Danske Arter - Kronologisk

Kent Olsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
414 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømødæmningen
413 2023-10-31 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Kærup Holme
2022
412 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger by
411 2022-04-20 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Storsig, Skagen
410 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø
2021
409 2021-11-30 * Dværgsnegås (Anser rossii) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
408 2021-07-06 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethe Kog
2020
407 2020-11-05 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde, Bornholm
406 2020-10-24 * Gråsejler (Apus pallidus) Gjerrild Nordstrand
405 2020-10-16 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup str
404 2020-05-29 * Lille Sejler (Apus affinis) Tornbakkerimmen, Hulsig
403 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen
402 2020-04-20 * Høgeørn (Aquila fasciata) Try
2019
401 2019-01-26 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten
2018
400 2018-12-30 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Virksunddæmningen
399 2018-08-26 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum Sluse
398 2018-08-26 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen, Skagen
397 2018-05-14 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Albæk, Gjerrild
2017
396 2017-10-06 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Fornæs, Djursland
2016
395 2016-12-04 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals Havn
394 2016-06-25 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Dall Hede
2013
393 2013-12-30 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm Havn
392 2013-02-02 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Sydhukket, Blåvand
2012
391 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
390 2012-07-26 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Christiansø (26/7-2012)
389 2012-06-02 * Blåvinget And (Spatula discors) Egå Engsø
388 2012-05-22 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Brabrand Sø
2011
387 2011-10-27 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
386 2011-09-09 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Grønningen, Blåvand
385 2011-09-09 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvandshuk
384 2011-07-03 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose
383 2011-05-27 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Radarstationen, Anholt
382 2011-05-01 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Nedermose, Skagen
2010
381 2010-07-11 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Mølleparken, Skørping
2009
380 2009-11-27 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Århus Havn
379 2009-10-25 Sortsvane (Cygnus atratus) Skærsø Engsø
378 2009-10-17 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvandshuk
377 2009-06-21 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Skagen
376 2009-04-26 * Mandarinand (Aix galericulata) Stubbe Enge øst for Stubbe
2008
375 2008-09-05 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Grenen, Skagen (1 light + 1 double light: 5/9-2008)
374 2008-05-20 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
373 2008-04-30 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Margrethe Kog (30/4-2008)
2007
372 2007-10-19 * Perleugle (Aegolius funereus) Ellekrattet, Skagen
371 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
370 2007-10-05 * Pileværling (Emberiza rustica) Ho Plantage
369 2007-08-08 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
368 2007-05-26 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Ulvedybet Perlen
367 2007-02-04 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
366 2007-02-04 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken, København
2006
365 2006-08-04 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl
364 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Statshavn
363 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø
2005
362 2005-10-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Nyeng
361 2005-10-11 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Vilslev Enge
360 2005-06-08 * Indisk Gås (Anser indicus) Margrethe Kog
359 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum Forland
2004
358 2004-05-05 * Terekklire (Xenus cinereus) Tusholm, Læsø
357 2004-01-05 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Lønnerup Fjord, Vejlerne
2003
356 2003-10-07 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Vilslev Enge, Ribe Amt
355 2003-06-27 * Dværghornugle (Otus scops) Kløvbakken, Filsø
354 2003-06-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Varpelev, Tryggevælde Ådal
353 2003-06-08 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
352 2003-06-01 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
351 2003-03-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvandshuk
2002
350 2002-04-21 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø
2001
349 2001-06-02 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm Vejle, Vejlerne
348 2001-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Værnengene
347 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup, Thy
346 2001-02-10 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Grødby, Bornholm
2000
345 2000-12-20 * Kejserørn (Aquila heliaca) Øster Hjermitslev Enge, Store Vildmose
344 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Skallingen
343 2000-10-15 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Mandø
342 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs, Sæby
341 2000-09-11 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvandshuk
340 2000-07-01 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg Sø
339 2000-07-01 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Skagens Gren
338 2000-06-09 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Harboøre Tange
337 2000-05-11 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Flagbakken, Skagen
336 2000-04-20 * Triel (Burhinus oedicnemus) Bulbjerg
1999
335 1999-11-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Læsø Plantage
334 1999-10-22 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Vest Stadil Fjord
333 1999-07-28 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Langli, Ho Bugt
332 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Præstø Fed
331 1999-07-04 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Bygholm Vejle, Vejlerne
330 1999-05-24 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Bjålum Klit og Værnengene
329 1999-05-22 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Skagen
328 1999-05-16 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Margrethe Kog
327 1999-05-16 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Sønderland, Rømø
326 1999-05-07 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Skagen
325 1999-05-04 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene
324 1999-02-06 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Horseklint, Fyns Hoved
1998
323 1998-11-23 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene
322 1998-11-08 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
321 1998-11-01 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
320 1998-01-21 * Polarlomvie (Uria lomvia) Læsø Rende
1997
319 1997-06-24 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Svanninge Bakker
318 1997-06-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Læsvig, Vejlerne
317 1997-04-27 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Bunken, Skagen
316 1997-03-26 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Harboøre Tange
315 1997-03-22 * Sneugle (Bubo scandiacus) Dalmose, Skælskør
314 1997-03-22 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Nordenhuse, Nyborg
1996
313 1996-07-18 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Stevns Kridtbrud
312 1996-06-09 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Tipperne
311 1996-04-23 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Blåvandshuk
310 1996-04-17 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Hjortlund Hede, Grindsted
309 1996-03-08 * Høgeugle (Surnia ulula) Mårum Station, Gribskov
1995
308 1995-11-09 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Havn
307 1995-11-08 * Kohejre (Bubulcus ibis) Ove Sø, Sydthy
306 1995-09-18 * Rosenstær (Pastor roseus) Nordby, Fanø
305 1995-09-13 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Tipperne
304 1995-07-05 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Langli, Ho Bugt
303 1995-06-10 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Blåvandshuk
302 1995-06-10 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Hald Sø, Viborg
301 1995-06-09 * Stellersand (Polysticta stelleri) Kringelrøn, Læsø
300 1995-06-04 * Damklire (Tringa stagnatilis) Geddal Enge
299 1995-06-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kærgårdsmølle, Struer
298 1995-05-14 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Blåvands Huk
297 1995-05-02 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Blåvandshuk
1994
296 1994-12-01 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Tipperne
295 1994-10-22 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Fjordholmene, Vejlerne
294 1994-10-18 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Stadil Fjord
293 1994-10-06 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvandshuk
292 1994-09-22 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Værnengene
291 1994-08-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger Tange
290 1994-08-05 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Fuglepold, Tipperne
289 1994-02-01 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Blåvandshuk
1993
288 1993-11-03 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Blåvandshuk
287 1993-10-10 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Blåvandshuk
286 1993-10-07 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Blåvandshuk
285 1993-10-07 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvandshuk
284 1993-10-01 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Nørre Lyngvig Fyr
283 1993-09-28 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Møllekrog, Esrum sø
282 1993-09-21 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Skallingen
1992
281 1992-05-15 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen Nordstrand
1991
280 1991-10-06 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Hanstholm Fyr
1990
279 1990-12-27 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Lundby Krat
1987
278 1987-04-26 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Tusholm, Læsø
277 1987-04-11 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind Hede
Annoncer