Danske Arter - Kronologisk

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
428 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømødænmingen
427 2023-10-31 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Han Vejle (kogleaks skjul)
426 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Odense
2022
425 2022-10-29 * Gråsejler (Apus pallidus) Grenen, Skagen
424 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger By
423 2022-09-18 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grenen
422 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Blåvand
421 2022-02-15 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø
2021
420 2021-11-28 * Dværgsnegås (Anser rossii) Bygholm Vejle
419 2021-10-23 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Roshage
418 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Skjern Enge
417 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sallerup v Avnø
2020
416 2020-11-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Fanø
415 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed, Lolland
414 2020-11-07 * Brundrossel (Turdus eunomus) Bornholm
413 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
412 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen
411 2020-05-22 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Nedermosen, Skagen
2019
410 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Blåvand
409 2019-07-13 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
408 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Enøgsæ
407 2019-05-21 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Grenen, Skagen ( og tidligere i Blåvand)
2018
406 2018-10-14 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
405 2018-08-16 * Stillehavslom (Gavia pacifica) grenen, Skagen
404 2018-04-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skagen
2017
403 2017-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene
402 2017-05-13 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Lyngvig Fyr, ChrØ (2.6.18)
401 2017-03-29 * Rødhovedet And (Netta rufina) Utterslev Mose
2016
400 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
399 2016-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje havn
398 2016-10-14 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Fanø
397 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Bøtø Nor
396 2016-06-24 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Dall Hede
395 2016-05-07 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Skagen
394 2016-01-09 * Mandarinand (Aix galericulata) Vejle Havn
2015
393 2015-08-02 Rovterne (Hydroprogne caspia) Kogleakssøen, vejlerne
392 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Krogsgård Grusgrav, Tjæreborg
391 2015-05-07 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Hirtshals Havn
2014
390 2014-09-09 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Lyngvig Fyr
389 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl Hviding Engsø
388 2014-01-03 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gram Slotspark
2013
387 2013-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Mandø
386 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvand
2012
385 2012-12-02 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Grenen, Skagen
384 2012-11-26 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
383 2012-07-31 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Trelde Næs, Vejle fjord (og en set 21.9.07 Thorsminde - gik til rst.Set næste morgen (dofbasen)
382 2012-05-21 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Kongens Kær, Vejle
381 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen
2011
380 2011-11-10 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) hirtshals havn
379 2011-11-02 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
378 2011-10-29 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Hanstholm
377 2011-10-21 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) mandø
376 2011-10-16 Havlit (Clangula hyemalis) Blåvands Huk
375 2011-10-15 Ringdrossel (Turdus torquatus) Mandø
374 2011-10-09 Vindrossel (Turdus iliacus) Tårupgård
373 2011-10-08 Storkjove (Stercorarius skua) Roshage
372 2011-10-08 Alk (Alca torda) Roshage
371 2011-09-22 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Thissingvig, Mors
370 2011-09-09 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Blåvand
369 2011-09-08 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Grønningen,Blåvand
368 2011-08-01 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvand
367 2011-07-13 Skægmejse (Panurus biarmicus) Vejlerne
366 2011-07-12 * Indisk Gås (Anser indicus) Kraptårnet, Bygholm Vejle
365 2011-07-11 Lomvie (Uria aalge) Agger Tange, Molen
364 2011-07-11 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Vorupøre
363 2011-07-11 Småspove (Numenius phaeopus) Agger tange
362 2011-06-22 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
361 2011-06-11 Natravn (Caprimulgus europaeus) Anholt
360 2011-06-03 Nattergal (Luscinia luscinia) Nørreådalen, Viborg
359 2011-06-02 Gulbug (Hippolais icterina) Kærvænget, Viborg
358 2011-05-27 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skagen
357 2011-05-27 Fløjlsand (Melanitta fusca) Grenen
356 2011-05-27 Sandløber (Calidris alba) Gerå
355 2011-05-27 Dværgryle (Calidris minuta) Gjøl
354 2011-05-27 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Gerå
353 2011-05-27 Tejst (Cepphus grylle) Grenen
352 2011-05-27 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Gerå
351 2011-05-27 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Gerå
350 2011-05-26 Vandrikse (Rallus aquaticus) Skagen
349 2011-05-26 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Grenen
348 2011-05-26 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Grenen
347 2011-05-26 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Grenen
346 2011-05-26 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Skagen
345 2011-05-25 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Skagen
344 2011-05-25 Sule (Morus bassanus) Grenen
343 2011-05-25 Ride (Rissa tridactyla) Skagen
342 2011-05-21 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Lille Vildmose
341 2011-05-21 Atlingand (Spatula querquedula) Lille Vildmose
340 2011-05-19 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Søndersø Viborg
339 2011-05-16 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Bækbygård Strand
338 2011-05-14 Havesanger (Sylvia borin) Knudstrup
337 2011-05-14 Sortspætte (Dryocopus martius) Kompedal
336 2011-05-10 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Nørreådalen, Viborg
335 2011-05-10 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Funder Kirkeby
334 2011-05-10 Græshoppesanger (Locustella naevia) Nørreåen v Bruunshåb
333 2011-05-09 Temmincksryle (Calidris temminckii) Viskum
332 2011-05-08 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Gilbjerg Hoved
331 2011-05-08 Trane (Grus grus) Gilbjerg Hoved
330 2011-05-08 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Gilbjerg Hoved
329 2011-05-08 Tinksmed (Tringa glareola) Slipshavn, Nyborg
328 2011-05-08 Sortterne (Chlidonias niger) Gilbjerg Hoved
327 2011-05-08 Fjordterne (Sterna hirundo) Gilbjerg Hoved
326 2011-05-08 Mursejler (Apus apus) Gilbjerg Hoved
325 2011-05-08 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Gilbjerg Hoved
324 2011-05-08 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Gilbjerg Hoved
323 2011-05-06 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Staunings Ø
322 2011-05-06 Sortklire (Tringa erythropus) ølsemagle revle
321 2011-04-30 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
320 2011-04-30 Tornsanger (Curruca communis)
319 2011-04-30 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Veserne
318 2011-04-30 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Veserne
317 2011-04-30 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sdr Lem Vig
316 2011-04-30 Skovpiber (Anthus trivialis) Klosterheden
315 2011-04-30 Huldue (Columba oenas) Krabbesholm Skive
314 2011-04-30 Havterne (Sterna paradisaea) Bovbjerg
313 2011-04-30 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Bovbjerg
312 2011-04-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Geddal Enge
311 2011-04-30 Dværgterne (Sternula albifrons) Sønder Lem Vig
310 2011-04-30 Hvidklire (Tringa nebularia) Veserne
309 2011-04-30 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Geddal enge
308 2011-04-26 Gærdesanger (Curruca curruca) Viborg, haven
307 2011-04-26 Landsvale (Hirundo rustica)
306 2011-04-15 Munk (Sylvia atricapilla) Viborg
305 2011-04-15 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Løvel
304 2011-04-14 Grønspætte (Picus viridis) Hald Sø
303 2011-04-13 Digesvale (Riparia riparia) Loldrup Sø, Viborg
302 2011-04-09 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Viskum
301 2011-04-01 Brushane (Calidris pugnax) skjern Enge
300 2011-04-01 Sildemåge (Larus fuscus) Thorsminde
299 2011-04-01 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Vejlby Klit
298 2011-04-01 Gransanger (Phylloscopus collybita) Stadil
297 2011-04-01 Tornirisk (Linaria cannabina) Vejlby
296 2011-04-01 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Skjern Enge
295 2011-03-23 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Hjarbæk Fjord v Virksund
294 2011-03-23 Sangdrossel (Turdus philomelos) Viborg
293 2011-03-20 Skestork (Platalea leucorodia) Melsig - Arup Vejle
292 2011-03-20 Knarand (Mareca strepera) Kærup Holme, Vejlerne
291 2011-03-20 Rørhøg (Circus aeruginosus) Kærup Holme; vejlerne
290 2011-03-20 Klyde (Recurvirostra avosetta) Bygholm Vejle
289 2011-03-20 Hjejle (Pluvialis apricaria) Revlbuske
288 2011-03-20 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Bygholm Vejle
287 2011-03-19 Jernspurv (Prunella modularis) Strandet, Hjarbæk Fjord
286 2011-03-19 Skærpiber (Anthus petrosus) Virksund Havn
285 2011-03-19 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Skals Enge
284 2011-03-18 Rød Glente (Milvus milvus) Risskov
283 2011-03-16 Rørdrum (Botaurus stellaris) Loldrup Sø
282 2011-03-11 Natugle (Strix aluco) Viborg
281 2011-03-09 Skeand (Spatula clypeata) AggerTange
280 2011-03-09 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Agger Tange
279 2011-03-09 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Agger Tange
278 2011-03-09 Stenvender (Arenaria interpres) Agger Tange
277 2011-03-06 Gøg (Cuculus canorus) Staunings Ø
276 2011-03-06 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Staunings Ø
275 2011-03-06 Stillits (Carduelis carduelis) Staunings Ø
274 2011-03-06 Stær (Sturnus vulgaris)
273 2011-03-06 Blisgås (Anser albifrons) Ballum Enge
272 2011-03-06 Bramgås (Branta leucopsis) Ballum enge
271 2011-03-06 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Ballum Enge
270 2011-03-06 Engpiber (Anthus pratensis) Ballum Enge
269 2011-03-06 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Skærbæk
268 2011-03-06 Sortkrage (Corvus corone) Sønderjylland
267 2011-03-03 Bomlærke (Emberiza calandra) Vandet Mose
266 2011-02-27 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
265 2011-02-22 Mosehornugle (Asio flammeus) Kvorning Mølle, Nørreådalen, Viborg
264 2011-02-20 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Hjarbæk fjord
263 2011-02-20 Knortegås (Branta bernicla) Egense
262 2011-02-20 Spidsand (Anas acuta) Egense Havn
261 2011-02-20 Strandskade (Haematopus ostralegus) Egense Hage - færgeleje
260 2011-02-20 Storspove (Numenius arquata) Egense Færgeleje
259 2011-02-19 Pibesvane (Cygnus columbianus) Hjarbæk fjord
258 2011-02-19 Taffeland (Aythya ferina) Lovns v virksund
257 2011-02-19 Agerhøne (Perdix perdix) Lynderupgård
256 2011-02-19 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Strandet Hjarbæk Fjord
255 2011-02-13 Havørn (Haliaeetus albicilla) Gavnø
254 2011-02-13 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Enø
253 2011-02-11 Gravand (Tadorna tadorna) Præstø Fjord
252 2011-02-11 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Præstø Fjord
251 2011-02-11 Bjergand (Aythya marila) Præstø Fjord
250 2011-02-11 Sanglærke (Alauda arvensis) Hedehusene
249 2011-02-06 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Hanstholm
248 2011-02-06 Ederfugl (Somateria mollissima) hanstholm
247 2011-02-06 Sortand (Melanitta nigra) Hanstholm
246 2011-02-06 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Roshage
245 2011-02-06 Halemejse (Aegithalos caudatus) Vilsbøl pl.
244 2011-01-30 Sortmejse (Periparus ater) Bruunshåb
243 2011-01-30 Træløber (Certhia familiaris) Bruunshåb
242 2011-01-22 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Nørreådalen
241 2011-01-22 Ravn (Corvus corax) Nørreådalen
240 2011-01-20 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Viborg
239 2011-01-16 Grågås (Anser anser)
238 2011-01-16 Pibeand (Mareca penelope) Hjarbæk Fjord
237 2011-01-16 Troldand (Aythya fuligula) Hjarbæk Fjord
236 2011-01-09 Vandrefalk (Falco peregrinus) Strandet, Hjarbæk Fjord
235 2011-01-09 Fasan (Phasianus colchicus)
234 2011-01-09 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Viborg, Nørresø
233 2011-01-09 Vibe (Vanellus vanellus) Loldrup Sø
232 2011-01-09 Silkehale (Bombycilla garrulus) Loldrup, Viborg
231 2011-01-09 Topmejse (Lophophanes cristatus) Loldrup
230 2011-01-09 Grønsisken (Spinus spinus)
229 2011-01-09 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
228 2011-01-09 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) C E Flensborgs pl
227 2011-01-09 Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
226 2011-01-09 Fiskehejre (Ardea cinerea) Simested å
225 2011-01-09 Gulspurv (Emberiza citrinella)
224 2011-01-08 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Viborg (Kærvænget)
223 2011-01-05 Skovskade (Garrulus glandarius)
222 2011-01-03 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Bruunshåb
221 2011-01-03 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Rindsholm
220 2011-01-03 Vandstær (Cinclus cinclus) Rindsholm
219 2011-01-03 Spætmejse (Sitta europaea) Rindsholm
218 2011-01-03 Spurvehøg (Accipiter nisus) Frederiksdal
217 2011-01-03 Klippedue (Columba livia)
216 2011-01-03 Tårnfalk (Falco tinnunculus)
215 2011-01-03 Fuglekonge (Regulus regulus)
214 2011-01-02 Sjagger (Turdus pilaris) Viborg
213 2011-01-02 Gråspurv (Passer domesticus)
212 2011-01-02 Allike (Coloeus monedula)
211 2011-01-02 Knopsvane (Cygnus olor)
210 2011-01-02 Sangsvane (Cygnus cygnus) Strandet
209 2011-01-02 Canadagås (Branta canadensis) Virksund
208 2011-01-02 Krikand (Anas crecca) Spanggårde/Simested å
207 2011-01-02 Gråand (Anas platyrhynchos)
206 2011-01-02 Hvinand (Bucephala clangula) Virksund
205 2011-01-02 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Virksund
204 2011-01-02 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Virksund
203 2011-01-02 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Virksund
202 2011-01-02 Musvåge (Buteo buteo)
201 2011-01-02 Blishøne (Fulica atra)
200 2011-01-02 Rødben (Tringa totanus) Virksund
199 2011-01-02 Sølvmåge (Larus argentatus)
198 2011-01-02 Svartbag (Larus marinus)
197 2011-01-02 Isfugl (Alcedo atthis) Spanggårde/Simested å
196 2011-01-02 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
195 2011-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Viborg
194 2011-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo)
193 2011-01-01 Stormmåge (Larus canus)
192 2011-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
191 2011-01-01 Ringdue (Columba palumbus)
190 2011-01-01 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
189 2011-01-01 Husskade (Pica pica)
188 2011-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula)
187 2011-01-01 Solsort (Turdus merula)
186 2011-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
185 2011-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs)
184 2011-01-01 Musvit (Parus major)
183 2011-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris)
182 2011-01-01 Grønirisk (Chloris chloris)
181 2011-01-01 Skovspurv (Passer montanus)
180 2011-01-01 Gråkrage (Corvus cornix)
179 2011-01-01 Råge (Corvus frugilegus)
2010
178 2010-10-19 * Høgesanger (Curruca nisoria) Rømø
177 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
176 2010-05-26 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Vest Stadil Fjord
175 2010-05-08 * Blåvinget And (Spatula discors) Lille Vildmose
174 2010-05-04 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lille Vildmose
173 2010-02-17 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
2009
172 2009-10-21 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Hanstholm
171 2009-10-12 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand ssp. stejnegeri + 17. 2. 2013 Blåvand Strand ssp. deglandi
170 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvand
169 2009-07-07 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sneum Sluse + Lille Vildmose (2.7.2011)
168 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Krejbjerg, Nr Snede
167 2009-02-08 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Skjern Enge, Lønborggård-tårnet
2008
166 2008-10-14 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Vejers Strand
165 2008-10-14 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Blåvand
164 2008-06-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Kalø Hovedgaard
163 2008-05-30 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose, Langeland
162 2008-05-24 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand
161 2008-05-22 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Bølling Sø
160 2008-05-19 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
159 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
2007
158 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
157 2007-09-02 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grenen, Skagen
156 2007-08-31 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Skagen havn
155 2007-08-18 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Majbølle Nor
154 2007-08-08 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
153 2007-07-27 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Ørhage (også set en her 23.8.98 - ikke indsendt/godkendt)
152 2007-04-30 * Høgeørn (Aquila fasciata) Flagbakken
151 2007-02-03 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken, Kbh
150 2007-01-17 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
149 2006-12-30 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø
148 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
147 2006-10-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Rømødæmningen
146 2006-08-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Borris Hede
145 2006-08-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ræhr
144 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl
143 2006-05-27 * Terekklire (Xenus cinereus) Kammerslusen
142 2006-05-17 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Tarp Enge
141 2006-05-06 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Grenen, Skagen
140 2006-03-19 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvands huk
139 2006-03-17 * Perleugle (Aegolius funereus) Tved Plantage
138 2006-03-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frederiksdal Skov
137 2006-03-05 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Nærum
2005
136 2005-12-18 * Høgeugle (Surnia ulula) Hjardemål
135 2005-11-12 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bøvling Klit
134 2005-10-21 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Nr Vorupøre
133 2005-10-19 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Lønnerup Fjord
132 2005-10-16 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Fourfelt, Esbjerg
131 2005-09-04 Pungmejse (Remiz pendulinus) Kammerslusen
130 2005-09-04 Hortulan (Emberiza hortulana) Kammerslusen
129 2005-09-04 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Kammerslusen
128 2005-08-01 * Kohejre (Bubulcus ibis) Skjern Enge
127 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum
126 2005-05-29 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grenen, Skagen
125 2005-05-27 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Skallingen
124 2005-05-16 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Nedermosen, Skagen
123 2005-04-24 * Kejserørn (Aquila heliaca) Flagbakken
122 2005-04-23 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Nordstrand
121 2005-01-02 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Frydenstrand, Frederikshavn
2004
120 2004-10-10 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø
119 2004-09-21 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Nr Lyngvig
118 2004-07-12 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Lakolk Klitsøer
117 2004-07-12 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Rømø
116 2004-05-28 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Varde Kær
115 2004-05-07 Dværggås (Anser erythropus) Ballum Forland
114 2004-04-24 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Viskum
113 2004-01-14 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Lønnerup
2003
112 2003-11-17 Sortsvane (Cygnus atratus) Agger tange
111 2003-11-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Gl Hviding
110 2003-10-13 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Mandø
109 2003-10-11 * Storpiber (Anthus richardi) Hillerup Enge
108 2003-10-06 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Vilslev Enge
107 2003-07-13 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Galtkær
106 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Filsø
105 2003-06-07 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
104 2003-06-01 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Molslaboratoriet
103 2003-01-10 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Bulbjerg
2002
102 2002-09-21 * Rosenstær (Pastor roseus) Agger Tange
101 2002-09-11 Tredækker (Gallinago media) Bolle Enge
100 2002-08-16 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Skjern Enge
99 2002-05-25 Turteldue (Streptopelia turtur) Grenen, Skagen
98 2002-05-20 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Hestholm p-plads, Skjern enge
97 2002-05-20 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene
96 2002-04-23 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Thane Sø
95 2002-04-23 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Thane Sø
94 2002-04-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Lønborggård, Skjern Enge
2001
93 2001-10-23 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregård Strand
92 2001-10-13 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Nr Vorupøre
91 2001-08-04 * Damklire (Tringa stagnatilis) Skjern Enge
90 2001-06-09 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Vejlerne
89 2001-06-09 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Vejlerne
88 2001-06-09 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Bygholm
87 2001-05-21 Gulirisk (Serinus serinus) Skagen
86 2001-05-21 Savisanger (Locustella luscinioides)
85 2001-05-21 Lunde (Fratercula arctica) Bulbjerg
84 2001-05-20 Markpiber (Anthus campestris) Skagen
83 2001-05-12 Blåhals (Luscinia svecica) Skagen
82 2001-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Værnengene
81 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skrårup
2000
80 2000-10-22 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvands Huk
79 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Skallingen
78 2000-08-05 Slørugle (Tyto alba) Gøttrup
77 2000-07-24 Kærløber (Calidris falcinellus) Gerå
76 2000-07-23 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Agger Tange
75 2000-06-10 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Harboøre Tange
74 2000-06-04 Vagtel (Coturnix coturnix)
73 2000-04-30 Lapværling (Calcarius lapponicus)
72 2000-04-30 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
71 2000-04-20 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Vesløs Vejlevej
70 2000-04-20 * Triel (Burhinus oedicnemus) Bulbjerg
69 2000-02-13 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Skagen
68 2000-02-13 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen
1999
67 1999-12-26 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstedreservatet
66 1999-11-21 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Grav Moltkes plantage, Sevel
65 1999-10-17 Hærfugl (Upupa epops) Sønder Lem Vig
64 1999-09-25 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Ørhage
63 1999-09-25 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Hanstholm
62 1999-09-25 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Hanstholm Fyrhaver
61 1999-06-30 Engsnarre (Crex crex) St Vildmose
60 1999-06-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Vejlerne
59 1999-06-29 Silkehejre (Egretta garzetta) Kraptårn, Vejlerne
58 1999-05-26 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Fussingø Skov
57 1999-05-21 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grenen, Skagen
56 1999-05-21 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Grenen, Skagen
55 1999-05-21 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen, Skagen
54 1999-05-21 Biæder (Merops apiaster) Grenen, Skagen
53 1999-05-21 Hedehøg (Circus pygargus) Skagen
52 1999-05-21 Aftenfalk (Falco vespertinus) Skagen
51 1999-05-17 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
50 1999-04-03 Sølvhejre (Ardea alba) Kogleaks, Vejlerne
49 1999-02-21 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Borgvold, Viborg
48 1999-02-04 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Gravlev Ådal
1998
47 1998-11-28 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
46 1998-11-22 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skagen
45 1998-10-03 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Arupdæmningen, Vejlerne
44 1998-08-23 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Ørhage, Klitmøller
43 1998-08-22 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Ørhage, Klitmøller
42 1998-06-14 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Vejlerne
41 1998-04-25 Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
40 1998-04-25 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
39 1998-04-24 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skagen
38 1998-04-01 Kirkeugle (Athene noctua) Gedsted
37 1998-03-01 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Vejlerne
36 1998-01-11 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Glædevej, Frøstrup
35 1998-01-11 Islom (Gavia immer) Bulbjerg
1997
34 1997-10-31 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Neder Skringstrup, Simested Ådal
33 1997-09-14 Sabinemåge (Xema sabini) Roshage
32 1997-08-03 Odinshane (Phalaropus lobatus) Agger Tange
31 1997-05-18 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Ulvedybet
30 1997-05-01 Hedelærke (Lullula arborea) Kompedal Plantage
29 1997-04-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Margrethe Kog
28 1997-04-18 Fyrremejse (Poecile montanus) Frøslev Plantage
27 1997-04-18 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Gråsten
26 1997-04-18 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Frøslev Mose
1996
25 1996-08-11 Svaleklire (Tringa ochropus) Vejlerne
24 1996-06-06 Skovhornugle (Asio otus) Ans
23 1996-06-05 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Tapdrup
22 1996-04-27 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Kogleaks, Vejlerne
21 1996-02-22 Stor Hornugle (Bubo bubo) Sydlige del af Viborg Amt
20 1996-01-07 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Bruunshåb
1995
19 1995-11-04 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm havn
18 1995-11-04 Søkonge (Alle alle) Roshage
17 1995-11-04 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Nors Sø
16 1995-10-11 Duehøg (Accipiter gentilis) Loldrup Sø
15 1995-10-08 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Arup Dæmningen, vejlerne
14 1995-09-10 Dværgfalk (Falco columbarius) Tryggelev Nor. Langeland
13 1995-09-10 Lærkefalk (Falco subbuteo) Gulstav Mose, Langeland
12 1995-06-10 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Hald Sø
11 1995-06-10 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Hald Sø
10 1995-06-03 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kærgårdmølle, Struer
1994
9 1994-10-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Hanstholm Havn
1991
8 1991-10-06 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Hanstholm Fyrhaver
7 1991-04-15 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind Hede
1990
6 1990-04-25 * Stellersand (Polysticta stelleri) Hirsholmene
Annoncer