Danske Arter - Kronologisk

Philip Elbek


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
357 2024-02-16 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holløse Bredning (Gribskov)
2023
356 2023-10-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Bygholm Vejle
355 2023-09-01 Markpiber (Anthus campestris) Gedser Odde
354 2023-08-31 Slangeørn (Circaetus gallicus) Gedser Agerland (Guldborgsund)
353 2023-05-19 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
352 2023-04-16 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
351 2023-04-05 Stellersand (Polysticta stelleri) Røsnæs spidsen (Kalundborg)
350 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Vollsmose, Odense
349 2023-03-08 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
348 2023-03-08 Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage
2022
347 2022-11-13 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby (Køge) (Køge)
346 2022-05-30 Gåsegrib (Gyps fulvus) Ravnholt (Midtfyn) (Nyborg)
345 2022-03-06 Triel (Burhinus oedicnemus) Nordhavn (København) (København)
344 2022-02-14 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø Sø området (Frederikssund)
343 2022-02-14 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø Sø området (Frederikssund)
2021
342 2021-11-15 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Blåvands Huk (Varde)
341 2021-10-21 Lunde (Fratercula arctica) Blåvands Huk (Varde)
340 2021-10-21 Bairdsryle (Calidris bairdii) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
339 2021-10-18 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvands Huk (Varde)
338 2021-09-24 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
337 2021-09-24 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
336 2021-09-18 Hortulan (Emberiza hortulana) Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
335 2021-07-08 Sort Stork (Ciconia nigra) Rømødæmningen (Tønder)
334 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
333 2021-06-03 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Ertholmene (Christiansø)
332 2021-05-29 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Ertholmene (Christiansø)
331 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sallerupgård (Vordingborg)
2020
330 2020-12-19 Mandarinand (Aix galericulata) Dalby Møllebæk (Kolding)
329 2020-12-19 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
328 2020-11-19 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Sønderho
327 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
326 2020-10-27 Kaffersejler (Apus caffer) Heatherhill
325 2020-10-27 Gråsejler (Apus pallidus) Salgårdshøj (Gribskov)
324 2020-10-25 Lille Gulben (Tringa flavipes) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
323 2020-10-15 Søkonge (Alle alle) Blåvands Huk (Varde)
322 2020-10-13 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvands Huk (Varde)
321 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
320 2020-10-11 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
319 2020-10-11 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
318 2020-09-29 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
317 2020-06-18 Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Odde (Guldborgsund)
316 2020-06-14 Stendrossel (Monticola saxatilis) Surender by/agerland (Syddjurs)
315 2020-06-10 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
314 2020-06-01 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Christiansø (Christiansø)
313 2020-06-01 Lille Gulbug (Iduna caligata) Christiansø (Christiansø)
312 2020-05-28 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Christiansø (Christiansø)
311 2020-05-22 Terekklire (Xenus cinereus) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
310 2020-04-06 Sortsvane (Cygnus atratus) Grenen
2019
309 2019-11-25 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Vestre Kirkegård (København)
308 2019-09-13 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
307 2019-07-20 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage (Hjørring)
306 2019-07-16 Indisk Gås (Anser indicus) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
305 2019-06-09 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Vaserne (Rudersdal)
304 2019-06-07 Rustand (Tadorna ferruginea) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
303 2019-06-07 Blåvinget And (Spatula discors) Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
302 2019-06-07 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Uldum Kær (Hedensted)
301 2019-05-14 Stylteløber (Himantopus himantopus) Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
300 2019-04-17 Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
299 2019-03-29 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
298 2019-01-10 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Sløsserup (Guldborgsund)
2018
297 2018-12-28 Kohejre (Bubulcus ibis) Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
296 2018-12-28 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Sundstrup (Viborg)
295 2018-10-22 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Gilleleje By (Gribskov)
294 2018-10-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
293 2018-09-24 Sabinemåge (Xema sabini) Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
292 2018-09-24 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
291 2018-09-17 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Søndersø Midt, Maribosøerne
290 2018-07-29 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Thorsminde havn
289 2018-05-29 Engsnarre (Crex crex) Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
288 2018-05-08 Savisanger (Locustella luscinioides) Tryggevælde Ådal (Stevns)
287 2018-02-25 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Kalvebod Fælled (Tårnby)
286 2018-02-18 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Kalløgrå (Guldborgsund)
285 2018-01-06 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
2017
284 2017-11-02 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skansehage
283 2017-10-30 Høgesanger (Curruca nisoria) Stubben
282 2017-10-06 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Ebbeløkke (Odsherred)
281 2017-05-22 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Damsted klit
280 2017-05-22 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Grenen
279 2017-05-21 Sort Glente (Milvus migrans) Grenen
278 2017-05-21 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen
277 2017-05-21 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen
276 2017-05-17 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Søholm Skov og Dybsø
275 2017-05-05 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Bispebjerg Kirkegård
274 2017-04-28 Vendehals (Jynx torquilla) Nordhavnstippen/Stubben
273 2017-04-09 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Gludsted Plantage
272 2017-04-09 Silkehejre (Egretta garzetta) Gl. Hviding Engsø Forland
271 2017-04-09 Stor Hornugle (Bubo bubo) Brogård Plantage
270 2017-03-15 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Holmesø
269 2017-02-18 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Kalundborg Klosterskov
268 2017-02-18 Hærfugl (Upupa epops) Reersø Havn
267 2017-02-18 Lapværling (Calcarius lapponicus) Draget, Reersø
266 2017-02-11 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Reersø Havn
265 2017-01-24 Gråmåge (Larus hyperboreus) Gilleleje Havn
264 2017-01-21 Skovhornugle (Asio otus) Stenløkken
2016
263 2016-11-13 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
262 2016-10-03 Høgeugle (Surnia ulula) Gribskov
261 2016-08-15 Stribet Ryle (Calidris melanotos) Køge Nordstrand
260 2016-08-09 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Rågeleje strand
259 2016-08-03 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
258 2016-08-02 Slørugle (Tyto alba) Sønderjylland
257 2016-06-23 Ørnevåge (Buteo rufinus) Lille Vildmose
256 2016-05-16 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Kalvebod fælled
255 2016-03-12 Havlit (Clangula hyemalis)
254 2016-03-12 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Rantzausminde
253 2016-03-05 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
252 2016-01-23 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Bispebjerg
2015
251 2015-10-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Blåvandshuk
250 2015-09-11 Jagtfalk (Falco rusticolus) Stigsnæs
249 2015-05-14 Storkjove (Stercorarius skua) Grenen
248 2015-05-14 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Grenen
247 2015-05-14 Islom (Gavia immer) Grenen
246 2015-05-14 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Grenen
245 2015-05-14 Biæder (Merops apiaster) Grenen
244 2015-05-14 Lærkefalk (Falco subbuteo) Grenen
243 2015-05-14 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Flagbakken
2014
242 2014-10-14 Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Grønningen, Blåvand
241 2014-10-13 Brilleand (Melanitta perspicillata) Hvidbjerg Strand
240 2014-10-13 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Hvidbjerg Strand
239 2014-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Hvidbjerg Strand
2013
238 2013-03-02 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesø
2012
237 2012-12-28 Lille Bjergand (Aythya affinis) Skælskør Inderfjord
2007
236 2007-12-30 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Havn
Annoncer