Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Søren Harding


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Hardings kryds

Dette er Søren Hardings Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-03-29 Skuerup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-01 Lårup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-01-01 Flasken, Reersø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-04-10 Ballum
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-01-01 Flasken, Reersø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-01 Reersø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-04-19 Bygholm vejle
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-04-10 Ballum
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-04-10 Ballum
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Flasken, Reersø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Reersø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-01 Sylten, Reersø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-19 Lønnerup Fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-03-29 Borreby mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-01 Tissø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-01 Reersø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Reersø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-01-01 Sylten, Reersø
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-01 Tissø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-19 Lønnerup Fjord
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-03-29 Borreby mose
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-03-29 Borreeby mose
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-01 Reersø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-01-01 Reersø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-01 Reersø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-01 Reersø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Reersø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-08-01 Flasken, Reersø
55 Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-01 Reersø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-06-01 Lårup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-06-01 Lårup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-01 Ruds Vedby
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-08-01 Kobæk Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Lårup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Lårup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-03-14 Borreby mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-03-29 Borreby mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-01 Tissø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-04-09 Gedser fuglestation
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-01 Flasken, Reersø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-01-01 Reersø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-01 Reersø Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-01-01 Reersø
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-03-29 Borreby mose
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2009-04-19 Vest Stadil
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-29 Borreby mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-03-29 Borreby mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-01-01 Reersø Havn
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-08-01 Flasken, Reersø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-29 Borreby mose
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2009-04-10 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-04-10 Ballum
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-01 Reersø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-08-01 Fårehuset, Reersø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-03-29 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-05-03 Saltholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-08-02 Alleshave
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-03-29 Borreby mose
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-08-02 Alleshave
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-08-02 Alleshave
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-08-01 Tissø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-01 Sylten, Reersø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-08-01 Tissø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-04-08 Lårup
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-01-01 Sylten, Reersø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-05-03 Saltholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-08-01 Hallenslev Mose
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-01 Reersø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-19 Vest Stadil
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-08-01 Borreby mose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-08-01 Borreby Mose
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Reersø
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Reersø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01 Reersø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Reersø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-04-10 Vidåslusen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-04-09 Gedser fuglestation
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-05-03 Saltholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-19 Bygholm Vejle
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-19 Bygholm Vejle
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-01-01 Reersø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Reersø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Susåen ved Skelby ved præstegården
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Flasken, Reersø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-04-19 Bygholm vejle
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-09-19 Møllesøen, Kongskilde
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-04-19 Vest Stadil
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2009-10-11 Stigsnæs
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-01 Lårup
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-10 Sølsted mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-02-26 Lårrup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-10-11 Stigsnæs
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-01 Sylten, Reersø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-01 Reersø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Lårup
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-10 Lårup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Lårup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-04-08 Lårup
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-01 Reersø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-10-11 Stigsnæs
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-04-19 Bygholm Vejle
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-09-05 Lårup
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-03-14 Lårup
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-01 Lårup
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Lårup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Lårup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-01 Lårup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-04-09 Rudbøl
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Reersø
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-03-15 Lårup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-03-08 Lårup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-01 Lårup
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-01 Lårup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Lårup
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Lårup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-08-01 Borreby Mose
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-03-29 Borreby mose
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-04-19 Lønnerup Fjord
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-06-07 Sorø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-18 Slette Strand
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-06-01 Lårup
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-03-15 Lårup
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-09 Gedser Fuglestation
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-04-08 Lårup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-06-14 Lårup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-05-02 Lårup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-06-14 Lårup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-18 Slagelse
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-03 Saltholm
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-04-09 Gedser Fuglestation
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-04-08 Lårup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Lårup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-01 Lårup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-05-02 Lårup
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-04-01 Lårup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-19 Agger Tange
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Lårup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-01 Orebo
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-03-03 Israels Plads
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-04-08 Lårup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-04-08 Lårup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Lårup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-04-10 Rudbøl
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-06-01 Lårup
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-07-01 Lårup
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-05-03 Saltholm
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-05-03 Saltholm
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-19 Agger Tange
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-01 Lårup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Lårup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-29 Lårup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-10 Vidåslusen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-14 Kobæk Strand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-01-01 Sylten, Reersø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-05-03 Saltholm
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-01-01 Sylten, Reersø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Lårup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-01 Lårup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-03-15 Lårup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-03-08 Lårup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-06-01 Røsnæs
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Lårup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-01-01 Sylten, Reersø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-04-10 Sølsted mose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-01 Sylten, Reersø
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-04-10 Ballum
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-02-10 Lårup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-04-10 Rudbøl
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-02-10 Lårup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-04-08 Kongemosen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer