Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Søren Peter Pinnerup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Peter Pinnerups kryds

Dette er Søren Peter Pinnerups Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-01-24 Ramsømagle
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-04-30 Fjandø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-01 Roskilde Fjord
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-02-18 Kattinge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2009-01-01 Eskilsø, set fra Jyllinge
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-04-30 Bøvling Fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-02-01 Søholm, Stevns
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-02-01 Søholm, Stevns
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Roskilde Fjord
18 Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Eskilsø, Silderenden
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-31 Eskilsø, Silderenden
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-05 Ramsøen
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-03-08 Ramsøen
28 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-31 Eskilsø, Silderenden
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-01 Roskilde Fjord
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Roskilde Fjord
32 X Spidsand (Anas acuta) 2009-01-31 Eskilsø, Silderenden
33 X Krikand (Anas crecca) 2009-02-08 Ølsemagle Revle
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-04 Kattinge Vig
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-10-17 Ejlemade Sø, Haslev
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-01 Roskilde Fjord
40 Bjergand (Aythya marila)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-02-08 Ølsemagle Revle, havsiden
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-12-06 Mosede Havn
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-02-01 Bøgeskov Havn
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Roskilde Fjord
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-24 Bue Sø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-01 Roskilde Fjord
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-04-10 Svendborg Lystbådehavn
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-15 Baldersbrønde
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-03 Dalkilder, Højby
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2009-02-28 Kastrup Lystbådehavn
76 X Huldue (Columba oenas) 2009-04-12 Ramsømagle
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Hule Mølle
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Veddelev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-03-04 Mølleådalen ved Ravnholm
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-30 Roskilde Lystbådehavn
89 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-01 Roskilde Fjord
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2009-03-20 Lundtofte, Nymøllevej
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-04 Kattinge Vig
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-03-15 Borreby Mose
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-01 Roskilde Fjord
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-04-30 Skjern Enge, Vesterenge
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-01-01 Elleore
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-15 Borreby Mose
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-01-22 Højby, Landevejshøjen
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-08 Ramsøen
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-08-01 Ølsemagle Revle
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-02-27 Saltholm
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-05 Ramsøen
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2009-04-30 Skjern Enge, Grønæltevej
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-08-02 Klydesøreservatet, Amager
117 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-01 Eskilsø, set fra Jyllinge
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-04-30 Agger Tange
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-03-15 Borreby Mose
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-02-28 Saltholm
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-19 Ølsemagle Revle
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-18 Ramsøen
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-08-09 Ølsemagle Revle
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-01 Eskilsø, Silderenden
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-08-02 Klydesøreservatet, Amager
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-05-25 Storskoven, Hvalsø
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-03-12 Gl. Havdrup Mose
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2009-08-06 Agger Tange, den store lagune
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-05-01 Doverodde
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-08 Østrup Holme
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-11 Ølsemagle Revle, havsiden
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-24 Ramsøen
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-05-09 Ølsemagle Revle
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-18 Ramsøen
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-12-06 Mosede Havn
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Lejre St., Åvang
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-30 Skjern Enge, Vesterenge
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-03-20 Holmesø, vestøen
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Hule Mølle
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01 Elleore
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Elleore
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-04-10 Svendborg, Lystbådehavnen
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-08-02 Klydesøreservatet, Amager
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-03-17 Holmesø, østøen
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-04-30 Bøvling Fjord
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-18 Selsø Sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-11 Tåsinge, Monnet
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-05-05 Ølsemagle Revle
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-08-04 Odden-Århusfærgen
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2009-04-08 Gundsølille
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2009-05-02 Agger
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Elleore
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-04-30 Ringkøbing Fjord, Høje Sande
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-03-17 Gundsømagle Sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Elleore
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-08-02 Klydesøreservatet, Amager
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-28 Klydesøreservatet, Amager
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-08-19 Højby, Landevejshøjen
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-01 Sengeløse
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-03-25 Lundtofte, Nymøllevej
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-05 Ramsømagle Sø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-17 Ringmosen
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-02-27 Saltholm
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-01 Eskilsø, set fra Jyllinge
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-11 Ølsemagle Revle
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Bolund
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2009-02-18 Øm, hørt mens jeg så på Komet Lulin
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-07-01 Højby
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-17 Værløse Golfklub
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-02-15 Veddelev Havn
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-24 Gadstrup
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-02-28 Saltholm
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-09-19 Højby, Landevejshøjen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-01-01 Eskilsø, set fra Jyllinge
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-24 Lavringe Mose
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-01 Hule Mølle
314 X Husskade (Pica pica) 2009-01-16 Tokkerup
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-16 Tokkerup
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-16 Allerslev, 5-vejen
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-08-09 Ølsemagle Revle
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Bolund
321 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-27 Mølleåstien ved Ravnholm
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-10 Store Kattinge Sø, udløbet
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-03-04 Mølleådalen ved Ravnholm
324 Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-01 Hule Mølle
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
328 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-03-18 Gundsømagle Sø
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-28 Saltholm
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-30 Hoven
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-13 Hejede Sø, Avnstrup
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-13 Hejede Sø, Avnstrup
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-27 Mølleåstien ved Ravnholm
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-24 Herslev
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-11 Tåsinge, Vejlen
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-21 Ramsømagle Sø
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-04-29 Lille Kattinge Sø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-04-26 Ramsømagle Sø
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-06-14 Lavringe Mose
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-22 Ramsøen, hegnet ved vestebden
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-07 Gevninge
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-12 Gundsømagle Sø
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-12 Gundsømagle Sø
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-09 Højby, Landevejshøjen
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-04-28 Hejresøen, Amager
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-04-16 Geelskov
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-18 Oren
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Hule Mølle
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-01 Lejre St., Åvang
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-02-08 Hule Mølle - Dellinge Mølle
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-02-28 Saltholm
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-04 Boserup Skov
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-02-17 Rødovre
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-15 Kobæk Strand
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-06-18 Lundtofte, Nymøllevej
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-04-27 Lavringe Mose
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-12 Nymølle Farveri ved Mølleåen
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-29 Kornerup
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-04-29 Skaven Strand
426 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-30 Skaven Strand
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-01-10 Hule Mølle, Ledreborg Å
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-04-21 Rådvaddam
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-16 Osager
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-14 Højby, Landevejshøjen
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-30 Skjern Enge, Vesterenge
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-01 Lejre St., Åvang
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-08 Hejede Sø, Avnstrup
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-02-28 Saltholm
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-28 Pinseskoven, Amager
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-02-28 Saltholm
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Højby, Landevejshøjen
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-03 Højby, Landevejshøjen
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-03-10 Mølleådalen ved Ravnholm
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-18 Oren
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-16 Skovholm
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-02-22 Højby Huse
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-02-28 Saltholm
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-03-04 Mølleådalen ved Ravnholm
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-04-29 Agger Tange
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-07-27 Højby, Landevejshøjen
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-01 Lejre St., Åvang
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-01 Lejre St., Åvang
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-02-08 Ølsemagle Revle
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-01-16 Allerslev, 5-vejen
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-10 Hule Mølle
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-15 Borreby Mose
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer