Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Poul Holm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Poul Holms kryds

Dette er Poul Holms Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Rømø golfbane
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2010-08-31 Søndersø
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-27 Roskilde havn
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2010-10-21 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-05-13 Grøngård
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2010-08-01 Borreby Mose
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2010-05-14 Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-13 Rudbøl
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2010-07-27 Vestamager
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-04 Ishøj havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-10-06 Århus havn
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2010-05-13 Saltvandssøen
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2010-10-02 Feddet
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-05-23 Høstemartke skov
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-05-18 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2010-10-19
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2010-05-18 Skagen
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2010-04-09 Arnum
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-12-14 Birkerød
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2010-04-11 Skallingen
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-12-30 Esrum Møllegård
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-05-13 Lægan
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-04-11 Draved
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2010-09-10 Hov vig
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-09-25 Gedser
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2010-05-20 Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-05-17 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2010-10-07 Blåvand fyr
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-20 Skallingen
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand fyr
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-05-31 Søborg mose
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Landsende, Rømø
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2010-09-25 Gedser
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2010-11-01 Korshage
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2010-10-10 Blåvand
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-07-25 Dueodde
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2010-05-21 Skagen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-11-12 Hornbæk havn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-12-30 Helsingør
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-10 Mølleparken, Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer