Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Lasse Braae


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lasse Braaes kryds

Dette er Lasse Braaes Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-05-04 Trundholm Mose
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-05 Hovvig
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-01-06 Rørvig Bugt
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-02 Hovvig
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-02-01 Ejle mose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-02 Nakke Hage
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-11-21 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-02-28 Korshage
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-01-05 Ringholms marker
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Rørvig Bugt
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-03-10 Korshage
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Rørvig Bugt
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-25 Hovvig
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-18 Hovvig
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 Avnø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-01-25 Hovvig
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-01 Rørvig Bugt
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-01 Rørvig Bugt
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Rørvig Bugt
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-03-01 Hovvig
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-25 Hovvig
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-03 Rørvig Bugt
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-05 Nykøbing Bugt
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-01-05 Nykøbing Bugt
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-01 Rørvig Bugt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-01-02 Kysten ved Rørvig Plantage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-01 Rørvig Bugt
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-01 Rørvig Bugt
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Rørvig Bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-05 Nykøbing Bugt
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-01 Rørvig Bugt
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-01 Rørvig Bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2009-05-18 Flyndersøengen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-11 Brøndbyøster
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-04-27 Korshage
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-02-08 Korshage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Rørvig By
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Rørvig By
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-03-10 Hovvig
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2009-07-03 Trundholm Mose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-30 Brøndbyøster
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-01 Dybesø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-19 Brøndbyøster
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-05 Nykøbing Bugt
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-01-27 Kattegat ud for Rørvig Plantage
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-01 Rørvig Bugt
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-01-05 Kattegat udfor Rørvig Plantage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-08-08 Hovvig
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-02-07 Rørvig Bugt
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-28 Korshage
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-01-31 Rørvig Bugt
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-01-25 Korshage
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-07-13 Rørvig Bugt
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-01-25 Korshage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-27 Korshage
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-04-20 Korshage
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-03-27 Korshage
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-07-07 Rørvig By
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-07-27
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-27
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-26 Hovvig
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-07-30 Flyndersøengen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-10 Hovvig
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-07-29 Korshage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-02 Skansehage
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-09-30 Korshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-07-30 Flyndersøengen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-03-19 Munke Bjergby
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-01-01 Rørvig Bugt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2009-08-08 Hovvig
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-19 Korshage
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-03-28 Korshage
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-01 Rørvig Bugt
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-25 Korshage
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-05-10 Hovvig
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-26 Hovvig
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-03-18 Korshage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-09-25 Korshage
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Rørvig By
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-08-04 Korshage
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-03-11 Holme Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Rørvig By
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01 Rørvig Bugt
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-04-28 Trundholm Mose
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Rørvig Bugt
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-02-01 Rørvig Bugt
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-08-04 Korshage
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-03-27 Rørvig Bugt
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-24 Dybesø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-25 Korshage
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-09-24 Korshage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2009-10-09 Korshage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-09-28 Korshage
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2009-09-28 Korshage
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2009-09-25 Korshage
208 X Alk (Alca torda) 2009-02-15 Nakke Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-09-24 Korshage
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2009-10-05 Korshage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-04-20 Korshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-01-27 Kattegat ud for Rørvig Plantage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-09-28 Korshage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2009-09-24 Korshage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2009-10-05 Korshage
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-03-05 Korshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Rørvig Bugt
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Skelby nord f. Næstved
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Rørvig Bugt
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-04-27 Korshage
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-03-27 Rørvig By
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-08 Hovvig
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-02-01 S f Føllenslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-01-05 Hovvig
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-03-28 Hovvig
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-12 Lammefjorden
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2009-09-19 Hovvig
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-02-01 Tågerup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-02 Korshage
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-05 Hovvig
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-08 Tuse Å ved Nykøbingvej
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-02 Nakke Skov
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-01 Rørvig By
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-03-08 Korshage
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-08-05 Hovvig
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2009-04-25 Korshage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Højsandet
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-02-14 Rørvig By
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-02 Skansehage
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2009-09-14 Hovvig
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-03-25 Nørrevang
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-04-14 Nørrevang
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-02-06 Lammefjorden
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-10 Korshage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-04-03 Flyndersøengen
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2009-05-18 Korshage
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-20 Rørvig Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Rørvig By
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2009-02-13 Rørvig By
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Rørvig By
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-02 Nakke Syd
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-24 Rørvig Bugt
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Rørvig By
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-05 Hovvig
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-09 Vig by
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-01 Rørvig By
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-11 Rørvig Plantage
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Rørvig By
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Rørvig By
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-01-25 Hovvig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-02-03 Nørrevang
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-08 Rørvig By
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj Strandpark
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-09 Korshage
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-03 Nørrevang
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-18 Hovvig
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-01 Højsandet
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-04-27 Korshage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-10 Hovvig
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-22 Hovvig
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-05-11 Højby Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-04-26 Hovvig
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-18 Klint Sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-13 Rørvig By
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-12 Trundholm Mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-10 Hovvig
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-08 Korshage
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2009-08-19 Hovvig
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-15 Korshage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-04-26 Rørvig By
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-01 Rørvig By
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Rørvig By
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-08 Rørvig By
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-01 Højsandet
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-02-09 Rørvig By
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-06 Korshage
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Rørvig By
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-06 Holbæk Megacenter
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-02 Rørvig By
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-09 Korshage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-01-05 Nørrevang
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-14 Korshage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Rørvig By
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-05-14 Korshage
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-06 Klint Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-04-30 Korshage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-04-23 Nørrevang
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-16 Rørvig Plantage
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-04-24 Flyndersøengen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-03-28 Korshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-12 Korshage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-01 Rørvig By
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Rørvig By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-01-01 Rørvig By
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-23 Korshage
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-03-10 Korshage
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-04 Korshage
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2009-10-05 Korshage
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-01-05 Flyndersøengen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-07 Korshage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2009-05-26 Korshage
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-01-02 Skansehage
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Rørvig By
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-04 Rørvig By
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-01 Rørvig By
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-01 Højsandet
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Rørvig By
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-03-12 Korshage
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-04 Korshage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-01 Højsandet
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-03-31 Korshage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-01-20 Rørvig Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-01-01 Højsandet
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-11 Rørvig by
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-01 Højsandet
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2009-03-22 Korshage
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-03-04 Korshage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-03-14 Korshage
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-01 Rørvig By
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-01-10 Rørvig Bugt
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer