Danske Arter - Kronologisk

Gerner Majlandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
363 2022-10-12 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
362 2022-05-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
2021
361 2021-04-02 * Prærietrane (Antigone canadensis) Lille vildmose
2020
360 2020-10-10 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Skjern Enge
359 2020-09-30 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Agger Tange
358 2020-06-12 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
357 2020-04-19 * Høgeørn (Aquila fasciata) Højris, Mors
2019
356 2019-11-17 Sortsvane (Cygnus atratus) Sønderlem vig
355 2019-11-10 * Krognæb (Pinicola enucleator) Frederikshavn
354 2019-11-01 * Høgesanger (Curruca nisoria) Viborg
353 2019-06-23 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Hjardemål klit
352 2019-02-03 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten
351 2019-02-02 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Kruså Møllesø
2018
350 2018-09-23 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Hanstholm Havn
2017
349 2017-10-08 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Hanstholm havn
348 2017-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene
2016
347 2016-11-10 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
2015
346 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene
345 2015-08-04 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger Tange
344 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Grusgrav Krogsgård, Tjæreborg
2014
343 2014-05-24 * Mandarinand (Aix galericulata) Værnengene
2013
342 2013-06-14 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup, Salling
2012
341 2012-11-07 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø, Århus
340 2012-05-22 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Grynderup Sø, Nordsalling
2011
339 2011-12-01 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby Havn
338 2011-11-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
337 2011-09-22 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Tissingvig, Syd-Mors
336 2011-05-13 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Bækbygård strand
2010
335 2010-05-26 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Vest Stadil Fjord
2008
334 2008-02-15 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
2007
333 2007-09-22 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Thorsminde
332 2007-08-05 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
331 2007-07-31 * Triel (Burhinus oedicnemus) Brund, Thisted
330 2007-05-18 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø
329 2007-05-16 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Viborg, Mellemvej
328 2007-03-20 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Vaserne
327 2007-03-19 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Nivå
326 2007-01-14 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
325 2006-12-30 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø
324 2006-08-04 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ræhr
323 2006-03-15 * Perleugle (Aegolius funereus) Tved Plantage
322 2006-03-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Hareskoven, Frederiksdal
321 2006-03-12 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Nærum
2005
320 2005-12-18 * Høgeugle (Surnia ulula) Hjardemål, Thy
319 2005-11-12 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bøvling klit
318 2005-05-25 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Vest Stadil fjord
2001
317 2001-10-20 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Nord For Nymindegab
316 2001-10-12 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Nørre Vorupør
315 2001-06-03 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Vejlerne
314 2001-05-17 * Steppehøg (Circus macrourus)
313 2001-05-09 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
312 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skrårup
311 2001-01-19 * Indisk Gås (Anser indicus) Sønderlem vig
2000
310 2000-11-13 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Blåvand
309 2000-10-06 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Vollerup Enge
308 2000-09-29 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Næsby, Odense
307 2000-09-23 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs
306 2000-06-08 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Hatboøre Tange
1998
305 1998-07-06 * Grøn Biæder (Merops persicus) Husby Sø
304 1998-05-13 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
303 1998-03-30 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
302 1998-01-29 * Polarlomvie (Uria lomvia) Frederikshavn
1997
301 1997-06-29 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Agger Tange
300 1997-06-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Arup Vejle
299 1997-03-29 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Nordenhuse, Nyborg
298 1997-03-26 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Harboøre tange
1996
297 1996-10-13 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Nørre Lyngvig
296 1996-10-09 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Søndervig
295 1996-08-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Østerrild fjord
294 1996-06-09 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Tipperne
293 1996-05-12 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Noret, RK
292 1996-05-08 * Stellersand (Polysticta stelleri) Nyeng ved Skallingen
1995
291 1995-11-12 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals
290 1995-11-09 * Kohejre (Bubulcus ibis) Ove Sø
289 1995-09-16 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Vejlby klit
288 1995-05-31 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kærgårdsmølle
287 1995-05-26 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen
286 1995-03-27 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Geddal Enge
285 1995-01-03 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Lønnerup Fjord
1994
284 1994-08-06 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger Tange
283 1994-05-19 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Tipperne
282 1994-05-12 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Blåvand
281 1994-05-12 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand
280 1994-04-26 Stor Hornugle (Bubo bubo) Møborg
1992
279 1992-07-16 * Sneugle (Bubo scandiacus) Harboøre tange
278 1992-05-28 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
1991
277 1991-10-06 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Hanstholm
1990
276 1990-11-20 Fasan (Phasianus colchicus)
Annoncer