Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Lasse Braae


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lasse Braaes kryds

Dette er Lasse Braaes Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-01-23 Holbækmotorvejen ved Holbæk
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-10 Nakke SØ
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-06 Trundholm Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-03-29 Korshage
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-01 Haven
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-03-04 Korshage
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-06 haven
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-17 Nakke
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-03-04 Korshage
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-03-29 Korshage
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Rørvig Bugt
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-03-12 Korshage
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01 Haven
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-07 Klydesøen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-05-19 Hovvig
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-07 Klydesøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-07 Klydesøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-07 Klydesøen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Rørvig Bugt
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-07 Klydesøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-07 Klydesøen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-07 Klydesøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-07 Klydesøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-02-18 Hovvig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-01 Korshage
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-12 Korshage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-01 Korshage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-12 Korshage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01 Korshage
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-07 Hejresøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-14 Klint
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-05 Korshage
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-03-27 hovvig
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-05-25 Korshage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-15 Kolle Kolle
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-04 Hovvig
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-02-18 Korshage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Rørvig
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-03 Nykøbing Sj
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-25 Hovvig
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-31 Åmosen
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-03-12 Hovvig
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-04 Brøndbyøster
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-01-07 Klydesøen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-26 Havnsø Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-12 Klint
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-12 Klint
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-02-18 Kattegat Rørvig Plantage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-21 Skjern Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-03 Vesterlyng
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-07 Klydesøen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-03-12 Korshage
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-08-11 Rørvig Bugt
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-13 Korshage
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-16 Korshage
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-26 Vesterlyng
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-09-09 Rørvig By
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-08-28 Korshage
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-22 Skjern Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-08-28 Korshage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-08-12 Rørvig Bugt
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-05-31 Maglesø
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-03-30 Korshage
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-23 Rørvig Bugt
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-03-29 Korshage
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-03-27 Glemt - set inden denne dato
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-03 Nakke
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-04-12 Hovvig
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-12 Hovvig
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-12 Korshage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-11-10 Klint
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Nørrevang
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-12 Klint
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Nørrevang
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Korshage
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Haven
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-05-03 Brønbyøster
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-03-31 korshage
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-21 Skjern Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-05-01 Korshage
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-05-19 Hovvig
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-12 Korshage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-01-14 Klint
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-08-28 Korshage
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-09-19 Korshage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-09-19 Korshage
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-05 Korshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-01-12 Korshage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-05 Korshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-01-12 Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-05 Korshage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-15 Korshage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-12 Korshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Flyndersø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-04-22 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-04-21 Skjern Enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-03 Brøndbyøster
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-05-29 Holbækmotorvejen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-03-29 Nørrevang
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-15 Kolle Kolle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-03 Høje Taastrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-02-27 Brøndbyøster
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-25 Nørrevang
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-02-18 Hovvig
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-04-26 Nørrevang
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-27 Nørrevang
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-14 Nørrevang
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-03-25 Hovvig
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-26 Vesterlyng - Havnsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-03 Lammefjorden
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-02-14 Haven
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-01-16 Lammefjorden
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-04-29 Korshage
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-05-05 Korshage (Odsherred)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-10-03 Hovvig
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-02-18 Korshage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-02-18 Korshage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-02 Lammefjorden
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-11 Korshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-04-14 Nørrevang
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-05-05 Nørrevang
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-04-13 Hovvig
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-19 Korshage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-10-06 Korshage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-03-04 Dybesø
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Haven
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2007-10-05 Hovvig
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01 Nørrevang
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-02 Ved Holbæk
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-04-25 Korshage
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Haven
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-07 Hejresø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-03 Haven
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-01 Haven
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-03 Haven
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Brøndbyøster
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Haven
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2007-05-10 Korshage
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-01-07 Klydesø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-04 Korshage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-02-17 Nakke nord
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-12 Hovvig
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-12 Hovvig
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-14 Nørrevang
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-03-04 Korshage
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-25 Haven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-16 Ho by
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-14 Dybesø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-25 Hovvig
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-04 Dybesø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-19 Hovvig
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-13 Haven
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-05 Klint Sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-17 Haven
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-04 Dybesø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-16 Dybesø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-03-27 Hovvig
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-01 Haven
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-01 Korshage
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-02-18 Hovvig
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-05-10 Så kom den med - glemt første obs ikke fundet frem endnu
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-07 Hejresø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-09 korshage
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Haven
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-01 Søndervang
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-07 Hejresø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-08 Haven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-18 Korshage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-10-04 Flyndersøengen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-02 Haven
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-05 Klint Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-04 Dybesø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-13 Flyndersø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-23 Haven
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-25 Korshage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-03-04 Korshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-12 Korshage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-10-27 Rørvig Plantage
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-02-02 Nykøbing Sj centrum
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Haven
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-04 Korshage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-25 Korshage
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-04-27 Korshage
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-03-13 Korshage
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-12 Korshage
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-03-04 Korshage
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-14 Korshage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-01 Korshage
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01 Haven
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-13 Vangen, Nykøbing
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-06 Haven
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-02 Haven
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-03 Haven
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-03-25 Korshage
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-24 Korshage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-04 Brøndbyøster
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-04-15 Somewhere
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-27 Rørvig Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-03-30 korshage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-23 Brøndbyøster
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-01 Haven
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-04-14 Korshage
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-03-12 Korshage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-04-13 Nørrevang
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-07 Hejresøen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2007-05-10 Korshage
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-04 Korshage
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer