Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Jacob Sterup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jacob Sterups kryds

Dette er Jacob Sterups Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-03-20 Sortemosen
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-02 Horne
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-01-07 Ny Gesinge, Tåsinge
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-06 Maribo Søndersø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-07 Hellev, Tåsinge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-02-06 Maribo Søndersø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-02 Bøjden Nor
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-02-18 Ballum Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-02-20 Sydsjælland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-25 Holckenhavn Fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-02 Bøjden Nor
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-03-20 Sortemosen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-02 Bøjden Nor
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-03-20 Sortemosen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-02 Horne Mølleå
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2007-01-24 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-06-05 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-03 Brændegård Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-07 Monnet
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-02 Bøjden Nor
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2007-04-25 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-02 Bøjden Nor
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-02 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-02 Horne Mølleå
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-02 Bøjden Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-02 Bøjden Nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-02 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-02 Hav ved Bøjden Nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-16 Blåvandshuk
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-16 Blåvandshuk
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-16 Blåvandshuk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-02 Helnæs Bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-03 Brændegård Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-03 Brændegård Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-02 Bøjden Nor
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-02-06 Maribo Søndersø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-12 Faaborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-01-07 Gesinge, Tåsinge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-02 Svanninge
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække v/Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-03 Korinth
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-01-05 Christiansminde, Svendborg
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Veddelen, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-20 Fruens Bøge
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-02 Faaborg Fjord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-02-06 Søholt, Maribo
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-02 Bøjden Nor
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-02-22 Gulstav Mose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-03 Brændegård Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-03 Brahetrolleborg
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-02 Horne Mølleå
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-07 Monnet
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-23 Nørreballe Nor
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-07 Ny Gesinge, Tåsinge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-01-16 Blåvandshuk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-09-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-01-16 Blåvandshuk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-25 Sprogø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-16 Blåvandshuk
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-04 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-03-04 Gulstav
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-30 Nivå
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-02-16 Grubbe Mølle, Faaborg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-02 Bøjden Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-02-06 Søholt, Maribo
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-16 Blåvandshuk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-02 Horne
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-16 Blåvandshuk
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg Havn (Esbjerg)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-03-08 Fiskeholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-02 Bøjden Nor
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-02 Bøjden Nor
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-02 Faaborg Fjord
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-01-16 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-31 Mågeøerne
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-09 Mågeøerne
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-09 Mågeøerne
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-30 Gilleleje Havn
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-09-02 Blåvandshuk
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-30 Gilleleje Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-30 Gilleleje Havn
208 X Alk (Alca torda) 2007-02-20 Rødsand
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-16 Blåvandshuk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-01-30 Nivå Havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-30 Gilleleje Havn
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-30 Gilleleje Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-09-04 Skagen Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-02 Faaborg Fjord
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-02-06 Maribo Søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-02 Horne Mølleå
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-03 Brahetrolleborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-02-06 Søholt, Maribo
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-31 Kosterslev
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-30 Gilleleje Havn
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-28 Sydfyn
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-03 Brændegård Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-07 Monnet
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-02 Horne
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-01-06 Svanninge
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-02-18 Klæggrav N.f. Kammerslusen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-10-26 Hvidkilde Sø (Svendborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-13 Bække v/Vejen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-03-11 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-02 Bøjden
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-02-18 Ballum Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen (Varde)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-30 Nivå
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-02 Svanninge
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-05 Nyborg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Svanninge
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-02 Svanninge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-03 Sollerup
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-02 Svanninge
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-03 Brændegård Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-07 Tåsinge
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-16 Bække v/Vejen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-16 Bække v/Vejen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-02 Svanninge
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-02-18 Høgsbro Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Svanninge
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Svanninge
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-01-07 Vejlen
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-07 Monnet
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-02-18 Gl. Hviding Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-05 Christiansminde, Svendborg
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-20 Rømø Sønderland
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-31 Bogense
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-06 Havneby, Rømø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-13 Bække v/Vejen
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-02 Bøjden Nor
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-05 Christiansminde, Svendborg
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-12 Nørresø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-01-20 Fruens Bøge
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-03 Sollerup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-02 Svanninge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-02 Horne
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-03 Sollerup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-02 Bøjden Nor
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-06 Søholt, Maribo
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-02 Bøjden Nor
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-02-12 Brahetrolleborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-02 Svanninge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-02 Svanninge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-12 Svanninge
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-04 Gulstav
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-16 Blåvandshuk
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-02-06 Rødbyhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-03 Brændegård Sø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-05 Christiansminde, Svendborg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-30 Nivå
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-02 Svanninge
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Svanninge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-07 Monnet
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-02 Svanninge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-03 Sollerup
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-03 Sollerup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-02-18 Gl. Hviding Forland
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-02-18 Ballum Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-02 Svanninge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-20 Landsende, Rømø (Tønder)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-01-07 Noret, Tåsinge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer