Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Henrik Korsbæk


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-01-07 Køge sydstrand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-03 Gårbogaard, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-21 Asnæs
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-01-21 Vesterlyng
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-07 Ishøj Strandpark
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-02-11 Maribosøerne
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-07 Køge sydstrand
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-02-11 Bursø, Maribo
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-14 Føns
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-02-11 Maribosøerne
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Øresundsbroen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-03-24 Vest f. Gørlev
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-14 Føns
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-06-30 Selsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-01 Øresundsbroen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-14 Klydesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-02-18 Saltholm
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-02-11 Røgbølle sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-14 Føns
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Albertslund
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-02-18 Saltholm
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-02-18 Saltholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-08-13 Maribosøerne
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-01 Albertslund
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-01 Nilstrup sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01 Albertslund
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-03-24 Hov vig, Rørvig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-13 Gilleleje
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-21 Havnsø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-13 Gilleleje
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-28 Hundeste Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-07 Ishøj Strandpark
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-14 Føns
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-01 Albertslund
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-21 Vesterlyng
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-05-18 Ålbæk klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-11 Ishøj, Strandpark
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-04 Hulsig Hede, Hulsig
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-07 Køge havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-29 Kronborg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-07 Albertslund
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-14 Bække
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-04-04 Vestamager
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-20 Busemarke mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-03 Tryggevælde Ådal
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-02-03 Odense
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Albertslund
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-05 City 2, Høje Tåstrup
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-21 Havnsø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-21 Vesterlyng
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-14 Føns
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-03-24 Vesterlyng, Nykøbing sj.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-01 Nilstrup sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-21 Sanddobberne
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøen, Amager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-24 Tissø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-21 Asnæs
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-02-18 Saltholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-13 Hegnede bugt
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-18 Saltholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-22 Favrholm
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-05-17 Lakolk
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-05-17 Margrethe kog
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-21 Sanddobberne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-17 Margrethe kog
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-07-08 Vestamager
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-01-21 Asnæs
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-05-17 Margrethe kog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-28 Sydvestpynten
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-17 Margrethe kog
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-05-17 Margrethe kog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-08-12 Stubben
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-05-04 Grenen, Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-21 Sanddobberne
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-02-11 Rødby færgehavn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-08-24 Stauningsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-04-04 Vestamager
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-01-28 Nivå bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-21 Asnæs
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-03 Grenen, Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-06-04 Grenen, Skagen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-07 Ishøj Strandpark
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-28 Klydesøen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-05-06 Grenen, Skagen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-28 Klydesøen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-13 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Albertslund
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-13 Gilleleje
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-03-14 Holme sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-07 Albertslund
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Øresundsbroen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-05-04 Grenen, Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Øresundsbroen
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-08-22 Damhussøen
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-24 Flasken, Reersø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-05-26 Ølsemagle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-17 Sydvestpynten
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-04-28 Sydvestpynten
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-29 Holløse breding
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-25 Stubben
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-08-24 Stauningsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-28 Gileleje havn
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-05-05 Grenen, Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-01 Flagbakken, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-13 Gilleleje havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-05-03 Grenen, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-13 Gilleleje
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-03-24 Korshage, Rørvig
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-13 Gilleleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-01-28 Nivå Havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-05-05 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-05-01 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-13 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-03 Grenen, Skagen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2007-05-03 Saftevandsbakken, Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-04-15 Tåstrup, Pile alle 28
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-13 Gilleleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Øresundsbroen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-05-19 Grenen, Skagen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-04-04 Vestamager
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-07 Ølsemagle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-04-14 Klydesøen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2007-04-29 Vængetvej, Jægerspris
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-17 Aflandshage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-13 Høvblege
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2007-05-03 Grenen, Skagen
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-03 Saftevandsbakken, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-14 Bække
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-07-03 Rungsted Hegn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-02-11 Maribosøerne
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-21 Asnæs
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2007-05-04 Saftevandsbakken, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-01 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-01-21 Tissø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-05-03 Saftevandsbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-02-11 Maribosøerne
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-14 Bække - Føvling
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-07 Mortorvejen mellem Ishøj og Køge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-03-14 Vestamager
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-01-14 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-02-17 Frøstjernevej 8
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-01-28 Kystvejsområdet, Tårnby
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-06-25 Nivå, Put and take
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2007-05-05 Saftevandsbakken, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-05-13 Ålebæk strand
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-04-03 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-13 Gilleleje
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-25 Stubben
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-01 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-01-14 Bække - Føvling
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-13 Ålebæk strand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-28 Nivå bugt
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2007-05-13 Ålebæk strand
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-28 Raadvad
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Albertslund
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Roskilde
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-07 Køge havn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-02-11 Lundegårde, Maribo
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Albertslund
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-21 Tissø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-02-09 City 2, Høje Tåstrup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-04-08 Vestskoven, Albertslund
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-14 Bække
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-14 Bække
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-05-17 Sølvsted mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-07 Køge sydstrand
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Albertslund
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2007-04-17 Grønjordssøen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-03-24 Hov vig, Rørvig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-05-02 Flagbakken, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-21 Tissø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-06-05 Hirtshals Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-05-06 Grenen, Skagen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-05-02 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-13 Birkerød
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-28 Sydvestpynten
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-04-04 Vestamager
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-24 Stubben
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-17 Grønjordssøen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-24 Sydklitten, Korshage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-04-28 Hejresøen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-25 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-04-28 Vestamager
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-13 Ålebæk strand
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-13 Ålebæk strand
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-17 Rudbøl Kog
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-22 Hammerenge
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-05-25 Varpelev, Tryggevælle å
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-17 Grønjordssøen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-13 Ålebæk strand
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-17 Kastellet, sydvestpynten
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-28 Hejresøen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-03-24 Hov vig, Rørvig
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-07 Køge havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-13 Gilleleje
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-04-04 Zoo
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-14 Bække
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-09 Flyvesandet, Rørvig
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Albertslund
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken v. Zoo. Museum, Kbh
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-07 Albertslund
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-07 Ishøj Strandpark
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-21 Asnæs
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-03-24 Korshage, Rørvig
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-03-03 Lorterenden, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-08 Albertslund
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-06-05 Grenen, Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-11 Ishøj, Strandpark
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-25 Stubben
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-01-21 Kalundborg havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-17 Kastellet, sydvestpynten
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-24 Stubben
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-10-16 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-22 Stubben
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-21 Strids mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-02-03 Odense Zoo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-06 Albertslund
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-01-07 Køge sydstrand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-01 Grenen, Skagen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-06-03 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-03-24 Hønsinge
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-24 Sydklitten, Korshage
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2007-08-19 Stauningsø
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-02-18 Saltholm
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-25 Stubben
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-09-30 Saltholm
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-07 Køge sydstrand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-07 Køge sydstrand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-03-24 Sydklitten, Korshage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-14 Bække
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-08 Albertslund
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-06-03 Grenen, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Albertslund
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-02-18 Saltholm
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-04-24 Stubben
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-28 Gileleje havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-05-01 Grenen, Skagen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-05-02 Grenen, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-07 Ølsemagle
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-06 Grenen, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-28 Raadvad
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-05-02 Grenen, Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-12-15 Ølsemagler
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-03-24 Mullerup mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-07 Køge sydstrand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2007-06-07 Grenen, Skagen
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-24 Korshage, Rørvig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer