02-15 Hornbæk Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Kvistgård
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-10 Farum
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-02-16 Slangerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-08 Isterød
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-05-14 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-07 Esrum Sø NØ
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Nivå Ådal
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Julebæk Strand
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-06-17 Grønjordssøen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-01-09 Tanghjørnet
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-03-28 Gørløse
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-01-09 Kongelundsstranden
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-18 Skovlund, Esrum Sø NØ
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-16 Alsønderup Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-25 Gilbjerg
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2010-04-26 Gilbjerg
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-07 Esrum Sø NØ
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-04-26 Gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-16 Rømø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-18 Amager Fælled
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2010-05-10 Utterslev Mose
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-04-24 Grønjordssøen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2010-06-19 Vindbyholt
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-04-29 Lille Lyngby
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-20 Gedser
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-20 Kroghage, Gedser
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-09 Selsø Sø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-05-21 Søborg Sø
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-06-19 Faxe Ladeplads
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-17 Lyngby Åmose
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-06 Gilbjerg
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Rømø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-04-25 Gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-01 Bødkermosens traktorspor
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2010-04-10 Kongelunden
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-09 Kongelunden
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-02 Stampen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-02 Rådvad
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-07 Esrum Sø NØ
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-04-13 Eremitagesletten
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-07 Alsønderup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-04-22 Søborg Sø
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Fredensborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Esrum Møllegård
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Langstrup Mose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-01-22 Udlejre
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-07 Esrum Møllegård
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-06 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Nivå Ådal
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-05-14 Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-04-26 Gilbjerg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-04-25 Gilbjerg
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2010-05-20 Kroghage, Gedser
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2010-06-06 Grib Skov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-10-06 Tagryg ved Lille Dyrehave
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-04-25 Gilbjerg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-04-25 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-04-04 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-04-25 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2010-11-01 Korshage
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-02 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Hornbæk Havn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-02 Rådvad
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-02-09 Uggeløse Skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-17 Lyngby Åmose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-28 Roskilde Vig
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-06-06 Melby Overdrev
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-03-30 Gilbjerg Hoved
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-04-24 Porsemosen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-11-17 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-01-01 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-02 Rådvad
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-01 Danstrup Hegn
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-01-03 Harløse
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-07 Esrum
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-05-23 Gilbjerg, badehotelet
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-01 Hornbæk Havn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-01-09 Klydesøen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-03-29 Langstrup Mose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-01-10 Kyndby Vig
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-11-18 Hornbæk Havn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2010-01-14 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-04 Fredensborg Slotspark
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-24 Store Havelse
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-04-25 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-02 Rådvad
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-10-06 Melby Overdrev
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-01-09 Klydesøen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-01-03 Sigerslev Øster
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-02 Jægersborg Hegn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-01-09 Klydesøen
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-07 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer