Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-03-07 Hornsyld
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-29 Føns
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-02-06 Sneum Forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2008-02-28 Torup Made, Als
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-20 Slivsøen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Hindemade
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-02-02 Vedbøl Sø
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-13 Ejsbøl Sø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Hindemade
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-03-20 Nord for Toftlund
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-13 Bankel Nor
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-02-19 Slivsøen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-13 Bankel Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-02-10 Lakolk Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-13 Bankel Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-12 Hindemade
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Haderslev Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-02-06 Sneum Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Haderslev Havn
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-01 Haderslev Havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-28 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-01 Haderslev Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-13 Bankel Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-02 Føns (havet ud for)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-13 Halk Nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-13 Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-13 Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-02 Fønsvang
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-02 Fønsvang
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-01 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-02 Føns (havet ud for)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-05 Haderslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-04-26 Lakolk Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-01 Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-02-28 Frøslev Plantage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Haven
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-05 Haveobs
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-03-20 Lakolk Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Dovnsklint Langeland
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-04-10 Magisterkog
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-01 Haderslev Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Haderslev Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-02-28 Frøslev Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-24 Halk Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-01 Hindemade
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-19 Halk Nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-03 Skjern Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-02-09 Halk Nor
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-15 Bankel Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-13 Ejsbøl Sø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-19 Slivsøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-04-26 Rømødæmningen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-03-15 Halk Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-09 Hoptrup Enge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-03-20 Rømø Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-26 Juvre, Rømø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-13 Bankel Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-03-15 Bankel Nor
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-03-20 Lakolk Klitsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-05-10 Landsende, Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-02-10 Ballum Sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-08-03 Margrethekog
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-23 Halk Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-10 Astrup Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-03-20 Rømø Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-14 Hejlsminde Nor
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-05-10 Astrup Enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-12-10 Kongens Mose
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-01-20 Slivsøen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-23 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-08 Hoptrup Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-13 Halk Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-08-03 Margrethekog
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-05-10 Lakolk Sydsøer
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-26 Landsende
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Haven
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-04-24 Hindemade
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-02-06 Esbjerg Fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-04-06 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-02 Føns
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-03-18 Havneby, Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Haderslev Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-03-06 Seggelund (nord for kommunegrænsen)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-03-30 Halk Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-05-10 Rømø Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-08 Haderslev Indre Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-13 Halk Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-10 Rømø Strand
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-10-26 Ballum Forland
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-04-26 Lakolk Strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-02-24 Halk Nor
208 X Alk (Alca torda) 2008-02-24 Halk Nor
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-10-19 Halk Nor
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2008-08-06 Søgård Mose, Sydlangeland
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-13 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Haderslev Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-20 Lakolk Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Hindemade
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-02-28 Lille Søgård Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-06-30 Solkær Enge
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-03 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-22 Hindemade
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-17 Motorvejen ved Vejen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-02-07 Vonsild
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-14 Motorvejen ved Odense
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-10 Tinglev Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-05-10 Landsende, Rømø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-02-25 Mellem Horsens og Hedensted
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-12 Haderslev Dam
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-27 Korsør
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-02 Motorvejen ved Middelfart
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2008-12-10 Kongens Mose
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-18 Haderslev Vesterskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-10 Lindet Skov
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-02-20 Christiansdal
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2008-02-07 Mellem Christiansdal og Tørning Mølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-06 Haderslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-04-06 Pamhule Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-03 Motorvejen ved Christiansfeld
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-08-30 Halk Nor
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-13 Bankel Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-08-05 Lakolk
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-13 Lebøl på Als
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-23 Frøslev Plantage
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-24 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-10 Tinglev Mose
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Haven
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Haven
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Haven
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-06 Haderslev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-10 Tinglev Mose
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-25 Haveobs
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-23 Frøslev Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-23 Frøslev Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-06 Haderslev Vesterskov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-01-10 Tinglev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-03-20 Lakolk Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-04-22 Frøslev Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-02 Hyrup
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-03-20 Rømø Nordstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-03 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-06 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-23 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-22 Frøslev Plantage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-02 Haderslev
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-04-26 Lakolk Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-22 Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-18 Haderslev
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-18 Kokær/Rørkær ved Haderslev
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-10 Astrup Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-18 Haveobs
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-03 Haderslev
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-20 Haveobs
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-02 Halk Nor
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-10-30 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-02 Ringe
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-03 Haderslev Vesterskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-01-06 Haderslev Vesterskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-02-10 Haveobs
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-26 Juvre, Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Haven
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-01 Haven
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-01 Haderslev
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-15 Haderslev Vesterskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-02-28 Frøslev Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-10 Landsende, Rømø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-06 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-15 Haderslev
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-04-26 Juvre, Rømø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-12 Haderslev Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-15 Hou ved Limfjorden
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-10 Rimmevej, Rømø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-02-28 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-26 Landsende, Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-03 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-06 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-01-06 Haveobs
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-26 Astrup Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-02-26 Haderslev Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-02-28 Frøslev Mose
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-20 Slivsøen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-20 Bjerning
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-02-10 Lakolk Sø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-02-02 Årøsund
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Haven
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-14 Seggelund
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-02-28 Frøslev Plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-06 Haderslev Vesterskov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Haven
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-13 Ejsbøl Sø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-02-09 Ejsbøl Sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-11-08 Halk Nor
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-04-12 Haveobs
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-28 Frøslev Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-17 Kolding
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-02-10 Rømø Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-28 Mellem Varde og Tarm
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-06 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-02-02 Vedsted
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer