Danske Arter - Kronologisk

Aage Kabbelgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
363 2022-12-31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Tempelkrog
362 2022-11-16 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby. Køge
361 2022-09-14 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Nødebohuse
360 2022-04-30 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Fornetofte Marker
359 2022-04-26 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Skagen Grenen
358 2022-02-21 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten
357 2022-02-15 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Delsø
356 2022-02-15 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø
2021
355 2021-01-31 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sølager
2020
354 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Heatherhill
353 2020-10-24 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Klydesøen
352 2020-09-11 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Lolland
351 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Klydesøen, Kalvebodfælled
350 2020-04-12 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Nødebohuse
349 2020-04-05 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Kikhavn, Hundested
348 2020-04-05 Sort Glente (Milvus migrans) Kikhavn, Hundested
347 2020-04-05 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Nødebohuse
346 2020-04-03 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Græse
345 2020-03-28 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Ullerup, Hundested
344 2020-03-27 Sortspætte (Dryocopus martius) Melby Overdrev
343 2020-03-27 Hedelærke (Lullula arborea) Melby Overdrev
342 2020-03-27 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Melby Overdrev
341 2020-03-27 Tornirisk (Linaria cannabina) Melby Overdrev
340 2020-03-23 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Nødebohuse
339 2020-03-22 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Kikhavn, Hundested
338 2020-03-22 Rørhøg (Circus aeruginosus) Kikhavn, Hundested
337 2020-03-22 Vandrefalk (Falco peregrinus) Kikhavn, Hundested
336 2020-03-18 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Nødebohuse
335 2020-03-18 Gransanger (Phylloscopus collybita) Nødebohuse
334 2020-03-16 Dværgfalk (Falco columbarius) Nødebohuse
333 2020-03-08 Trane (Grus grus) Kikhavn, Hundested
332 2020-03-06 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Nødebohuse
331 2020-02-28 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Korshage
330 2020-02-28 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Korshage
329 2020-02-20 Jernspurv (Prunella modularis) Nødebohuse
328 2020-02-10 Natugle (Strix aluco) Nødebohuse
327 2020-02-08 Rød Glente (Milvus milvus) Nødebohuse
326 2020-02-08 Havørn (Haliaeetus albicilla) Nødebohuse
325 2020-01-22 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Melby Overdrev
324 2020-01-22 Duehøg (Accipiter gentilis) Asserbo Plantage
323 2020-01-22 Hjejle (Pluvialis apricaria) Melby Overdrev
322 2020-01-19 Bjergand (Aythya marila) Arresø
321 2020-01-19 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Arresø
320 2020-01-12 Sule (Morus bassanus) Nødebohuse
319 2020-01-11 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Nødebohuse
318 2020-01-11 Ravn (Corvus corax) Nødebohuse
317 2020-01-07 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Nødebohuse
316 2020-01-06 Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
315 2020-01-05 Skærpiber (Anthus petrosus) Hundested havn
314 2020-01-05 Sjagger (Turdus pilaris) Hundested havn
313 2020-01-05 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Hundested havn
312 2020-01-05 Knopsvane (Cygnus olor)
311 2020-01-04 Skovspurv (Passer montanus) Nødebohuse
310 2020-01-02 Silkehale (Bombycilla garrulus) Nødebohuse
309 2020-01-02 Sortmejse (Periparus ater) Nødebohuse
308 2020-01-02 Skovskade (Garrulus glandarius) Nødebohuse
307 2020-01-02 Råge (Corvus frugilegus) Nødebohuse
306 2020-01-02 Gulspurv (Emberiza citrinella) Nødebohuse
305 2020-01-02 Allike (Coloeus monedula) Nødebohuse
304 2020-01-02 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Nødebohuse
303 2020-01-02 Bramgås (Branta leucopsis) Nødebohuse
302 2020-01-02 Musvåge (Buteo buteo) Nødebohuse
301 2020-01-02 Canadagås (Branta canadensis) Nødebohuse
300 2020-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Nødebohuse
299 2020-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Nødebohuse
298 2020-01-01 Solsort (Turdus merula) Nødebohuse
297 2020-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Nødebohuse
296 2020-01-01 Musvit (Parus major) Nødebohuse
295 2020-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Nødebohuse
294 2020-01-01 Husskade (Pica pica) Nødebohuse
293 2020-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Nødebohuse
292 2020-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Nødebohuse
291 2020-01-01 Grønsisken (Spinus spinus) Nødebohuse
290 2020-01-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Nødebohuse
289 2020-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Nødebohuse
288 2020-01-01 Stormmåge (Larus canus) Nødebohuse
287 2020-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Nødebohuse
286 2020-01-01 Svartbag (Larus marinus) Nødebohuse
285 2020-01-01 Ringdue (Columba palumbus) Nødebohuse
284 2020-01-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Nødebohuse
283 2020-01-01 Grågås (Anser anser) Nødebohuse
282 2020-01-01 Blisgås (Anser albifrons) Nødebohuse
281 2020-01-01 Ederfugl (Somateria mollissima) Nødebohuse
280 2020-01-01 Sortand (Melanitta nigra) Nødebohuse
279 2020-01-01 Fløjlsand (Melanitta fusca) Nødebohuse
278 2020-01-01 Hvinand (Bucephala clangula) Nødebohuse
277 2020-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Nødebohuse
2019
276 2019-11-03 * Gråsejler (Apus pallidus) Kikhavn, Hundested
275 2019-10-13 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Allerød Søområdet
274 2019-06-09 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) vaserne
2018
273 2018-11-16 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Hundested havn
2017
272 2017-11-01 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skansehage
271 2017-10-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) nødebohuse
2016
270 2016-10-23 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn
269 2016-10-16 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Stubben
268 2016-10-07 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Blåvands Huk
267 2016-08-02 * Jomfrutrane (Grus virgo) Roden Fed
266 2016-05-14 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Kalvebod Fælled
2014
265 2014-05-18 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Hovvig
2013
264 2013-06-12 Silkehejre (Egretta garzetta) Hovvig
263 2013-05-25 * Orientsejler (Apus pacificus) Værløse
262 2013-05-11 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Utterslev Mose
261 2013-05-10 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spodsbjerg
260 2013-02-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Frederiksdal
2012
259 2012-10-03 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Hundested Havn
258 2012-06-15 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Vestvolden
257 2012-05-17 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Hovvig
256 2012-05-11 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Kjul
2011
255 2011-05-25 * Tophejre (Ardeola ralloides) Amager
254 2011-04-22 Fyrremejse (Poecile montanus) Sølsted Mose
2010
253 2010-07-22 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Damhussøen
252 2010-07-03 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Saltbæk Vig
251 2010-03-17 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Melby
250 2010-03-01 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde Havn
2009
249 2009-11-14 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Damhussøen, København
248 2009-06-10 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Geel Skov
247 2009-06-02 Pungmejse (Remiz pendulinus) Porsemosen
246 2009-05-15 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Ishøj
245 2009-04-12 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Kikhavn, Hundested
2008
244 2008-11-08 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Stevns Fyr
243 2008-07-15 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Staunings Ø
2007
242 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
2006
241 2006-12-27 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø
240 2006-12-27 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Søholt
239 2006-09-15 Tajgasædgås (Anser fabalis) Hundsted
238 2006-06-10 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
2004
237 2004-11-08 * Krognæb (Pinicola enucleator) Utterslev Mose
236 2004-06-05 * Indisk Gås (Anser indicus) Hillerød
2003
235 2003-10-16 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Tisvilde Hegn
234 2003-10-05 * Ørnevåge (Buteo rufinus) vilslev enge
233 2003-08-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Lejodde
232 2003-06-02 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser
2002
231 2002-09-07 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Hønen, Sønderho
2001
230 2001-11-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Køge Sydstrand
229 2001-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Nexø
228 2001-10-15 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Rønne Havn
227 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup, Thy
226 2001-02-13 * Mandarinand (Aix galericulata) Lyngby Mølledam
2000
225 2000-07-24 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Alsønderup Enge
224 2000-01-31 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Hirtshals
1999
223 1999-09-27 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Nakkehoved
222 1999-06-03 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bøtø Nor
1997
221 1997-07-15 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Borreby Mose
220 1997-05-08 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Rørvig
1995
219 1995-08-10 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Ølsemagle Revle
1991
218 1991-12-12 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Frederiksværk
1990
217 1990-02-17 * Sneugle (Bubo scandiacus) Overdrevskoven, Sorø
1988
216 1988-08-21 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Nordsøen, Danske sokkel
1987
215 1987-11-02 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Ishøj Strand
1986
214 1986-10-03 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Kikhavn
1983
213 1983-02-17 * Jagtfalk (Falco rusticolus) København S
1982
212 1982-12-21 * Høgeugle (Surnia ulula) Horserød Hegn, Gurre
1977
211 1977-02-05 * Stellersand (Polysticta stelleri) Mosede Havn
1975
210 1975-08-12 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Henne Plantage
209 1975-07-20 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Ishøj Strand
Annoncer