Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Per Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Poulsens kryds

Dette er Per Poulsens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-29 Jedsted enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-06-17 Hjortkær
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-02 Måde
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-12 Sneum forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-07-08 Sneum Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-12 Nordlig klæggrav Kammerslusen
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2008-05-05 Sneum Digesø (Esbjerg)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-02 Sneum Engsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2008-01-21 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-01-28 Værnengene
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-21 Kokspang
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-12 Kongeåslusen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-01-21 Hillerup enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-08 Tane sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-03-10 Sneum Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-02 Sneum forland
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2008-08-30 Kongeåslusen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-09 Klæggraven nord for Kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-02-03 Nordlig klæggrav Kammerslusen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-14 Vognsbølparken, Esbjerg
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-02 Sneum Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Esbjerg havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-02 Sneum forland
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-02 Måde
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-12 Mandø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2008-09-03 Skjern enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-28 Skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-02 Måde
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-12 Vilslev enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-01 Esbjerg Havn nord
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-05-01 Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-08 Børsmose Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-19 Blåvandshuk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-02 Sneum Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-12 Gl Hviding engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-04 Marbæk søen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-05-01 Skagen
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-06-22 Marbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-17 Sneum Engsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-05 Novrup grusgrav
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-04 Tarphagebroen
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-03-02 Fiil Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2008-06-17 Klelund plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 på min matrikel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-01-14 Vognsbølparken, Esbjerg
84 Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-06 Gulstav mose
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-04-27
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-02 Måde
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-02 Måde
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-03-29 Tofte sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01 Esbjerg Havn nord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-20 Kokspang grusgrav
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-28 Gammelgabs søerne
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-09 Sneum Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-10 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-04 Udløbet ved Sædding ådal
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-01-28 Værnengene
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-05-01 Skagen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-27 Esbjerg Havn nord
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-13 Gl Hviding engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2008-05-14 Hillerup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-27 Sneum Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-04 Udløbet Sædding ådal
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-04-01 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-02-09 Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-03-24 Sneum Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2008-05-17 Sneum forland
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-29 Agger Tange
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-01-08 Børsmose Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-01-06 Esbjerg Havn nord
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-05-21 Sneum forland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-10-29 Blåvandshuk
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-10-01 Fourfeldtbækkens udløb
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-04-01 Værnengene
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-10-28 Børsmose Strand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-26 Sneum Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-13 Mandø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-26 Sneum forland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-25 Ho Bugt
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-01-16 Esbjerg Havn nord
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-01-10 Fourfeldtbækkens udløb
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-01 Esbjerg Havn nord
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvandshuk
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-04-03 Sneum Enge
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-11-17 Hvide Sande havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-01-19 Blåvandshuk
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Fourfeldtbækkens udløb
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-03-24 Fourfeldtbækkens udløb
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-09-03 Skjern enge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-25 Blåvandshuk
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-04-22 Fourfeldtbækkens udløb
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-05-01 Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-21 Fourfeldtbækkens udløb
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-10 Sneum Engsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-09-04 Blåvandshuk
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-02-01 Vilslev enge
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-02-08 Esbjerg Havn nord
208 X Alk (Alca torda) 2008-10-21 Blåvandshuk
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-05-01 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-01-19 Blåvand by
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-01-28 Gammelgabs søerne
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2008-10-05 Børsmose Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-02-03 Jedsted enge
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2008-09-03 Blåvandshuk
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-05-02 Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-04-25 Blåvandshuk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-24 Esbjerg Havn nord
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-02 Jedsted Mølle
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-29 Agger Tange
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-31 Vilslev enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-02 Jedsted enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-01-28 Skjern enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-04-26 Mandø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-05-02 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-09-13 Myrthue eng
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-02 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-03-29 Tofte sø
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-12 Vilslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-12 Mandø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-01-28 Skjern enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-12 Mandø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-05-10 Mandø hølade
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-05-02 Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-05-02 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-28 Skjern enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-02 Sneum Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
274 X Slørugle (Tyto alba) 2008-06-18 Esbjerg by og forstæder
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2008-03-29 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-03-25 Varde by
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-06 Esbjerg skovene
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-03-04 Hillerup enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-08-23 Fourfeldtbækkens udløb
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-05-13 Klelund plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-03-11 Klelund plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-03-26 Esbjerg skovene
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-02 Sneum Engsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-09 Vilslev enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-05-02 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2008-11-08 Vest Stadil Fjord
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-02 Sneum forland
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-15 mosen i Blåvand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-02-20 Præstegårdsvej Børsmose
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-26 Gulstav
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-02 Esbjerg Havn syd
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Fourfeldtbækkens udløb
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-03-11 Hovborg fiskeri
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-10-30 Blåvand
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-04-25 Ål Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-19 Vejers plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-08 Oksbøl
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-02-28 Esbjerg Havn syd
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-02 Vilslev enge
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 på min matrikel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-04-24 Novrup sø
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-09 Vilslev enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-04-10 Klelund plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-01 Jedsted enge
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-02-13 Øksnehallerne KBH.
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-01-12 Marbæk søen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-26 Sneum Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-22 Fourfeldtbækkens udløb
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-26 Klæggraven nord for Kammerslusen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-02-06 Esbjerg skovene
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-01 Ho Plantage
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-10-13 Blåvand
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2008-10-30 Blåvand Fuglestation
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-24 Novrup sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-31 Gl Hviding kirke
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-10-16 Hvidbjerg
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2008-05-14 Sneum Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-04-26 Vilslev enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-04-26 Vilslev enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-15 Ho Plantage
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-10 Mandø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-04-27
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-24 Novrup sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-05 Novrup grusgrav
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-24 Novrup sø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-02 Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-10-03 Radarstationen Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-08 Oksbøl
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Esbjerg Havn nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-08 Ål Plantage
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-20 Ål Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-02-17 Jedsted Mølle
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2008-07-29 Thyborøn
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-25 mosen i Blåvand
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 på min matrikel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-04 Myrthue eng
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-04 Myrthue eng
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-27 Esbjerg skovene
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-01-02 Jedsted by
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-15 Blåvandshuk
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-02 Måde
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2008-04-08 Billum Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-17 Tjæreborg enge
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvand Fuglestation
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-04-26 Mandø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-10-01 Ho Plantage
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-09 Jedsted enge
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-26 Mandø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-04-26 Nordlig klæggrav Kammerslusen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-01-12 Fourfeldtbækkens udløb
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-03-31 Fourfeldtbækkens udløb
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-29 Jedsted Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-12 Mandø
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-02 Vilslev enge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-31 Gl Hviding kirke
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-26 Klæggraven nord for Kammerslusen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-03-08 Esbjerg Havn nord
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-11 Jedsted enge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-02-01 Råhede enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-22 Varming hede
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-02-17 Ribe Østerå
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-03-01 Esbjerg Havn nord
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 på min matrikel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-01 Esbjerg by og forstæder
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-02-08 Esbjerg by og forstæder
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-14 Esbjerg skovene
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 på min matrikel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-12 Låningsvejen Mandø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-03-24 Fourfeldtbækkens udløb
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-01-20 Ål Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-01-19 Vejers plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-01 Esbjerg Havn nord
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2008-05-02 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-20 Ål Plantage
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-02-01 Vilslev enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-20 Blåvandshuk
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-02 Vilslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-02 Vilslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-01-12 Fourfeldtbækkens udløb
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer