Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-04-02 Hvedstrup (Roskilde)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-04-30 Tanghjørnet, Kongelundsstranden (Dragør)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-02-09 Gundsømagle Sø (Roskilde)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-03-08 Nexø (Bornholm)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-03-23 Jyllinge Holme (Roskilde)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-30 Del IV Klydesø, nye vandflade, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-03-19 Ishøj Strand (Ishøj)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-03-23 Jyllinge Holme (Roskilde)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-03-24 Sanddobberne (Odsherred)
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2008-07-12 Hejrede Sø (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-27 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-02-09 Gundsømagle Sø (Roskilde)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-03-23 Jyllinge Holme (Roskilde)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-03-24 Sanddobberne (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-27 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-02-09 Eskilsø, farvandet omkring (Frederikssund)
56 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-09-04 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-04-30 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-03-23 Herringløse (Roskilde)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-03-22 Gundsømagle Sø (Roskilde)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-06-08 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-30 Gulstav Mose (Langeland)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-04-26 Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-02-05 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-04-27 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-03-19 Dragør (Dragør)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-03-15 Store Valby (Roskilde)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-27 Fanø Strand, Nord (Fanø)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-03-24 Sanddobberne (Odsherred)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-27 Fanø Strand, Nord (Fanø)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-02-02 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-09 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-03-19 Kystvejsområdet (Tårnby)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-05-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-03-24 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-01-27 Fanø Strand, Nord (Fanø)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-28 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-11 Majbølle (Guldborgsund)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-03-08 Hammerbruddet incl. Opalsø (Bornholm)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-03-19 Kystvejsområdet (Tårnby)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-28 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-06-08 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-03-22 Salvadparken (Roskilde)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-07-11 Majbølle (Guldborgsund)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-02-02 Gilleleje Havn (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-09-06 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-27 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-19 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-04-28 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-03-23 Jyllinge Holme (Roskilde)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-08-08 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-03-19 Holmesø (Brøndby)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-04-30 Del IV Klydesø, nye vandflade, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-28 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-07-12 Kalløgrå (Guldborgsund)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-09-06 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2008-11-05 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-02-02 Gilleleje Havn (Gribskov)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-01-19 Østrup (Roskilde) (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-02-09 Eskilsø, farvandet omkring (Frederikssund)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-15 Gundsømagle Sø (Roskilde)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-03-24 Ejle mose (Kalundborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-01-27 Amholm (Ringkøbing-Skjern)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-27 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-22 Roskilde Øst (Roskilde)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-09-20 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-04-03 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-04-27 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-01-27 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-27 Varde Å fra Alslev Marsk/Ho Bugt (Varde)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-09-20 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-04-27 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-27 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-02-09 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-03-24 Tissø - samlet (Kalundborg)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-03-19 Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-06 Vestre Kirkegård (København)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-02-10 Ølsemagle Revle (Køge)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-04-20 Vaserne (Rudersdal)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-01-01 Tisvilde Hegn (Gribskov)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-01-01 Tisvilde Hegn (Gribskov)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-03-22 Himmelev Grusgrav (Roskilde)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-27 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-08-30 Boserup Skov (Roskilde)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-27 Filsø Søen (Varde)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-08-30 Bognæs Halvøen (Lejre)
318 X Husskade (Pica pica) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-10-11 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven) (Dragør)
320 Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-04-28 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-03-19 Dragør Sydstrand (Dragør)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-03-19 Kongelunden del 3 (SØ-del af skoven) (Dragør)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-01 Roskilde Øst (Roskilde)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-04-27 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-02-09 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-30 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-04-20 Vaserne (Rudersdal)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-05-15 Vridsløsemagle (Høje Taastrup)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-28 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-09 Sorthat Plantage med Safirsøen (Bornholm)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-06-14 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-18 Syv Mose, vest for Ramsø Søgård indtil jernbanen. (Roskilde)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-16 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose) (Roskilde)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-05-18 Syv Mose, vest for Ramsø Søgård indtil jernbanen. (Roskilde)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-18 Syv Mose, vest for Ramsø Søgård indtil jernbanen. (Roskilde)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-27 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-01 Bognæs Storskov (Lejre)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-04-26 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-04-03 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
393 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-04-20 Vaserne (Rudersdal)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-01 Tisvilde Hegn (Gribskov)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-02-07 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-03-19 Gerdrup (Roskilde)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-27 Bødkermosen (Vordingborg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-03-24 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-03-19 Ishøj Strand (Ishøj)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-15 Store Valby (Roskilde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-03-09 Hammeren (Bornholm)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-15 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-04-27 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-02-02 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-03-20 Ølsemagle Revle (Køge)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-05-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 Engpiber (Anthus pratensis)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2008-10-15 Arnager Havn (Bornholm)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
463 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-03-19 Kongelunden del 3 (SØ-del af skoven) (Dragør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-04-27 Bødkermosen (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-04-18 Ramsøen, mellem Ramsø Søgård og Ramsømagle Sø (Roskilde)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-01-01 Tisvilde Hegn (Gribskov)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-09-06 Hulmose Plantage (Ringkøbing-Skjern)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-27 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-03-19 Gerdrup (Roskilde)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2008-10-11 Sønderho Strand (Fanø)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-22 Salvadparken (Roskilde)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer