Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Charlotte Bro


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Charlotte Bros kryds

Dette er Charlotte Bros Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-27 Ørslev v. Ringsted
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-05-25 Ørslev v. Ringsted
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-01 Torup Sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-03-10 Vester Vedsted Forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-01 Kysten v. Stege Jordbassiner
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-06 Sevedø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-02-27 Skjern Enge
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-01 Borreby Mose
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-02-09 Søholt
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Torup Sø
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-02-27 Skjern Enge
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Borreby Mose
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-06 Glænø
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-05-18 Borreby Mose
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-06 Borreby Mose
28 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-01 Kysten v. Stege Jordbassiner
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Torup Sø
32 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-08 Staunings Ø
33 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Borreby Mose
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2008-02-09 Røgbølle Sø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2008-03-05 Nielstrup Sø
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
40 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-12-20 Asserbo strand
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-01 Kysten v. Stege Jordbassiner
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-12 Kysten v. Melby Overdrev
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-12 Kysten v. Melby Overdrev
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-27 Asserbo Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-02 Gedser Odde
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-01 Kysten v. Stege Jordbassiner
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-02 Røgbølle Sø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-01 Kysten v. Stege Jordbassiner
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-06-06 Melby Overdrev
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-12 Jydelejet
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-04-27 Ørslev v. Ringsted
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-01 Rådmandshaven
76 X Huldue (Columba oenas) 2008-01-06 Sevedø
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-01-08 Staunings Ø
83 Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-02 Gulstav Mose, Langeland
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-01 Rådmandshaven
89 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Torup Sø
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2008-04-20 Møn
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01 Rådmandshaven
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-01-06 Sevedø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-02 Gedser Odde
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-02 Elkenøre Strand
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-06 Gødstrup Engsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-12 Borreby Mose
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-06 Borreby Mose
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-01-01 Blangslev
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Staunings Ø
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-04-16 Rømø
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-28 Kystvejen, Kastrup
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-07-28 Borreby Mose
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-16 Rømø
117 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-02 Gedser Fyr
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-04-12 Borreby Mose
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-07-17 Staunings Ø
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-12 Borreby Mose
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-17 Staunings Ø
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-18 Borreby Mose
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2008-04-18 Blåvandshuk
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-08 Staunings Ø
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-02-09 Rødbyhavn
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-07-26 Borreby Mose
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-17 Staunings Ø
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-05-18 Maglebjerg Skov
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-01-01 Borreby Mose
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-01 Gødstrup Sø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 Svaleklire (Tringa ochropus)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-08 Staunings Ø
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-07-26 Borreby Mose
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-18 Tipperne
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-18 Tipperne
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-02-26 Skagen Havn
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-13 Esbjerg Fiskerihavn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-06 Holme Sø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-01 Torup Sø
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-01-08 Køge Sydstrand
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-01-09 Rødvig Havn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-04-06 Gødstrup Engsø
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-28 Staunings Ø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-05 Holme Sø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-07-17 Staunings Ø
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-05-01 Gødstrup Sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-26 Ølsemagle Revle
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-01 Gødstrup Sø
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-02-26 Nordstranden, Skagen
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-05-01 Ålebæk Strand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2008-02-26 Nordstranden, Skagen
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-27 Esbjerg, Trafikhavnen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-02-27 Skjern Enge
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-04-12 Borreby Mose
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Borreby Mose
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-03-30 Køgebugt Motorvejen v. Greve
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-07-17 Slimminge
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-01-09 Storskov
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-01 Rådmandshaven
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-02 Engestofte
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-29 Holmegårds Mose
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-01 Borreby Mose
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-01-10 Ørslev v. Ringsted
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-04-20 Møn
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-01 Borreby Mose
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-01 Borreby Mose
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2008-05-18 Maglebjerg Skov
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2008-03-08 Føvling
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-01-14 Bagsværd
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-01 Rådmandshaven
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-02 Nykøbing Falster
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-04-18 Lindet Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-05-12 Jydelejet
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 Dværgfalk (Falco columbarius)
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-04-16 Ballum Sluse
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-12 Bødkermosen
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-05 Holmegårds Mose
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-02 Gedser Landevej
314 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-02 Gedser Landevej
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
321 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-09 Storskov
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-02 Ørslev v. Ringsted
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-03-23 Maglebjerg skov
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-03-10 Høgsbro Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-04-16 Uldum Kær
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
328 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-01-06 Borreby Mose
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-08 Slimminge
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-05-01 Ålebæk Strand
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-16 Rømø
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-30 Ringsted
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-01 Stege Jordbassiner
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-05-12 Jydelejet
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-01-02 Gedser Fuglestation
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-16 Uldum Kær
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-01 Ørslev v. Ringsted
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-06-16 Klinteskoven
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-05-18 Borreby Mose
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-07 Vejle
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-21 Holmegårds Mose
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-27 Stevns Fyr
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-05-25 Søndersø, Maribo
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-16 Enderupskov Vandrehjem
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-11 Ravnstrup Sø
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-23 Ørslev v. Ringsted
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-09 Ørslev v. Ringsted
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-02 Ørslev v. Ringsted
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-12 Melby Overdrev
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-05-18 Borreby Slotspark
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-04 Vejlands Alle, Amager
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-02-29 Møllevej, Nivå
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-01 Skælskør Landevej
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-10 Høgsbro Plantage
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-02-26 Skagen
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-12 Jydelejet
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-02 Ørslev v. Ringsted
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2008-04-17 Rudbøl Kog
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-07 Vejle
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-01 Ålebæk Strand
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-05-01 Ålebæk Strand
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-09-30 Tolstrup v. Ringsted
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-16 Uldum Kær
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-09 Ørslev v. Ringsted
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-01 Ålebæk Strand
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-04-17 Frøslev Mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-05-30 Ørslev v. Ringsted
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-01 Rådmandshaven
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-01 Borreby Mose
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-27 DC, Ringsted
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-16 Ballum Sluse
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-08 Fovrfeltbækkens udløb, Esbjerg
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-05-01 Ålebæk Strand
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-06 Sevedø
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-28 Nordrup
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-05-27 Stevns Fyr
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Ørslev v. Ringsted
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-06 Sevedø
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-16 Rømø
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-03-14 Ørslev v. Ringsted
468 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2008-01-12 Melby Overdrev
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-01-04 Maglebjerg Skov
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Torup Sø
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-08 Staunings Ø
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-13 Rute 24 syd f. Esbjerg
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-01 Torup Sø
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-02-27 Skjern Enge
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer