Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Søren Harding


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Hardings kryds

Dette er Søren Hardings Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-05 Store Merløse
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-05 Lårup
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-02-02 Tamosen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-02-17 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-13 Borreby mose
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-02-17 Nr. Nebel
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-02-23 Gunderslevholm
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-02-03 Tamosen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-06 Søerne, Kbh
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-02-17 Nr. Nebel
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-13 Enge v Borreby Gods
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-13 Borreby mose
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-02-20 Klydesøen, Vestamager
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-13 Borreby mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-06 Søerne, Kbh
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-05 Lårup
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-02-20 Klydesøen, Vestamager
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-13 Borreby mose
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-06 Nivå
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-17 Skjern Enge, Lønborggård
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-06 Nivå
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-06 Nivå
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-13 Skælskør yderfjerd
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-02-18 Røsnæs
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-02-17 Blåvand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-02-17 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-06 Nivå bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-02-02 Tamosen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-06 Esrum sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-06 Nivå bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-06 Rådvad
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-03-15 Sevedø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-02 Lårup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Lårup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-02-02 Lagunen, Slagelse
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-06 Rådvad
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-06 Sjælsø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-01-13 Skansen, Sylten, Stigsnæs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-02-02 Tystrup sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-13 Skansen, Sylten, Stigsnæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-15 Borreby mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-02-02 Tamosen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-17
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-03-02 Gl. hviding Engsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-26 Lejsø
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-13 Skansen, Sylten, Stigsnæs
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-02-17 Esbjerg Havn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-03-15 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-02-17 Esbjerg Havn
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-02-17 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-02-26 Lejsø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-02-17 Esbjerg Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Lårup
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-02-17 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Lårup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-06 Nivå bugt
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Lårup
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-02-17
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-02-18 Røsnæs
208 X Alk (Alca torda) 2008-02-18 Røsnæs
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-02-18 Røsnæs
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-02-18 Røsnæs
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-02-18 Røsnæs
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-06 Lårup
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-06 Nivå bugt
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-02-17 Skjern Enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-05 Lårup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-02-10 Lårup
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-27 stenlille
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-05 Munke Bjergby
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-02-03 Tamosen
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-02-02 Tamosen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-13 Borreby mose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Lårup
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-05 Lårup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-15 Munke Bjergby
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-03-08 Tamosen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-01 Lårup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-02-10 Lårup
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-06 Rådvad
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-02-22 Flasken, Reersø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-02-23 Strids mølle
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-06 Rådvad
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Lårup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Lårup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Lårup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-02-17 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Lårup
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-05 Lårup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-06 Nivå
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-05 Lårup
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-01 Lårup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Lårup
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Lårup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-03-15 Borreby mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-02-26 Lejsø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-17 Nr. Nebel
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-01-17 Gl. hviding Engsø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-06 Sjælsø
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 Munk (Sylvia atricapilla)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-05 Lårup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-06 Sjælsø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-05 Lårup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-06 Rådvad
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-03-15 Borreby Park
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-02-18 Hallenslev enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Lårup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-01-06 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-06 Nivå
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-02-02 Lagunen, Slagelse
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-15 Borreby Park
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-02-17
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-06 Rådvad
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-03-02 Gl. hviding Engsø
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-06 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-01 Lårup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Lårup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-15 Borreby Park
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-03-02 Esbjerg Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-15 Borreby mose
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-03-15 Sevedø
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-02-22 Reersø havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Lårup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-01 Lårup
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-05 Lårup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Lårup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-02-26 Lejsø
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-02-07 Lårup
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-10 Lårup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-02-26 Lejsø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-02-17
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-02 Lårup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-02 Gl. hviding Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer