Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Søren Harding


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Hardings kryds

Dette er Søren Hardings Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-01-27 Lårup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-27 Troldkær - Råbjerg Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-01 Lårup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-03-18 Tåsinge vejle
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-03 Maribo søerne
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-01 Enge vest for Gørlev
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-01 Enge vest for Gørlev
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Tissø, syd
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-24 Hovvig, Odsherred
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-02-18 Tissø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-02-03 Maribosøerne
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Enge vest for Gørlev
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-18 Tissø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01 Tissø, syd
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-05-18 Skjern Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-01 Tissø, syd
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-09 Gødstrup Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-01 Tissø, syd
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-02-18 Tissø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-01 Tissø, syd
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Tissø, syd
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-01 Tissø, syd
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-01 Tissø, syd
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-02-17 Lagunen, Slagelse
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01 Tissø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-03-24 Hovvig, Odsherred
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-01 Reersø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-02-18 Nekselø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-01 Reersø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-02-18 Nekselø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01 Tissø, syd
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-01 Tissø, syd
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-01 Tissø, syd
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-01 Reersø
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-03-24 Hovvig, Odsherred
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-05-26 Ålbæk plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-12 Grevens Sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-05 Lårup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-01 Dianalund
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-05-26 Grenen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Lårup
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-05-18 Frøslev Mose
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-27 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-01 Lårup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-05-12 Grevens Sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-26 Ålbæk Plantage
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-02-17 Lagunen, Slagelse
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Tissø, syd
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-04-09 Gødstrup Engså
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-27 Esbjerg Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-10 Røsnæs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-01 Reersø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-09 Nielstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-27 Esbjerg Havn
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-25 Ulvedybet
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-18 Tåsinge vejle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-02-18 Nekselø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2007-05-19 Busemarke mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-04-29 Musholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-18 Sneum Engsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-24 Borreby Mose
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-05-11 Brandstrup
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-05-18 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-18 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-05-27 Jerup Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-01 Reersø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-18 Sneum Engsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-24 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-01-27 Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-05-18 Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-09 Borreby mose
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-25 Ulvedybet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-05-18 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-03-24 Borreby mose
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-04-29 Musholm
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-09 Skagen, Grenen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-05-18 Margrethe Kog
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-03-25 Lårup
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-03-18 Tåsinge Vejle
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-18 Sneum Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-15 Årslev Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-01 Reersø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-06-30 Alleshave bugt
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-05-11 Brandsholt
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-27 Esbjerg Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Tissø, syd
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-04-09 Gødstrup Engsø
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-29 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Dianalund
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Reersø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-29 Havneby Havn, Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Dianalund
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-25 Flasken
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-05-25 Bulbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-04-29 Musholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-05-12 Grevens Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-28 Saltholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-25 Vejlerne
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-26 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-27 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-04 Røsnæs
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-03-25 Røsnæs
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-03-10 Røsnæs
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-03-10 Røsnæs
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-25 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-05-18 Brøns
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-03-25 Røsnæs
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Reersø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-05-18 Lønborg
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-05-12 Grevens Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01 Tissø, syd
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2007-05-25 Ulvedybet
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-15 Årslev Engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-18 Frøslev mose
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2007-05-26 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-02-03 Lårup
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-20 Lårup
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-01 Lårup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-18 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-25 Tissø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-09 Nygårdsvænge
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-02-10 Skarresø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-05-18 Glænø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-01 Tissø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-05-28 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-02-06 Lårup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-01-27 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-05-27 Troldkær - Råbjerg Enge
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-03-26 Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-04-28 Saltholm
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-04-09 Rådmandshaven, Næstved
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-03-11 Lårup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-03-19 Lårup
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-01 Lårup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-09-23 Blåvand
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-04-28 Saltholm
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-18 Frøslev Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-01 Lårup
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-02-22 Lårup
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Lårup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01 Lårup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01 Tissø, syd
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-27 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Tissø, syd
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-02-22 Lårup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-01 Reersø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-01 Lårup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-05-18 Høgsbro Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-02-14 Lårup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01 Lårup
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Lårup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-03-18 Tåsinge vejle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-10 Røsnæs
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-02-18 Nekselø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-05-26 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-05-27 Skagen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-29 Musholm
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-20 Lårup
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-05-12 Grevens sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-01 Lårup
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-28 Saltholm
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-25 Ornum strand
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-12 Grevens sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-24 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-12 Grevens sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-06-05 Kongemosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-20 Borreby mose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-12 Grevens sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-28 Saltholm
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-18 Skjern Enge
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-05-12 Grevens sø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-28 Saltholm
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-01 Lårup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-03-11 Lårup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-02-22 Lårup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-03-20 Lårup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-03-18 Valdemar Slot
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-03-15 Lårup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Lårup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-01 Reersø
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-20 Lårup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-05-18 Høgsbro Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-19 Lårup Skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-27 Lårup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-05-26 Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-12 Grevens Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2007-05-27 Batterivej, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-05-12 Gammel rand
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-28 Saltholm
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-28 Saltholm
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-05-18 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-28 Saltholm
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-03-26 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-01 Lårup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Lårup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-02-21 Lårup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-28 Saltholm
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-03-26 Rådvad
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-24 Lårup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-01 Reersø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-05-18 Lønborg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-03-10 Røsnæs Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01 Lårup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-01 Lårup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-27 Bække
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-01 Lårup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-05-26 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Lårup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-03-24 Borreby mose
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-25 Vejobs v/Åmosen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-02-22 Lårup
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-05-26 Grenen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-02-27 Lårup
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-02-15 Lårup
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-09-23 Blåvand
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-05-18 Lønborg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-01 Lårup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-05-28 Grenen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-24 Borreby mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer