Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Lasse Braae


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lasse Braaes kryds

Dette er Lasse Braaes Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-04-05 Sanddobberne
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-05-25 Nakke Nord
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-01 Søndervang Rørvig
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-03-08 Korshage
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-02-09 Korshage
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-03-31 Korshage
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-11 Holbækmotorvejen
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2008-02-25 Rørvig By (Odsherred)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-04-13 Saltvandssøen
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-13 Hovvig
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-02-10 Hovvig
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Haven
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-10-09 Korshage
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Haven
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-13 Hovvig
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-05-29 Korshage
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-13 Hovvig
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-13 Hovvig
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-04 Rørvig Bugt
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Haven
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-13 Hovvig
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-05 Rørvig Bugt
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-13 Hovvig
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-13 Hovvig
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-13 Hovvig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-01 Haven
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-06 Rørvig Bugt
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-06 Rørvig Bugt
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-23 Kattegat ud for Rørvig Plantage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-01 Haven
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-13 Hovvig
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-05 Rørvig Bugt
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-01 Haven
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2008-01-20 Hovvig
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-08-25 Nørrevang
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-11 Rørvig havn
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-04 Hovvig
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-02-09 Korshage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Haven
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2008-05-14 Nørrevang
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Søndervang
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-02-20 Dybesø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-03-14 Rørvig By
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-06 Rørvig Bugt
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-03-31 Korshage
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-03-19 Slettermose
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-12 Kattegat udfor Rørvig Plantage
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-04 Rørvig Bugt
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-13 Kattegat udfor Rørvig Plantage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-13 Saltvandssøen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-02-17 Rørvig Bugt
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-20 Rørvig By
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-02-09 Korshage
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-01-01 Skredbjerg Rørvig
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-04-13 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-28 Korshage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-03-16 Rørvig By
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-04-05 Sanddobberne
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2008-05-10 Korshage
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-26 Sanddobberne
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-03-20 Korshage
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-04-13 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-04-13 Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-04-05 Allershavebugten
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-04-05 Sanddobberne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-13 Saltvandssøen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-19 Hovvig
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-07-19 Hovvig
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-08-10 Hovvig
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-20 Hovvig
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-02-23 Korshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-07-18 Hovvig
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-03-09 Korshage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-02-20 Rørvig Bugt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-08-08 Hovvig
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-23 Flyndersøengen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-03-08 Korshage
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-01 Haven
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-04-24 Flyndersøengen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-13 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-09 Korshage
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-10-17 Korshage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-10-17 Korshage
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Haven
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-01-04 Rørvig Bugt
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-04-13 Esbjerg
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Haven
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-01 Haven
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Haven
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-09-28 Korshage
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-01 Rørvig Bugt
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-04-26 Tissø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-26 Tissø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-19 Rørvig Bugt
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-30 Vandhul ved Holbækmotorvejen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2008-09-28 Korshage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-09-28 Korshage
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2008-10-17 Korshage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-02-07 Korshage
208 X Alk (Alca torda) 2008-02-07 Korshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-02-28 Korshage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-02-07 Korshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-01-19 Klintebjerg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-03-02 Korshage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2008-09-28 Korshage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2008-08-05 Klint
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-02-07 Korshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Haven
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-12 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-04-13 Saltvandssøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-06 Rørvig Bugt
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-07-18 Hovvig
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-04 Rørvig By
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-11 Rørvig By
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-05 Rørvig By
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-13 Nakke Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-31 Korshage
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-13 Hovvig
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2008-04-24 Nørrevang
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-04-24 Korshage
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-03-08 Nørrevang
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-04-24 Nørrevang
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-03-16 Hovvig
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-18 Trekroner - Holbækmotorvejen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Skredbjerg Rørvig
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-09 Rørvig By
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-05-26 Trundholm mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-04-06 Korshage
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-08-23 Hovvig
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-05-25 Slettermose
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-13 Hovvig
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-02-12 Ved Dybesø
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01 Skredbjerg Rørvig
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-05-31 Rørvig By
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-05 Korshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-04-21 Nørrevang
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-04-12 Rørvig By
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-11 Nørrevang
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-04-12 Korshage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-20 Rørvig Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Haven
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-16 Skærby Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Haven
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Søndervang Rørvig
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-04-10 Nørrevang
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Haven
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-03-31 Nørrevang
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-12 Rørvig By
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-01 Skredbjerg Rørvig
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-20 Korshage
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Haven
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Søndervang Rørvig
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-05-14 Hovvig
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-01-13 Hovvig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-03-08 Korshage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-20 Korshage
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-13 Saltvandssøen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-15 Hovvig
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-15 Hovvig
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-02-20 Hovvig
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-04-22 Korshage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-16 Korshage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-01-01 Haven
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-05-01 Hovvig
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-04-28 Dybesø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-25 Hovvig
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-21 Rørvig By
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-04-26 Korshage
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-18 Hovvig
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-04-30 Hovvig
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-22 Korshage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-04-28 Korshage
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-03-31 Korshage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-20 Rørvig Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Skredbjerg Rørvig
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-13 Korshage
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-07 Korshage
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-02-10 Rørvig By
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-03-31 Korshage
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Haven
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-13 Hovvig
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-10 Rørvig By
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-09 Korshage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-02-09 Korshage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-06 Rørvig By
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-08 Trundholm Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-04-25 Korshage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-28 Korshage
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-22 Korshage
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-04-24 Nørrevang
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-03-02 Korshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-21 Korshage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-19 Nakke By
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Haven
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-09 Korshage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-13 Saltvandssøen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-03-09 Korshage
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-09 Korshage
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2008-05-04 Korshage
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-20 Korshage
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-16 Korshage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-13 Korshage
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Haven
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-03-10 Korshage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-28 Brøndbyøster
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-20 Korshage
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Søndervang Rørvig
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-03-16 Hovvig
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-03-10 Korshage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-01-23 Rørvig Plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-04-15 Korshage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-01-06 Rørvig By
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-01 Haven
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2008-04-21 Korshage
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Skredbjerg Rørvig
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-04-11 Nørrevang
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-02-23 Korshage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-04-14 Fårevejle
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-06 Rørvig By
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2008-05-01 Korshage
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-02-09 Korshage
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer