Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Henrik Kristensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Kristensens kryds

Dette er Henrik Kristensens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-01-27 Rønnede
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-18 møllehus
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-07 mandehoved, stevns
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-17 havnsø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-01-27 søndersø v/maribo
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-11 ishøj strandpark
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-13 søholt
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-07 gjordslev marker
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-02-05 tryggevælde ådal
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-07 gjordslev marker
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-07 gjordslev marker
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-05 roskilde fjord
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-10-27 Højerup, stevns
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-05 roskilde fjord
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-03-12 ølsemagle revle
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-12 ølsemagle revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-07 kjelst enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-27 søndersø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-27 sønder sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-06 køge ås
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-06 køge ås
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-12 ølsemagle revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-12 ølsemagle revle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-02-25 søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-27 søndersø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-03-25 Nielstrup sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-06 køge ås
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-12 gilberg
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-07 bøgeskov havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2007-09-26 husby klit
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-12 gilbjerg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-12 gilbjerg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-07 bøgeskov havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-07 bøgeskov havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-27 søndersø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-07 bøgeskov havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-07 bøgeskov havn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-01-27 søndersø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-05-19 ho klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-11 køge by
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-04 høstmark skov
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-06 køge havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-04-01 ålbæk strand
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-02 Køge ås
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-05-26 Gedser
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-07 køge havn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-04 bøtø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-06-22 tryggevælde å-dal
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-14 Ulvshale
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-14 Ulvshale
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-12 ølsemagle revle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-06 køge ås
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-04 bøtø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-07 bøgeskov havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-02-17 vesterlyng
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-07 bøgeskov havm
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-04-08 Blåvandshuk
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-03-25 gødstrup sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-05 stevns
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 klydesøen
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-04 kalløgrå
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-12 ølsemagle revle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-02-25 søndersø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-13 nyord
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-24 køge sydstrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-06 Ribe holme
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-05-18 saltvandsøen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-01 skagen
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-29 skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-12 ølsemagle revle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-04-05 Ho bugt
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-25 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-04-05 Blåvands huk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-05-18 saltvandsøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-06 Sneum sluse
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-18 saltvandsøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-05-10 ølsemagle revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-17 tissø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-04-05 Blåvands huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-12 ølsemagle reve
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-02-24 køge sydstrand
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-05-18 vidåslusen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-01-27 søholt
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-02-22 køge sydstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-02-10 holmegårds mose
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2007-05-26 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-26 Thorsminde Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-04 skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-09 Gødstrup sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-07 bøgeskov havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2007-09-09 Ulvshale
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-29 skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-03-12 ølsemagle revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-07 Værnengene
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-12 gilbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-10-18 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 boholte, køge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-13 rødby
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-04-06 Sneum sluse
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 boholte, køge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) bøgeskov havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-04-29 skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 boholte, køge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-01-20 køge havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-04-06 Blåvands huk
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-05-26 Ølsemagle revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-05 Blåvands huk
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-05 blåvand
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Blåvand
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-05-05 blåvand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-05 Blåvands huk
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-20 saltvandsøen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-12 gilbjerg
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-04-29 skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-15 Rågeleje
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-10-14 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-12 gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-12 gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-02-05 stevns
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2007-10-14 Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-07 bøgeskov havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-02-05 stevns
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-10-17 blåvand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-04-30 skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2007-10-17 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-12 gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Helsingør
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-15 Rågeleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-09-15 Rågeleje
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2007-05-03 skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-05-01 skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-12 gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-07 bøgeskov havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-04-07 Skjern enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-02-25 søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-06 køge ås
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-04-13 køge ås
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-09 Køge ås
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-28 Gedser
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2007-05-03 skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2007-05-02 skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-03 skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2007-05-04 høstmark skov
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2007-04-30 skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-07 mandehoved, stevns
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-03-04 bøtø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-01-27 søndersø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-27 søholt
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2007-09-26 Bøvling Klit
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-04-29 skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-02-25 søholt
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-29 skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-13 søholt
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-15 Ringsted
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-07 gjordslev marker
274 X Slørugle (Tyto alba) 2007-05-04 Syd for sønder feldning
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-05-04 kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-03-04 bøtø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-05-18 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-01-30 utterslev mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-02-04 ølsemagle revle
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-28 susåen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-13 Skagen
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-04-06 Draved skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-02 Køge ås
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-04-06 Draved skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-04-06 Draved skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-07 gjordslev marker
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-06 Ballum sluse
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-04-28 skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-04-01 hegnede bugt
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-19 Rømø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-02-10 tystrup bavelse
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-27 søholt
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-02 Køge ås
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Køge ås
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-02 Køge ås
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-02-25 søholt
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-02 Køge ås
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-02-10 vindstrup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-07 mandehoved, stevns
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-02-17 vesterlyng
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-05-01 skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-02 Køge ås
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-04-07 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Køge ås
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-02 Køge ås
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-03-25 Borreby mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-04-28 skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-27 søholt
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-04-28 hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-04-07 blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-15 aborrebjerget
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-09 Gødstrup sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-15 slambas, møn
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-27 søholt
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-05-04 skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-25 Nyeng
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-10 Nr.lyngvig Fyr
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2007-10-10 Nr.lyngvig fyr
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-15 jydelejet
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-04-01 klintholm havn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2007-05-20 blåvand
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-02 skagen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-24 Vallø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-13 Stege slambas.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-07 køge ås
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-13 nyord kirkegård
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-18 møllehus
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-22 Hove å
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-05-18 møllehus
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-15 jydelejet
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-02 skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-21 Køge BK boldbaner
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-01 skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2007-06-20 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-10-28 Birkemose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-02 Køge ås
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-02 Køge ås
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-02 Køge ås
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-27 hejrede sø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-01-27 søholt
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-27 søholt
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-15 bødker mosen, møn
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 boholte, køge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 universitetparken
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-02 Køge ås
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-01 boholte, køge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-25 holmegårds mose
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-01-15 Bække
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-13 nyord kirkegård
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-02 Køge ås
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-04-07 Kjelst enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-11 ramsødalen
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2007-05-06 blåvand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-29 skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2007-09-25 Blåvand
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-09 Esbjerg havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-29 skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-29 skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-04-07 Grønningen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-08 Esbjerg havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-12-25 Billesborg v/køge
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-01 boholte, køge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-07 mandehoved, stevns
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-01-27 søholt
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-15 slambasin, møn
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-15 ølsemagle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-02-25 rødby havn
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2007-10-14 Blåvand
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2007-08-20 ølsemagle revle
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-07 bøgeskov havn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-21 Køge Bk boldbaner
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-10-17 Grønningen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-07 bøgeskov havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-02 Køge ås
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-07 bøgeskov havn
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-15 Bække
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-27 søholt
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-05-26 Gedser
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-07 mandehoved, stevns
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-07 mandehoved, stevns
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-25 holmegårds mose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-03-04 bøtø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-02-24 køge sydstrand
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-09-27 Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-04-29 skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-07 gjordslev marker
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-04 skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-07 gjordslev marker
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-04-30 skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-02-22 køge sydstrand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-02-17 vesterlyng
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-02 Køge ås
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2007-05-03 skagen
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-01-27 søholt
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer